Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SMRT PRAVÝCH NEŠTOVIC

2010-04-19 11:36

21.4.2010 – 17.10.2010

neštovice – nikdy více

Prostory: Národní muzeum, Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1

Neštovice jsou akutní infekční choroba, která pravděpodobně pronásledovala lidstvo již v dobách dávno před faraóny. Těžké chřipkové onemocnění provázely vysoké horečky, kožní vyrážka a úporné bolesti. Smrtnost kolísala mezi 20-30% a nemocní pozvolna umírali v bolestech a při plném vědomí svého beznadějného stavu. Ti, kteří přežili, často zůstávali zohyzdění či slepí. Ztráty na životech, které neštovice v dějinách lidstva způsobily, převyšují počet obětí všech válek.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se této výzvě postavila a cíleným celosvětovým eradikačním programem nemoc úspěšně vymýtila. Hrála tak v tomto boji zcela jedinečnou roli – nejen, že zajistila mobilizaci zdrojů i materiální zabezpečení, včetně vakcín a transportu, ale zároveň koordinovala veškeré eradikační úsilí celosvětově. Do národních programů boje s neštovicemi se zapojilo celkem asi 250 tisíc mužů a žen. V době intenzivní eradikace pracovalo v postižených zemích až 700 expertů WHO. Významně se na něm podíleli i čeští a slovenští lékaři, v čele s profesorem Karlem Raškou. Účast našich epidemiologů na tomto úsilí byla vysoce oceňována jak Světovou zdravotnickou organizací, tak i představiteli postižených států.

Cílem výstavy je mimo jiné také informovat naši veřejnost o tomto bezprecedentním úspěchu nejen Světové zdravotnické organizace, ale i české a slovenské epidemiologie.

Výstava vznikla ve spolupráci kanceláře WHO v České republice, Národního muzea a Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>