Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

S blériotem z Pardubic do Prahy

2011-05-13 09:18

Po 100 letech se v květnu opět uskuteční let legendárního blériotu z Pardubic do Prahy. Jan Kašpar tehdy uletěl 121 kilometrů za 92 minut a úspěšně přistál v Chuchli.

ČTK to řekl Martin Kindernay ze společnosti Kindernays' Flying Cirkus, která repliku dala zhotovit. „Let budou sledovat kamery až do cíle, diváci jej uvidí na internetu po celou dobu,“ řekl M. Kindernay. 

Let plánují organizátoři na den přesně, tedy v pátek 13. května, a možná dodrží i přesný čas. Jen místo vzletu bude jiné. Průkopník aviatiky vzlétl na místě, kde dnes stojí panelové domy sídliště Dubina. „Start se uskuteční z malého letiště v Kuněticích u Pardubic. Kašpar vzlétl v 7.00 h, možná ale poletí až večer, aby se mohli přijít podívat také diváci. Na let naváže letecký den a připravujeme ohňostroj a program i na sobotu,“ řekl Martin Kindernay. 

Stroj pro let do Chuchle dostane jiný historický motor značky Walter, který je silnější a měl by zvládnout poměrně dlouhý let. Dosud blériot poháněl motor od firmy Astro Daimler, který je koncepčně stejný, ale má nižší výkon. Letoun Blériot zatím ovládá pouze jediný pilot. Létat s ním je totiž velmi náročné. 

Zdroj http://www.praha.eu 
autor: Adolf Lacina, redakce portálu

Adolf Lacina, redakce portálu www.praha.eu

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>