Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Svatomartinská vína 2012 ve Svatováclavské vinici

2012-11-06 10:47

Otevřete s námi letošní mladé Svatomartinské víno!

V neděli 11.11.2012 od 11 do 17 hodin budou mít pražané i domácí a zahraniční turisté, procházející Pražským hradem možnost seznámení se Svatomartinským vínem, jako předzvěstí kvality nového ročníku 2012.  Oslava nového vína bude probíhat na terasách Svatováclavské vinice s výhledy na Prahu.

Představíme Vám Svatomartinská vína z následujících vinařství: Vinařství Skoupil, Vinselekt Michlovský, Chateau Lednice, Vinařství Baláž, Vinařství Marcinčák, Nové Vinařství, Vinařství Jan Plaček, Vinařství Blatel, ZD Němčičky, Vinařství Spielberg, Vinařství Košut, Vinařství Syfany, Znovín Znojmo, Vinařství František Mádl.

Historie Svatomartinského

Již z dob císaře Josefa II. pochází tradice začínat na svatého Martina s výčepem nového vína. Tehdy totiž končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. Její pokračování na další rok se poté dojednávalo při skleničce v té době již jiskrného vína, se kterým se mohlo také poprvé přiťuknout.

Svatomartinské hody byly časem hodování a bujného veselí. Vždyť je to období, kdy sklizeň již byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi už čekal klidný Advent s předvánočním půstem. A tento příjemný zvyk dobrého jídla a pití přetrval do dnešní doby, kdy lidé rádi v době vrcholícího podzimu využijí příchodu mladého vína

jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela tato příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.

Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Více informací najdete na www.svatomartinskevino.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>