Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pastva v chráněných územích BZ

2012-06-04 15:56

4.6.2012 - 14.7.2012
Už zase, letos to bude již potřinácté, místo sekaček vyběhnou na svahy ovce a kozy...

Chráněná území Havránka (část Pustá vinice) a Salabka, přírodní rezervace Podhoří

Když jsme v roce 2000 poprvé začali v botanické zahradě vypásat chráněná území, která máme ve správě, věděli jsme, že se první výsledky mohou objevit až za patnáct, možná za dvacet let. Zdálo se to za nekonečně dlouho. Ale už se blížíme - letos se již potřinácté při toulkách přírodním areálem zahrady setkáme s pasoucím se stádem ovcí a koz. A to přibližně v těchto termínech (data jsou pouze orientační, délka pastvy je závislá na úživnosti dané lokality v daném roce):
Pustá vinice 6. – 23. 6.
Salabka 23. 6. – 3. 7.
Podhoří 3. – 14. 7.


V současné době je trendem ochrany přírody tzv. aktivní péče o chráněná území. Pastva je jednou z možností, jak takové aktivní péče dosáhnout. Chráněná území v přírodním areálu botanické zahrady jsou vypásána již od roku 2000. Po celou dobu je pracovníky Botanického ústavu AV ČR sledován vliv pastvy na změnu vegetace.

Vegetaci pobyt stáda prospěje daleko více než třeba sekání s křovinořezem. Zvířata okoušou vřesy a rostliny mezi nimi a svými kopýtky rozruší travní drn. Pastvou se každoročně likvidují náletové keře a stará tráva, která by se jinak musela obtížně kosit. Pastva umožňuje i rozvoj nízkých, dříve zastíněných druhů rostlin a podporuje zejména u trav růst do šířky, a výrazně tak snižuje množství míst bez vegetace.

Prosíme, abyste v době pastvy nevstupovali za elektrické ohradníky, měli své psy uvázané na vodítku a nekrmili zvířata (pokud jim chcete donést tvrdé pečivo, odevzdejte ho pastevci).

Do rezervací Salabka a Havránka, v nichž pastva probíhá, dojte po tras naučné stezky, která začíná na křižovatce ulice Nádvorní a historického úvozu, cca 20 m před pokladnou JIH.

  

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>