Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Noc kostelů 2013

2013-05-03 11:19

24.05.2013

Přesný seznam kostelů a program naleznete na www.nockostelu.cz

Noc kostelů 2013 je
:

- pozváním všech lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů,

- projevem kreativity a důvěry v život u lidí, kteří chrámy stavěli a zdobili, ale i u těch, kteří je dnes obývají a chtějí se podělit o svou víru, o svůj život, a svoje osobní obdarování a dovednosti,

- nabídkou zakotvené křesťanské spirituality, modlitby a služby potřebným,

- znamením živé spolupráce křesťanských církví (ekumenismus), která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích.

V pražské arcidiecézi se rozběhla příprava na Noc kostelů

V loňském roce zaznamenala Noc kostelů opět veliký ohlas. Letos se kostely pražské arcidiecéze otevřou, tak jako i na jiných místech naší země, ale i v zahraničí, 24. května 2013. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem.

Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Pro návštěvníky se připravuje průvodce s programem jednotlivých kostelů, k dispozici budou také další informační materiály. Od loňského roku je pro uživatele iPhonů a iPadů k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 24. června poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu.

V současné době se v pražské arcidiecézi k Noci kostelů přihlásilo 156 a organizátoři předpokládají, že jejich počet bude minimálně takový jako loňský rok. Mimo jiné proto, že se přihlásilo také 31 kostelů zcela nově. Zvány jsou všechny kostely a modlitebny křesťanských církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví. K Noci kostelů přihlašuje jednotlivé kostely duchovní správce farnosti. V pražské arcidiecézi je kontaktní adresa Nockostelu.Praha@gmail.com. Termín pro přihlášení je do 24. března. Předpokládá se, že organizátoři budou respektovat cíle a teze Noci kostelů (které jsou uveřejněny na www.nockostelu.cz/informace) a že si vytvoří vlastní program pro místní kostel.

Jak za organizační tým pražské arcidiecéze připomíná P. Miloš Szabo, význam této akce není pouze společenský a kulturní, ale i náboženský. „Otevřením našich kostelů a modliteben, stejně jako vzájemnou spoluprací při organizaci Noci kostelů totiž můžeme symbolicky ukázat otevřenost našich církví a křesťanských sborů pro dialog se světem a zároveň ochotu všech křesťanů o sjednocení nejen mluvit, ale něco společně také podniknout,“ říká žižkovský farář. Mottem letošního ročníku je úryvek z knihy proroka Zacharjáše 14, 7: „Potom už nebude den ani noc, ale v čase večera bude světlo.“

První Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) proběhla v roce 2005 ve Vídni a během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V roce 2009 „překročila hranice“ a zapojily se do ní kostely v Brně a Plzni. V roce 2010 se otevřely kostely a modlitebny ve 199 městech a obcích České republiky. Otevřeno bylo 418 kostelů a zaznamenáno bylo celkem čtvrt milionu návštěvnických vstupů. V loňském roce se do Noci kostelů zapojilo více než 1200 kostelů. O mimořádném zájmu veřejnosti svědčí i více než 400 000 návštěvnických vstupů. V pražské arcidiecézi otevřelo své brány 222 kostelů, kaplí a modliteben z jedenácti křesťanských církví. Konečné číslo poprvé překročilo sto tisíc návštěvníků a zastavilo se na číslovce 100 544.

Soudě podle reakcí návštěvníků i médií se loňský ročník těšil velkému zájmu nejširší veřejnosti. Návštěvníci velmi oceňovali vstřícnost organizátorů a především kněží, kteří byli k dispozici promluvit s kýmkoli, kdo projevil zájem. Často se ozývalo, že jde o událost, která představuje skvělý způsob, jak představit bohatství křesťanské víry také ostatní společnosti.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>