Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Národní technické voní novotou (84)

2011-05-05 11:04

Po více jak čtyřech letech se v únoru opět otevřelo Národní technické muzeum na Letné. Kromě náročné celkové rekonstrukce proběhla v muzeu i úprava expozic, a přestože není ještě zdaleka vše dokončené, jeho návštěvu můžeme rozhodně doporučit.

Od parovozu k helikoptéře
Asi největší zájem je o expozici dopravy, která je instalovaná v přízemí vzadu za pokladnami. Je to pochopitelné, protože už na pohled je to instalace přitažlivá. Dominují jí dvě velké parní lokomotivy a několik letadel volně zavěšených ve vzduchu. V expozici najdete nejstarší automobily, kola, motorky, letouny a modely plavidel říční dopravy.

Po obvodu haly jsou schodiště a lávky, díky kterým si exponáty můžete prohlížet z několika pater. Prostorovost expozice dává možnost zakusit letouny v jejich přirozeném prostředí, totiž ve vzduchu, a pokud s sebou budete mít menší děti, které se nadšeně vrhají v nejvyšším patře k zábradlí, aby si vše prohlédly zblízka, možná prožijete i něco ze závrati, která dozajista okouzlovala první dobrodružné letce.  Na ochozech najdete vystavené motory některých letadel, makety říčních lodí, ale instalace zde ještě stále není úplně hotová.


Parní rychlíková lokomotiva 375.007 přezdívaná Hrboun

Téměř celá expozice, která představuje mimo jiné i nejstarší hasičské stříkačky, původně ještě tažené koňmi, je určena pouze ke koukání. Naštěstí její autoři pamatovali i na ty nejmenší nadšence a vzadu v pravém rohu najdete úzkokolejnou parní lokomotivu, do které můžou caparti nastoupit.

V přízemí dále najdete ještě jeden sál se starými přístroji. Jsou tu radia, staré psací stroje, ponorka, nebo hrací stroj, který si můžete spustit. Vedle tohoto sálu je expozice věnovaná fotografii, koncipovaná jako potemnělý fotografický ateliér.


Expozice- Fotografický ateliér

Tiskne, mine, začne
V prvním patře najdete expozici věnovanou historii tiskařství. Po krátkém labyrintu připomínajícím klasickou maloměstskou knihovnu se ocitnete takřka v tiskařské dílně několika století. Místnost je plná nádherných tiskařských strojů a pro malé zvědavce tu jsou jednoduché rekonstrukce principů tiskařských strojů, které si mohou sami spustit.

V dalším patře pak najdete zcela nově instalovanou expozici věnovanou astronomii. Je to dynamická expozice evokující tajuplný svět vzdálených hvězd a hlavně je tu celá řada pozoruhodných astronomických přístrojů z 16. až 20. století. Samozřejmě i tady najdete funkční modely, které vám napomohou pochopit principy fungovaní některých přístrojů.


Expozice o Astronomii

V posledním patře pak najdete expozici věnovanou architektuře, stavitelství a designu. Oproti té předchozí může překvapit strohostí, kdy část instalovaných objektů je ukryta za jednoduchou skleněnou vitrínou. Expozice dokumentuje vývoj české architektury od 19. století do druhé poloviny 20. století. Řada modelů zde vystavených našla svou realizaci v ulicích města, kde je pak také můžete hned konfrontovat.


Z expozice věnované tiskařství

Do budoucna se ještě chystá otevření expozic – Technika v domácnosti, Příběh Národního technického muzea, Hornictví – uhelný a rudný důl, Dějiny železa a Foto-kino.

Plné vstupné je 170 korun, snížené 90 korun.

Veškeré další podrobnosti najdete TADY.


Expozice o dopravě

Foto: Národní technické muzeum, Kateřina Uksová

kaca

Komentáře (84)

