Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

NA HRANICI VESMÍRU

2013-10-29 13:35

Retrospektivní výstava projektů vesmírného architekta Davida Nixona
Galerie Národní technické knihovny

7. 11. – 20. 12. 2013 výstava se koná pod záštitou starostky městské části Praha 6 Marie Kousalíkové a pod záštitou děkana Fakulty architektury ČVUT mediálním partnerem je archiweb.cz

Architektura ve vesmíru i vesmírná architektura na zemi jsou hlavním tématem unikátní výstavy 42 projektů, které shrnují životní dílo britského architekta Davida Nixona, průkopníka oboru vesmírné architektury a dlouholetého kolegy Jana Kaplického, se kterým založil studio Future Systems. Mezi projekty najdete například prototyp jídelny pro Mezinárodní vesmírnou stanici, koncept lunární základny z roku 1985 či měsíční zeď. Výstava nabídne i zajímavý doprovodný program v podobě přednášek pro studenty architektury i širokou veřejnost či online rozhovoru se specialistou z NASA v průběhu vernisáže. Výstavu si můžete v Národní technické knihovně užít až do poloviny prosince, a to zdarma.

Vesmírná architektura
Na Zemi máme vše potřebné k přežití. Zatím. Co když ale dojde k celosvětové přírodní katastrofě, kdy nebudeme mít co jíst, co dýchat, kam se schovat? Ocitneme se v extrémním prostředí. Právě v něm navrhují své stavby vesmírní architekti.

Jedním ze spoluzakladatelů vesmírné architektury, který se na tuto oblast specializuje již od roku 1985, je britský architekt David Nixon, u nás známý především jako dlouholetý spolupracovník Jana Kaplického, s nímž v roce 1979 spoluzaložil studio Future Systems. Po několik desetiletí se zabýval navrhováním architektury ve vesmíru a v extrémních podmínkách, pracoval například na konceptech pro americkou orbitální laboratoř Skylab či mezinárodní kosmickou stanici ISS, navrhoval architekturu vhodnou do prostředí na Marsu i Měsíci, podílel se na vývoji robotických systémů, plánování kosmodromů a pozemské infrastruktury pro pilotované lety. V současnosti řídí společnost Astrocourier Ltd., která se soustředí na miniaturizaci vesmírných produktů a služeb a snaží se v rámci svých projektů inspirovat mladé vědce.

Původním cílem oboru vesmírné architektury bylo navrhování architektury v extrémním prostředí, kde musí být obytná schránka člověka často z velké části nezávislá na zdrojích, které nám poskytuje infrastruktura běžného civilizovaného prostředí. Díky tomu zároveň umožňuje získat potřebný nadhled na obyvatelné prostředí člověka, který přináší uvědomění a znovuobjevení tématiky elementárních problémů architektury, které se dnes mohou skrývat pod obálkou krátkodobého ekonomického plánování, stylu nebo estetiky.

Pokud se má architektura jako disciplína a profese vyvíjet, musí expandovat do nových oblastí. Architekti v dnešní době nemohou předpokládat, že si vystačí se znalostmi a aplikací pozemské architektury. Architekti musí prozkoumávat nové oblasti a vesmír je jednou z nich,“ vysvětluje záměr vesmírné architektury David Nixon.

Výstava se bude konat od 7. listopadu 2013 v galerii Národní technické knihovně v Praze. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastní i sám David Nixon, který u této příležitosti také přednese dvě přednášky na téma vesmírné architektury, a to od 13.00 na Fakultě architektury ČVUT a od 16. 00 v Národní technické knihovně.


Více informací včetně fotografií ke stažení najdete na webové stránce www.nahranicivesmiru.cz

Doprovodný program
Přednáška Davida Nixona pro studenty architektury – 7. listopadu 2013, od 13.00 na FA ČVUT
Přednáška Davida Nixona pro širokou veřejnost – 7. listopadu 2013, od 16.00 v NTK, Ballingův sál

Vstupné
vstup volný

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>