Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Svatomartinské slavnosti s husou na Jiřáku

2013-10-29 14:15

KDY?
V PONDĚLÍ 11.11. 2013 !

Svatý Martin bez vína a husy? Nelze si představit! Svatomartinská vína se stala za devět let novodobé existence doslova celonárodním fenoménem. I když ročníkem 2011 pominula fascinace velkým počtem jedniček, obliba a spotřeba těchto vín z roku na rok neustále roste, což samozřejmě těší i jejich producenty. Konec konců tento fakt nepotvrzuje jenom dosažení dvoumilionové hranice prodaných lahví Svatomartinských vín v loňském roce, ale také obliba jejich kombinace se svatomartinskou husou na každoročně se opakujících Svatomartinských slavnostech na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Loni se navzdory nepříznivému, chladnému a částečně deštivému počasí akce zúčastnilo odhadem osm tisíc návštěvníků. Letos slavnost připadne na pondělí, tedy 11. 11. 2013. V 11:11 to slavnostně vypukne, jak je tradicí.

Říká se, že všechno špatné je pro něco dobré. To plně platí u vinařů v letošním roce, který byl složitý. Zpočátku byla vegetace zpožděná, teplé dny pak ztrátu vyrovnaly, ale letní vedro a sucho opět přírodu zbrzdilo. Velký problém byl s padlím révovým a tlakem houbových chorob, které se ve vinohradech šířily velice rychle. Vinohradník, který byl denně ve vinohradě a rychle reagoval, i složitou situaci zvládl. Zdravé hrozny se pěkně nalily a průběh zářijového počasí, hlavně srážky na přelomu srpna a září zvýšily jejich kvalitu. Výsledek celoroční práce – letošní Svatomartinské víno i výběr vín ze svých sklepů nám na Jiřáku představí osobně víc než 20 moravských a českých vinařů!

Doprovodná gastronomie
Kromě Svatomartinských vín se návštěvníci „Jiřáku“ mohou těšit na zajímavou doprovodnou gastronomii – tradiční pečenou husu s knedlíkem a zelím, dále pak mnohé chuťovky k vínu (rozmanité sýry, suché salámy, slanina, kvalitní klobásy, pečené brambory, brynzové halušky, nakládané delikatesy, slané palačinky, slovácké koláčky, aj.). Každoročně se na Jiřáku prodá více než 2000 porcí pečené husy s knedlíkem a zelím. Vždy je to tvrdá zkouška připravenosti. V řadě případů si totiž zájemci odnášejí tuto pochoutku v termoboxech domů a v páru se Svatomartinským si obojí vychutnají v klidu domova. V tom případě jsou však ochuceni o požitek hudební.

Slavnost doplní živá hudba (od 14-20:00). Tradičně zahajuje cimbálovka, letos je to (jako na jaře u slavnosti Růžový Máj) Cimbálová muzika Galán, dále pak hudební objev Colours of Ostrava 2012 Marow a konečně naše oblíbená ukrajinská, téměř mystická formace, která si říká Atmasféra a do Čech jede vlastně jen kvůli nám :) Hudební ochutnávka je tady: http://www.atmasfera.com/audio. Pusťte si tam Nama Om z jejich posledního alba Forgotten Love. Těšíme se na vás nejvíc!

Vnímáme již jako tradici, že mladému vínu požehná místní farář Ing. Zdeněk Wasserbauer, Th.D. z blízkého kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a nebude tomu jinak ani tento rok.

Svatomartinské slavnosti proběhnou za spolupořadatelství MČ Praha 3 a pod záštitou Vinařského fondu.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>