Buy Magic Mushrooms 2023-03-20 07:24:25
I fully agree with this above comment, the internet is with a doubt growing in the most fundamental medium of communication across the globe and its due to sites just like this that ideas are spreading so quickly. https://magic-mushrooms.store/
magic mushrooms online 2023-03-20 12:17:27
Many pharmacy technician programs include some type of hands on internship in a local pharmacy to get hands on experience along with the book work which ranges from pharmacology and medical terminology to human body structure to pharmacology law. https://magic-mushrooms.store/product/three-extra-large-magic-mushroom-grow-kits-package-deal-3/
Help with DNP class 2022-11-25 11:00:59
This is such an informative post. Seeking assistance with DNP class? Click here https://www.dnpassignmenthelp.com/services/help-with-dnp-class
Capstone Project Help 2022-11-07 08:43:33
This is a great post. It is very informative and I would like to keep seeing these kinds of posts.
Tate 2022-11-04 03:31:59
Writehw offers the best essay writing, does assignments, quizzes, tests, proctored exams and exams. Writehw also has a team of professionals that can handle your online classes. Phone: +1 (857) 399-2684 Website: https://writehw.com/
Tate 2022-11-04 03:31:53
Writehw offers the best essay writing, does assignments, quizzes, tests, proctored exams and exams. Writehw also has a team of professionals that can handle your online classes. Phone: +1 (857) 399-2684 Website: https://writehw.com/
Capstone Writing Help 2022-11-02 03:21:22
It hasn’t been long since I was looking for this kind of post, which I find very interesting and professional. Kindly share more.
DNP Project Writers 2022-10-21 02:59:04
You have a way of sharing very impressive information, I am glad to be among the few lucky ones to view your page.
nursing project help 2022-10-21 02:54:44
You have a page that one can easily bookmark and refer to others. Your page is exceptional.
Research Paper Writing Services 2022-08-31 06:36:08
This is one of the pages I must bookmark. You should keep us on edge by posting quality and engaging information.
catherine Tolbert 2022-07-12 09:13:05
I want to always read your blogs. I love them Are you also searching for <a href="https://www.nursingwritingcenter.com/cheap-nursing-writing-company "> Cheap Nursing Writing Company?</a> we are the best solution for you. We are best solution for you.
catherine Tolbert 2022-07-12 09:13:05
I want to always read your blogs. I love them Are you also searching for <a href="https://www.nursingwritingcenter.com/cheap-nursing-writing-company "> Cheap Nursing Writing Company?</a> we are the best solution for you. We are best solution for you.
Information is known to be a powerful tool in human life. That is why I have realized that each day I have to ensure that I am updated on the things that are happening in the world. Online environment is presently the best platform for obtaining reliable and diverse news. That is why I do not take forums as this for granted.
poppy playtime 2022-05-07 04:13:17
It used to take me a long time to find my balance, but recently I discovered that a website sincerely guides this layout when you can find joy after a stressful day here.
retro bowl 2022-05-06 04:04:00
Readers will benefit much from the information. Every day, I can't stop reading the news on this website.
yasmine 2022-02-27 04:04:58
https://ecobuildingltd.co.uk/house-extensions-london/
yasmine 2022-02-27 04:04:51
https://ecobuildingltd.co.uk/house-extensions-london/
slotxo 2022-02-14 03:03:27
Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also
slotxo 2022-02-14 03:03:27
Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also
Guns For Sale 2022-01-25 03:14:13
After a short time, regular commenters begin to make a community. It starts to feel intrusive to insert yourself. https://gunsforsaleonline.org/product/taurus-g3-9mm-luger-semi-auto-pistol-4-barrel-10-rounds-single-action-with-restrike-3-dot-sights-thumb-safety-black-polymer-frame-black-finish/ https://gunsforsaleonline.org/product/ati-bull-dog-sga-12-gauge-semi-automatic-bullpup-shotgun-18-5-barrel-3-chamber-5-rounds-fixed-synthetic-stock-matte-black-tan-finish/" https://gunsforsaleonline.org/product/girsan-regard-9mm-4-9/
nursing writing services 2021-12-22 04:12:34
Are you inquiring [I need help to write my discussion board post](https://www.nursingwritinghelpers.com/write-my-discussion-board-post/)online? Our [nursing essay assignment writers](https://www.nursingwritinghelpers.com/best-nursing-essay-writing-services) are ready to assist you. We also offer reliable [dissertation writing help online](https://www.dissertationthesishelp.com/dissertation-help-online/)[/url], as well as [business statistics assignment help](https://www.dissertationthesishelp.com/business-statistics-assignment-services/), [nursing assignment services Australia](https://www.nursingwritinghelpers.com/quality-nursing-assignment-help-australia/)[/url] as well as [best nursing assignment writing](https://www.nursingwritinghelpers.com/nursing-assignment-help-online/), [best dissertation PowerPoint Presentation writing help](https://www.dissertationthesishelp.com/powerpoint-presentation-writing-help/) and, [Masters capstone project writing services](https://www.nursingwritinghelpers.com/nursing-capstone-project-writing-services),[dissertation proposal writing service](https://www.dissertationthesishelp.com/dissertation-proposal-writing-service/) ,[ Reliable nursing writing services](https://www.nursingwritinghelpers.com/nursing-writing-services/). [nursing care plan assignment writing services]<a (https://www.nursingwritinghelpers.com/nursing-care-plan-assignment-writing-help/). Write to us today for reliable assistance.
guns 2021-12-12 06:16:37
<a href="https://gunsforsaleonline.org/product/savage-arms-110-ultralight/">SAVAGE ARMS 110 ULTRALIGHT</a> Because not just any long gun can be considered a "sniper rifle", we present you the Guns For Sale Online selection of sniper rifles where you can buy your sniper rifle . Whether as a hunting rifle or sport shooting, any of these examples will more than meet your expectations. <a href="https://gunsforsaleonline.org/product/c-gen5-9mm-semiautomatic-pistol/">GLOCK G19 GEN5 9MM SEMIAUTOMATIC PISTOL</a> <a href="https://gunsforsaleonline.org/product/walther-pdp-full-size-optic-ready-semi-auto-pistol-model-2842475/">Walther PDP Full-Size Optic-Ready Semi-Auto Pistol – Model 2842475</a> <a href="https://gunsforsaleonline.org/product/blackwater-sentry-12-tactical-pump-action-shotgun/">BlackWater Sentry 12 Tactical Pump-Action Shotgun</a> <a href="https://gunsforsaleonline.org/product/desert-eagle-357-magnum-black-l5/">Desert Eagle, .357 Magnum, Black, L5 </a>
painters santa barbara ca 2021-12-09 04:19:31
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
snow rider 3d 2021-12-08 09:53:54
This blog is very unique. Though brief, I have realized that it has valuable information and this inspires me to keep on checking the future posts. Being in such a platform is an interesting experience

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>