Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mezinárodní výstava suiseki a shangshi

2011-05-20 12:00

21.5.2011 - 29.5.2011
denně 9 - 19 h, v historickém sklepení Trojského zámku!!!

Botanická zahrada hl. m. Prahy a European Suiseki Association

Devět květnových dnů bude veřejnosti běžně nepřístupné sklepení Trojského zámku hostit unikátní výstavu kamenů suiseki a shangshi, kterou společně s European Suiseki Association pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy.

Suiseki jsou fantazií naplněné kameny, které dlouhé roky formovala sama příroda. Jde o starobylé umění vyjadřující úctu člověka k přírodě, především k vodstvu a horám. Sugestivní kameny, vhodně umístněné v domácnosti či zahradě symbolizují naše propojení s přírodou, rozvíjí estetické cítění, umožňují relaxovat, navozují chuť meditovat a v neposlední řadě jsou pěkným suvenýrem z krajiny svého původu. Jejich hodnota je dána výjimečností a originalitou tvaru či barvy, dlouhodobým, výhradně přírodním opracováním kamene, stejně jako řemeslnou náročností při zhotovení dřevěného podstavce.
Již před 2000 lety byly v Číně takové kameny (gongshi, shangshi) sbírány a ceněny vysoce postavenými hodnostáři a umělci a byly vystavovány spolu s kaligrafiemi a tušovými malbami. Od 6. století našeho letopočtu se toto umění začalo šířit do Koreje (suseok) a Japonska (suiseki), kde se rozvinulo do osobitých forem. Kameny se vystavují buď na dřevěných podložkách (daiza) nebo jsou umístěny na keramických mísách (suiban) naplněných pískem. V současnosti se toto umění "pohledových kamenů" stává –  pod různými jmény – populárním po celém světě.

Ve sklepení Trojského zámku bude představeno kolem 150 unikátních kamenů vysoké estetické hodnoty, které zapůjčili sběratelé nejen z České republiky a Slovenka, ale také  Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Německa, Španělska, Spojených států, Švýcarska a Dánska.

Doprovodné akce:
•    Sobota 21. 5.

9-10h     Kritika vystavených kamenů – Luciana Queirolo, Itálie, prezidentka Italské asociace suiseki
10-11h        Suiseki – Karel Šerák, Česká republika,  prezident České asociace suiseki
11-12h             Suseok – korejské pojetí kamene - Juneu Kim, USA
15-16h            Kritika vystavených kamenů – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki

•    Neděle 22.5.
15-16h               Prezentace kamenů na suibanu – Milan Klika, Česká republika

•     Sobota 28. 5.
15-16h        Prezentace kamenů na daiza (dřevěná podložka pod kameny). Do tajů jejich výroby účastníky přednášky zasvětí  Jaroslav Poupa, Česká republika

•    Neděle 29.5.
15-16h             Suiseki a Shangshi – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki
16-17h    Hrou na čínskou flétnu shiao se s výstavou rozloučí etnomuzikolog a multiinstrumentalista Vlastislav Matoušek

•    Výstavu doplní obrazy PÍSMO – PAMĚŤ LIDSTVA výtvarnice Vladislavy Kuřátkové.

•    Před vstupem do sklepení Trojského zámku bude možné shlédnout výstavu ROSTINA JAKO SYMBOL inspirovanou stejnojmennou knihou naší přední japanoložky paní Věny Hrdličkové.

•    Po celou dobu konání akce si můžete zakoupit zajímavé kameny, misky i literaturu vztahující se k umění suiseki, o víkendech akci doplní také čajovna Na cestách.

•    Vstupenka na Mezinárodní výstavu suiseki a shangshi zakoupená v Trojském zámku umožňuje též vstup na venkovní expozici Botanické zahrady hl. města Prahy (neplatí naopak).

•    AKCE BY SE NEMOHLA USKUTEČNÍT BEZ LASKAVÉ PODPORY GALERIE HL. M. PRAHY, KTERÁ ZAPŮJČILA SKLEPENÍ ZÁMKU TROJA.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>