Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MARATHON 2500

2010-05-13 11:26

(19.5.2010 – 30.9.2010)
výstava v nové budově Národního muzea

Prostory: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava Marathon 2500 chce především připomenout uplynutí 2500 let od slavné bitvy u Marathonu a následného běhu řeckého vojáka Feidipida do Athén se zprávou o vítězství; připomenout však chce rovněž olympijského vítěze maratonu z roku 1952 Emila Zátopka a významnou sportovně-společenskou akci - Pražský mezinárodní maraton, který se letos v květnu poběží již po šestnácté a jehož patronem v prvních ročnících byl právě Emil Zátopek.

Část výstavy podává přehled vítězů maratonského běhu na olympijských hrách a mistrovstvích světa v lehké atletice. Dále návštěvníci uvidí například zlatou olympijskou medaili Emila Zátopka za vítězství v maratonském běhu na olympijských hrách 1952. Sbírky Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea jsou na výstavě zastoupeny pamětní a účastnickou medailí z 1. novodobých olympijských her v roce 1896, medailemi z maratonských závodů pořádaných na území ČSR, zlatou medailí Emila Zátopka z mistrovství Evropy 1954 či pamětními a účastnickými medailemi a upomínkovými předměty Emila Zátopka.

Spolupořadatel výstavy, jímž je organizační výbor Pražského mezinárodního maratonu, Národnímu muzeu poskytl dokumentaci minulých ročníků závodu. Kromě plakátů a fotografií lze spatřit také medaile z jednotlivých ročníků závodu, trička a upomínkové předměty. Mezi exponáty výstavy návštěvníci naleznou i tzv. lékythy (starověké malé hliněné nádobky na oleje, které se kladly zemřelým do hrobu), na nichž jsou vyobrazeny scény loučení před odchodem do boje a obrazy tvrdých zápasů mytologických postav, ale také letící bohyně Níké přinášející stužku vítězství v období válek Řeků s Peršany kolem roku 490 před Kristem.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>