Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Perličky

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Petřínská rozhledna trumfuje Eiffelovu věž! (10)

2009-11-23 17:49

Dokonce ji výškou o sedmnáct metrů přesahuje. Aspoň to tvrdí zbrusu nový web zabývající se historií i současností Petřína a jeho slavné rozhledny. Uvádí pro to i rozumné důvody. 

 Podle autorů webu se „jen dva roky po dostavění elegantní pařížské věže, která dosahuje úctyhodných 361 metrů nad mořem, nad pražskou kotlinou i nad hladinou oceánů vynořila Petřínská rozhledna a tiše vyhlásila svoje prvenství. Výškou 378 m. n. m, jakoby sestru přivinula pod ochranná křídla.“
 
Web Petřínské rozhledně přisuzuje prvenství i v kráse: „..vznikla řada pyšných staveb, které se drze šplhají i do kilometrových výšek, ale oč jsou vyšší, o to jsou i ošklivější. Petřínská rozhledna mezi nimi triumfuje nenápadným půvabem a stále fascinuje nekonečné řady cizinců i docela malé děti,“ píší autoři internetových stránek.
 
Nový web Petřínské rozhledny naleznete na adrese www.petrinska-rozhledna.cz


turban
turban

Komentáře (10)

오션파라다이스 2020-04-18 05:01:09
The article posted was very informative and useful. I especially appreciate content that has to do with beauty and fitness, so it’s of particular interest to me to see what you have here. Thanks for sharing this with us.
안전놀이터 2020-03-11 03:02:38
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I feel strongly that love and read more on this topic. I have spent a lot of my spare time reading your content. Thank you a lot.
desksta 2020-03-07 08:16:17
Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers. There are wonderful blogs as yours on instagram, please go to site to see them.
Our approach brings together best-in-class virtualized compute, storage, and networking infrastructure.
buy csgo smurf accounts 2019-12-03 12:01:23
Welcome to the world of gaming, where life is fast paced and interesting. There is always an adventure waiting for you online.
Provides multiple learning environment of International standard with holistic system of education at an affordable cost for the successful life of young generation.
Apple products are revered for its quality, precision and great design.
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen.
This blog has got lots of really helpful information on it! Cheers for sharing it with me!
Anonymouse 2013-07-18 11:57:26
Jako že je Petřín vyšší než Eiffeloka jo?? HA HA HA !!! TO URČITĚ

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>