Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Osteologická expozice

2010-03-30 11:40

Prostor: Národní muzeum, Václavské nám., 2. poschodí

Osteologická expozice obsahuje 221 lebek a koster zástupců všech současných řádů savců, které jsou řazeny dle zoologického systému s výjimkou preparátů umístěných z důvodu velkých rozměrů mimo tuto expozici v jiných částech muzea (lebky slonů, kostra zubra a známá "kostra velryby" plejtváka myšoka, dále lebky s rohy a parohy turovitých a jelenovitých).

Srovnávací sbírka koster savců je významnou součástí zoologické sbírky. Je zde obsažen jak materiál, týkající se oporných soustav obratlovců (kompletní kosti, lebky, jednotlivé kosti a kostní celky), tak i zuby, rohy a jiné části těl obratlovců.

Samostatné osteologické sbírky vznikly až roku 1961 vyčleněním dosavadních, vice či méně příležitostných sběrů lebek a koster obratlovců ze starých muzejních sbírek a jejich sloučením s bohatým kosterním materiálem, věnovaným Národnímu muzeu darem firmou Frič.

Samotná sbírka obsahovala tehdy přes 3000 objektů, často dost vzácných (ptakopysk, ježura, koala, vřešťani, velké šelmy, hadi a další), v průběhu let byla průběžně doplňována. Nové přírůstky do sbírky v současnosti umožňuje spolupráce se zoologickými zahradami a příležitostné koupě.

 

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>