Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pašije (3)

2014-04-07 11:40

13.4.2014 od 15hod, Svatovítská katedrála

Vůbec poprvé se ve Svatovítské katedrále budou konat pašijové hry. Upravenou verzi Hořických pašijí představí na Květnou neděli 13. dubna 2014 od 15.00 hodin tři herecké osobnosti – Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Zazní hudba Jaroslava Krčka v provedení souboru Musica Bohemica. Režie Václav Lautner.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka chce pašijové hry počínaje letošními Velikonocemi v katedrále sv. Víta pořádat každoročně. „Bůh stvořil člověka jako tvořivou bytost. A tak je samozřejmé, že ho chce člověk chválit také múzickým uměním,“ říká pražský arcibiskup a připomíná, že nedávno v pražské katedrále v rámci bohoslužby Mene tekel bylo k vidění taneční vystoupení věnované památce lidí, kteří vzdorovali zvůli a násilítotalitních režimů. Studenti sedmého ročníku Taneční konzervatoře hl. m. Prahy pohybem vyjadřovali touhu člověka po svobodě.

Hry s náboženskou tematikou v Hořicích na Šumavě byly v prvopočátcích spojeny s cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě. K velkému rozmachu došlo v 19. století, kdy byla postavena nová divadelní budova, a hořické pašijové hry se staly takovým pojmem, že je navštěvovali i členové císařské rodiny, předních šlechtických rodů a vysocí církevní hodnostáři. V době druhé světové války byly pašijové hry v Hořicích nacisty zrušeny. Snahu českých přistěhovalců tradici obnovit zcela zhatila komunistická vláda, která po roce 1948 budovu divadla spolu s blízkým poutním kostelíkem nechala vyhodit do povětří.

V roce 1990 vznikla společnost pro obnovu pašijových her. Jindřich Pecka napsal nový český text, skladatel Jaroslav Krček složil hudbu pro Musicu Bohemicu a zkušený divadelník Antonín Bašta dal dohromady ochotníky z okolí. Hrát se začalo na přírodní scéně v lesoparku, v těsném sousedství bývalého pašijového divadla. Společnosti se podařilo navázat četné kontakty a přilákat desetitisíce diváků.

Hry s náboženskou tematikou a zejména pašijové hry jsou velmi starým evropským jevem, spojeným se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších států Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Iesu Christi secundum… ). (Aleš Pištora)


http://www.apha.cz/pasijove-hry-poprve-v-katedrale-sv-vita

Komentáře (3)

tiny fishing 2022-04-22 11:39:13
velmi pěkné a smysluplné, děkuji za sdílení, čekám na další informace od vás
skribblio 2021-10-15 09:21:48
What you share is great and useful to the community, with lots of useful information. Please continue to update. thanks!
wings io 2020-04-09 11:51:37
Jindřich Pecka napsal nový český text, skladatel Jaroslav Krček složil hudbu pro Musicu Bohemicu a zkušený divadelník Antonín Bašta dal dohromady ochotníky z okolí.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>