Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Muzeum 3000

2011-07-13 14:11

(13.7.2011 – 27.7.2011)

1. výstava moderních multimediálních a expozičních technologií v Národním muzeu

Prostory: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Národní muzeum ve svých prostorách otevře zcela netradiční výstavu!

Maketa Ďáblovy bible vyrobená nejmodernějšími technologiemi; 3D scannery, které snímají předmět pomocí laseru a které si můžete sami vyzkoušet; hořící zeď a vévoda Habsburský vytvoření technologií Fog screen; interaktivní projekce, jež se mění při každém pohybu. To vše a mnoho dalšího uvidíte a sami prozkoumáte v nové budově Národního muzea od 13. do 27. července 2011 na výstavě Muzeum 3000. Na výstavu se dostanete již za nově stanovené, zlevněné vstupné.


Výstava Muzeum 3000 představuje moderní technologie, které návštěvníkům umožňují si s exponáty doslova pohrát a tak trochu se stát jejich součástí. Některé z nich budou použity při vytváření nových expozic v historické budově Národního muzea.

Díky technikám moderního potisku materiálů je možné vyrobit dokonalé kopie dokumentů a knih, návštěvníci však mají pocit, že listují originálem. Na výstavě Muzeum 3000 mohou obracet stránky Codexu gigas, známé Ďáblovy bible. 3D scannery sejmou předmět a vytvoří jeho digitální model, v Národním muzeu si to mohou zájemci sami vyzkoušet. V budoucnu by tak mohly být ve výstavě nejen předměty chráněné vitrínami, ale také jejich mnohonásobně zvětšené digitální modely, které lze prozkoumat opravdu zblízka a třeba jimi i projít. Stejně tak se mohou návštěvníci stát na moment součástí obrazů, které vytváří technologie Fog screen. Z dálky je obraz jakoby vepsaný do mlhy. Zblízka jde o světelný klam, kterým je možné projít. Národní muzeum nabízí například ohnivou stěnu nebo mluvícího vévodu Habsburského. Návštěvníky zve také na interaktivní projekce, které se mění podle jejich přání a pohybu.
    
Návštěvníci muzeí jsou čím dál tím náročnější. Zvykli si na interaktivní řešení expozic a už jim nestačí prohlédnout si jen vitríny. Přiznejme si to, i když je ve vitrínách sebevětší vzácnost, je třeba ji doplnit o další prvky, a nabídnout tak návštěvníkům možnost vnímat výstavu co nejvíce smysly,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a dodává: „Národní muzeum v současnosti připravuje nové expozice pro historickou budovu. Jejich součástí se stanou i některé z prezentovaných technologií na výstavě Muzeum 3000. V průběhu výstavy bude vyhlášena návštěvnická anketa o jejich využití v nových expozicích. Návštěvníci tak mají možnost se zapojit do diskuze o tom, jak by měly vypadat.“

Na výstavu s dětmi a levněji

Národní muzeum ve své nové budově zlevnilo vstupné. Plné vstupné nyní činí 60 Kč, snížené pro děti a seniory pak 40 Kč. Více je o vstupném uvedeno na webových stránkách Národního muzea, kde jsou také informace o muzejním pasu, jenž umožňuje do objektů muzea pátý vstup zdarma.

Dětem je určena prázdninová výtvarná soutěž. Mamut Namu je vyzval, aby namalovaly nebo jakkoli jinak znázornily, jak si představují, že bude vypadat muzeum v roce 3000. Soutěž se koná od 1. července do 1. srpna 2011. Dílka budou vystavena během srpna v nové budově Národního muzea. Děti je mohou zasílat na adresu Vinohradská 1, 110 00 Praha 1, nebo vytvořit přímo na výstavě. V jejím průběhu mají nejmenší návštěvníci příležitost ztvárnit své dojmy a představy o budoucnosti muzeí. Autoři výstavy pro ně připravili výtvarné koutky.

Součástí doprovodného programu výstavy je diskusní fórum o moderních technologiích. Je určeno pracovníkům muzeí a galerií, kteří se zajímají o to, jak zatraktivnit výstavní a expoziční prostory ve svých institucích.

