Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ŘÁDY VÁCLAVA HAVLA POCTA DEMOKRACII

2010-03-30 11:51

3.3.2010
unikátní řády a další vzácné předměty ze sbírek Národního muzea

Prostory: Národní muzeum, Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1

Expozice představuje řády bývalého prezidenta Václava Havla, který je poskytl Národnímu muzeu s přáním, aby byly přístupné všem zájemcům. Návštěvníci se seznámí i s dalšími vzácnými předměty ze sbírek Národního muzea a s českými i zahraničními vyznamenáními.

Historické počátky dnešních řádů leží v době křižáckých válek.
Výrazným předělem v historii řádů je Napoleonova Čestná legie. Zatímco staré královské řády byly záležitostí výlučnou, odměnou za věrnost pro malou skupinu poddaných, První konsul vytvořil řád rozdělený do pěti stupňů (dělení řádů do pěti tříd je starověkého původu; římský král Servius Tullius rozdělil občany do pěti tříd podle majetku), který byl přístupný všem Francouzům. Vyjadřoval uznání za jejich občanské nebo vojenské zásluhy. Pěticípý kříž na řádu Čestné legie nahradil kříž křesťanských rytířů, vavřínový věnec pak připomíná antický zvyk věnčit vítěze.

Napoleonův příklad ovlivnil nově vznikající řády. Během 19. a 20. století pak založily záslužné řády všechny státy světa. Výjimkou je Švýcarsko. Také Spojené státy americké nepřijaly nikdy pojem "řád", zato vyznamenání a medailí se zde uděluje mnoho.

Řádové dekorace se od jednoduchých křížů středověku postupně vyvinuly k novodobým symbolům. Jejich základem je řádový odznak, který se opakuje ve všech řádových třídách, mění se pouze jeho velikost, způsob zavěšení a někdy okázalost provedení. Dekorace nejvyššího stupně tvoří klenot na velkostuze nošený ke smokingu přes rameno k boku a hvězda na hrudi. Nejhonosnější součástí je řetěz, obvykle určený hlavám státu. Řádové odznaky se nosí jen ke slavnostním příležitostem, jinak je zastupuje roseta v klopě. Vyznamenaní je oprávněn nosit pouze vyznamenaný.

V České republice přísluší právo propůjčovat a udělovat vyznamenání presidentu republiky.

K nejvýznamnějším exponátům výstavy patří polský Řád bílé orlice a Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>