Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vydejte se s Muzeem Karla Zemana na cestu do pravěku!

2013-02-05 10:38

Muzeum Karla Zemana ve spolupráci se společností Incheba připravilo v rámci veletrhu Holiday World opravdovou lahůdku. Od 7. do 10. února se na pražském výstavišti v Holešovicích mohou návštěvníci prostřednictvím interaktivní trikové expozice přenést do pravěku.
„Představíme zde poprvé trik Mamut, obři a trpaslíci. Nový trik s téměř čtyřmetrovým mamutem, vám umožní podniknout nevšení cestu do dávných časů v atmosféře kultovního filmu Karla Zemana Cesta do pravěku“, představuje novinku Jakub Matějka, ředitel muzea a dodává: „Návštěvníci mohou do trikové scény volně vstupovat, fotit se a natáčet se, stejně jako u nás v muzeu. Z veletrhu si tak mají možnost odnést nevšední „cestovatelskou“ trofej a proniknout do tajů filmových triků Karla Zemana.
Mimo samotnou expozici jsme připravili také autogramiádu herců z tohoto filmu a ukázky kreativních výtvarných dílen a workshopů animace, které v muzeu pravidelně realizujeme.“

Autogramiáda proběhne na stánku muzea v sobotu 9. 2. 2012 ve 14:00, workshopy pak probíhají po oba dva víkendové dny.

Trik, který bude prezentován na ploše 140 m2, je založen na principu perspektivní optické iluze a celkovou scénu dotváří tzv. dokreslovačka.

Perspektiva zde způsobuje, že se vzdálené objekty jeví zdánlivě menší než objekty blízké. Díky vyvýšené pozici osoby v popředí vzniká na „ploché“ 2D fotografii či filmu dojem, že osoby v popředí i v pozadí stojí ve stejné rovině. Dochází tak k optickému klamu - stejně vysoké postavy působí vedle sebe jako obr a trpaslík. Dokreslovačka je malba nebo fotografie na desce či skle představená před snímanou scénu a je umístěna blízko před kamerou. Relativně malá dokreslovačka se díky perspektivě propojí se scénou za ní a dotváří tak výsledný obraz. To umožňuje ve filmu dosáhnout iluze prostředí, které neexistuje, nebo by bylo příliš nákladné ho postavit v reálné velikosti. Hra s perspektivou byla často užívaným trikem ve filmech Karla Zemana. Například v Cestě do pravěku kombinoval malý model mamuta, představenou dokreslovačku hor a živé herce na lodi. Pro plynulé napojení reálného prostředí a dokreslovačky mistrně využíval reálných stínů v přírodě a odrazů ve vodě. Na malém prostoru na zlínské přehradě tak dokázal vytvořit velký a úžasně živý celek působivě evokující pravěk,“ přibližuje trik Ondřej Beránek, jeden z autorů expozice. Trik s trpaslíky je známý i z českého filmu Ať žijí duchové! režiséra Oldřicha Lipského.

Na veletrhu budou k dispozici i všechny tři nově vydané digitalizované filmy, které vyšly v edici Filmový klub Karla Zemana, stejně jako dárkové vstupenky do muzea - ty dokonce s veletržní slevou. Informace o veletrhu nalezenete na http://www.holidayworld.cz/. Pro širokou veřejnost jsou určeny oba víkendové dny.

Autogramiáda „Cesta do pravěku“
se uskuteční v expozici muzea na veletrhu Holiday World v sobotu 9. 2. 2012 ve 14:00 autogramiády se zúčastní všichni žijící hrdinové filmu

Zdeněk Husták (Jenda)
Působí jako projektant ve Zlíně.

Petr Herrmann (Toník)
Jako jediný u herecké profese zůstal. Hrál ve filmech Labakan, Osada havranů nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Působí v pražském Divadle Na Fidlovačce.

Josef Lukáš (Petr)
Vystudoval průmyslovku a pracoval jako technik v letecké továrně.
Filmovou čtveřici doplňoval ještě Vladimír Bejval (Jirka), který zemřel na podzim roku 2011.Hrál v Pyšné princezně nebo Plaveckém mariáši. Po roce 1968 odešel do USA, kde se živil jako kaskadér.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>