Co je pod pokličkou moderního výstavnictví?
Realizovat interaktivní výstavu není snadné. Komisaři musí připravit nejen její scénář, ale také myslet na osvětlení, audio a video ukázky, doprovodné texty i krátké a jasné popisky, průvodcovské texty a nahrávky. „Chceme ukázat našim návštěvníkům, jaké technologie lze ve výstavnictví využívat. Že nejde o obor, který by stagnoval nebo se moderním technologiím vyhýbal. Chceme ukázat, že muzea mohou být zábavná. Na výstavě Muzeum 3000 si návštěvníci mohou technologie prohlédnout, ale také si je vyzkoušet a probrat je s jejich tvůrci. Zkrátka nabízíme možnost si tak trochu pohrát s budoucností muzeí,“ vysvětluje náměstkyně generálního ředitele Národního muzea Dagmar Fialová.

Muzeum 3000 se zabývá celkovým zpracováním a realizací expozic i konkrétními řešeními průvodcovské techniky, zvuku nebo osvětlení.

Celý proces začíná návrhem a zpracováním podkladů, na ty navazuje reálná výroba kulis, v nichž jsou vystaveny exponáty. Během Muzea 3000 se návštěvníci mohou setkat s odborníky na zpracování kovů, plexiskla, plastů, kartonů, 3D i 5D technologií, tisk, montáž, instalaci i výrobu výstavních stojanů a vitrín.

Zcela samozřejmě se výstava věnuje interaktivním aplikacím, různým typům projekcí, například specializované podlahové projekci.

Živé průvodce možná nahradí sluchátka
V rámci výstavy Muzeum 3000 Národní muzeum představuje moderní muzejní průvodce, například audio průvodce různých tvarů i funkcí, multimediální průvodce, které umožňují prezentaci video a audio spotů, nebo průvodce pro chytré telefony. Návštěvníci si mohou prohlédnout vícejazyčného multimediálního audio průvodce v podobě sluchátka pro individuální výklad.

Nechybí informační terminály-kiosky, ty začínají být čím dál tím rozšířenější a u návštěvníků jsou velice oblíbené, nebo dotykový stůl a multi-touch displej.
 
Zvuk bez reproduktorů
K vidění je také tzv. ideální stěna, která integrujte zvuk do výstav, aniž by byly vidět jakékoli reproduktory. Umožňuje exponátům maximálně vyniknout a netříští architekturu výstavy. „Tento prvek nám přijde velice zajímavý a rozhodně zvažujeme jeho použití v nových expozicích,“ upozorňuje Fialová.

Budou muzea svítit LED zdroji?
V rámci výstavy jsou k dispozici systémy osvětlení s optickými kabely, svítidla pro halogenové žárovky, zářivky i světelné diody (LED). LED osvětlení má vysokou životnost, nízké nároky na údržbu a provoz. Hladina UV a IR záření je na nule a nezkresluje barvy exponátu.

Použití světelné techniky je k vidění jak v prostředí vitrín, tak při osvětlování objektů a prostorů. Zároveň nechají odborníci návštěvníky nahlédnout pod pokličku systémů řízení osvětlení od jednotlivých svítidel po celé budovy.

Snímání těles scannerem
Na výstavě je i ruční laserový scanner, který nepotřebuje externí sledovací zařízení nebo pohyblivá ramena k určení vlastní polohy nebo polohy snímaného objektu. Pro zjištění pozice používá 3D reflexní značky, které mohou být umístěné na ploše snímaného objektu anebo kolem dílu. Tak je možný volný pohyb scanneru i snímaného tělesa, aniž by hrozilo nebezpečí ztráty informace o umístění snímaného dílu.

V rámci výstavy bude ve dnech 19.–20. 7. 2011 uspořádáno diskusní fórum.

Pro nejmenší návštěvníky jsme připravili výtvarnou soutěž na téma „Jak si představujete muzea v roce 3000“. Podrobnosti k této dětské soutěži najdete ZDE.


Na výstavě se představí tyto firmy:
AV MEDIA, a.s.
DARUMA spol. s r.o.
DYTEC, s.r.o.
ERCO Lighting GmbH
ETNA spol. s r.o.
FORM-A, spol. s r.o.
friendlyway s.r.o.
Grapo s.r.o.
INTERACTIVE ART, s.r.o.
LIBAT - Hybrid Laboratory for Arts and New Technologies
Promotion and Education, s.r.o.
SCREENRENTAL, s.r.o.
SolidVision, s.r.o.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>