Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Relikviář svatého Maura na Pražském hradě

2010-12-02 14:06

Akce: 24.11.2010 - 27.02.2011
Místo konání: Vladislavský sál


Vystavením relikviáře svatého Maura vyvrcholí oslavy 25. výročí od nalezení této významné národní kulturní památky na hradě Bečově a připomenou 10 let od zcela prvního představení tehdy nově zrestaurovaného díla veřejnosti, rovněž v prostorách Pražského hradu.
 
Relikviář je ojedinělým dokladem románského zlatnictví mimořádné výtvarné i řemeslné kvality z první čtvrtiny 13. století. Patří do kategorie tumobvého neboli domečkového typu o rozměrech: 138,5 cm délka, 42 cm šířka, 64,5 cm výška. Na dubovém jádře je aplikována bohatá výzdoba ze zlaceného stříbra a zlacené mědi ve formě drobných postav, reliéfů a filigránových prvků, doplněná emailovými a firnisovými destičkami, drahými kameny a druhotně použitými antickými gemami, celkem téměř 500 základních kusů. Uvnitř látkou vyloženého relikviáře byly nalezeny kosterní pozůstatky několika osob, textilie různého stáří a provenience, zbytky kůže a stopy dalších biologických materiálů.

Relikviář byl zhotoven především pro ostatky svatého Maura a svatého Jana Křtitele, uchovávané v benediktinském opatství Florennes v Belgii. Od svého vzniku byla ostatková schránka předmětem zbožné úcty, pečlivě chráněna v dobách ohrožení kláštera. Zřejmě v průběhu 18. století však jeho stavu přestala být věnována patřičná péče. V roce 1838 zakoupil značně poškozený relivkiář od církve vévoda Alfréd Beaufort-Spontin, nechal jej na své náklady opravit a převézt na své tehdejší sídlo na Bečov nad Teplou.

Na konci 2. svetové války jej Beafurtové tajně ukryli do zásypu pod podlahou hradní kaple sv. Petra. Zde zůstal zapomenut po téměř 40 let, až do 4. listopadu 1985, kdy byl na základě tajemných indicií objeven českými kriminalisty. Systematické restaurování této na našem území jedinečné umělecké památky začalo až v roce 1991a trvalo téměř deset let.

Pořadatatelé: Správa Pražského hradu a Národní památkový ústav
Ve spolupráci se Státním hradem a zámkem Bečov nad Teplou
S podporou Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj, Karlovarského kraje

Návštěvnické informace:
otevřeno denně 9 - 16h (kromě 24.12.2010), vstup do Vladislavského sálu ze 3. nádvoří
 
Vstupné "Relikviář sv. Maura":
základní 150,- Kč
rodinné 300,- Kč (max. 2 dospělí a 1-5 dětí)
*) prodej vstupenek v předsálí
*) vstupenka zahrnuje celý Starý královský palác
*) vstupenka platí zároveň jako sleva na II. návštěvnický okruh zámku Bečov nad Teplou v turistické sezoně 2011

Výstavu je možné navštívit také v rámci standardního Malého i Velkého návštěvnického okruhu.

Fotografování relikviáře není povoleno, Vladislavský sál pouze s fotolicencí.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>