Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ples v Opeře (2)

2014-02-02 13:04

08. 02. 2014 od 20hod, Státní opera Praha

Když se řekne Strauss, vybaví se každému valčík, opera a růže.
Když se řekne Ples v Opeře, vybaví se každému valčík, opera, růže a Strauss.


Téma Plesu v Opeře 2014 pokračuje v linii připomínání významných osobností vážné hudby a operní tvorby.

Téma Strauss, Strauss a opět Strauss je poctou otci a synovi z Vídně a jubilujícímu skladateli stejného příjmení Richardu Straussovi, od jehož narození uplyne rovných 150 let. Právě slavná dynastie vídeňských Straussů je klanem skladatelů, kteří proslavili valčík. Nejprve otec Johann Strauss, z jehož díla se vybaví snad každému hlavně slavný Radetzkého pochod, poté jeho slavný syn Johann junior (1825-1899), který otcovu slávu ještě překonal: to není jen Na krásném modrém Dunaji, ale celá řada mistrovských ukázek kompozičního stylu, melodické linie, kterou si zapamatuje každý, ale i valčíkové operety jako nesmrtelný Netopýr či Cikánsky baron.

A jaký by to byl ples v opeře, který by nepřipomněl jednoho z posledních operních velikánů v dlouhé řade geniálních tvůrců, Richarda Strausse? Kontroverzní osobnost skladatele, obrovský umělecký záběr jeho díla a oblíbenost jeho operního odkazu i neméně zásadního symfonického díla, z něho činí giganta klasické hudby 20. století. Když měl Straussův Netopýr svou grandiózní premiéru, byl tento nositel proslaveného jména teprve desetiletým chlapcem. O mnoho let později se jako pocta právě vídeňské dynastii Straussů jeví jeho operní chef d´ œuvre Růžový kavalír, nesmrtelné dílo, kde geniálně využil valčíkového idiomu na pozadí rozšafného libreta, kterému dominuje, jak je patrné z názvu, růže jako symbolická květina zamilovaných, symbol lásky.

Dne 8. 2. 2014 budova Státní opery jakoby vystoupila ze scénických návrhů k jevištnímu uvádění této oblíbené opery. I na ples přicházejí páni ne jen jako muži, ale jako kavalíři. Doprovází své partnerky na slavnost, která v koloběhu všedního roku má zcela magický charakter. Tempo valčíku je 60 taktů za minutu. A tak neváhejte a začněte trénovat, abyste protancovali střevíce až do ranního úsvitu. Prozatím můžete tančit i doma u televizních obrazovek - zajisté si vybavíte slavné scény z Kubrickova filmu Vesmírná odysea, které magicky podkresluje právě valčík a kde se prostřednictvím svého díla poprvé setkává Johan a Richard Strauss.

PROGRAM
20:00    Úvod - zahájení Plesu
20:35    Hudební přípitek - Paul Potts
20:45    Tanec pro hosty I
21:30    Taneční hvězda večera - Barbora Kohoutková
21:45    Tanec pro hosty II
22:30    Taneční hvězda večera - Jiří Bubeníček
22:40    Charitativní dražba
23:15    Taneční hvězda večera - Andrea Kramešová
23:25    Tanec pro hosty III
00:00    Finále - Radetzky March
00:20    Tanec pro hosty - Moondance Orchestra
Změna programu vyhrazena.

http://www.plesvopere.cz/

Komentáře (2)

download family farm adventure 2021-06-29 01:49:16
How about this year? Do they have a ball event? I really miss this kind of event. I always wanted to go to the ball so please update me when and where. Don’t worry I am already vaccinated so I can go outside and meet other people. I will wait for your response. Thank you!
family farm adventure 2021-06-29 01:44:23
First of all, I want to thank you for sharing this valuable information. I am pretty sure that this will really great help for everyone who wants to watch a live opera performance. I hope our community has this kind of event this year. I want to meet my old friends and classmate.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>