Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pojďte s námi bobovat aneb kde se v Praze sáňkuje

2010-12-17 00:00

Sníh na horách je daleko a vy jste si nestihli sehnat ubytování u sjezdovky? Zkuste vytáhnout boby, sáňky nebo pekáče a vyrazit na nejbližší pražský kopec. Na to ta trocha sněhové pokrývky v klidu postačí. Máme pro vás tipy, kde to dobře sviští.
 
Ve výšce kopce vede jednoznačně Petřín, kde to nejlépe jezdí podél lanovky. Jeho výhodou je kromě dlouhého sjezdu i umístění přímo v centru města, tedy blízko různých osvěžoven, ve kterých se po náročné zábavě můžete zahřát svařákem či grogem. V centru se také bobuje v Riegerových sadech, na Letné nebo ve Stromovce, na Žižkově si zabobujete třeba na Vítkově. Když půjdeme dál od středu města, kopců bude stále přibývat, ať již známých – třeba Na Okrouhlíku (alias Smrťák) na Ládví, v Šárce, v Troji, nebo třeba podél Prokopského potoka. Můžete se svést i Modřanskou roklí – nebo na těch bezejmenných, které jsou ve skutečnosti nejoblíbenější….

Před tím, než vyrazíte, musíte vyřešit dva základní problémy: na čem, že to bude sjíždět kopec a jak velký že ten kopec má být. Asi nejjednodušší varianta je popadnout to, co máte doma a vyběhnout za barák. Pokud jste ale náročnější, chce to nějakou přípravu. Asi nejbytelnější, i když nejvíc na ústupu, jsou klasické sáňky, těm se nic nevyrovná (o jejich umělohmotné náhražce ani nemluvě!).

Vydrží každý náraz, ale jsou nebezpečné pro okolí, potřebují vyšší vrstvu sněhu a dělají do něj hluboké rýhy, které pak tlačí ty, kdo holdují pekáčům (či lopatám, nazývejme to jakkoli). Dlouhou historii mají také boby. Vejdou se na ně obvykle i dvě osoby, předrncají i větší překážku, dá se s nimi najet na menší můstek a ve chvíli, kdy se moc rozjedete, vám brzdy pomohou nezvladatelný bob zastavit, i když za cenu vyklopení…
 
Co se týče rychlosti, asi jednoznačně vede obyčejný igelit – třeba odpadkový pytel (ale nepoužitý a prázdný;) nebo nákupní taška. Pokud se rozhodnete pro ně, musíte počítat s tím, že si s sebou domů přinesete nějaké to nachlazení (přece jen ta vrstva mezi vámi a sněhem je téměř neznatelná) a pořádně natlučenou kostrč. Ale zato to pořádně sviští… Rychlostní alternativou  igeliťáku je lopata, i když ta má také tu nevýhodu, že ve chvíli, kdy se snažíte jet co nejrychleji, se vyvlékne a zbytek dojedete po kalhotech s pekáčem v ruce. Existují samozřejmě různé novinky, rotující blbůstky, ufa a jim podobné plastové hračičky, ale těm doporučuji se vyhnout, a když už se na nich chcete mermomocí svést, jděte raději na menší kopec, na tom velkém s nimi jde o zdraví.  
  
Ještě jedna rada na závěr – teple se oblečte a své psí miláčky tentokrát raději nechte doma. Ono se přece jen špatně vysvětluje, že váš rotvajler Bobinka nikdy nikoho nepokousal a že je to ten nejhodnější pes v okolí, i když to může být pravda…

 

Autor úvodní fotografie: twak (CC_http://bit.ly/TO79Y)

Lenka Valušová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>