Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!
Pražské hřbitovy: Malostranský (3)
2009-11-24 10:57
Malostranský hřbitov není veřejnosti volně přístupný, desetitisíce lidí kolem něj ale denně jezdí v tramvajích nebo v automobilech, řada z nich si ho z tohoto letmého setkání určitě pamatuje. Je to ostrůvek klidu a minulosti nad hektickou současností Smíchova a také nejvýznamnější historická památka v Košířích.
Anebo patří ke Košířím i Betramka? Snad. Mozartova milenka Josefina Dušková je spolu se svým manželem Františkem Xaverem Duškem na Malostranském hřbitově pohřbena. Mozartovo cembalo už na Bertramce nezní, ač se jeho skladby v místech, kde prožíval ty šťastnější ze svých dnů, stále ozývají a publikum jim tleská. Tóny kvarteta ani většího orchestru se ale dolů na hřbitov donést nemohou, aby pohladily břečťan, který oplétá hrob těch, kteří ho měli tolik rádi, každý po svém. A oba upřímně, František Xaver pro krásu hudby, která se dotýká hvězd. Vzlétala z Mozartových not a Duškovým štěstím bylo jejich letu po notové osnově přihlížet. A pokud jde o Josefínu, zpěvačky bývají šťastnější v prvních rolích, než v těch ostatních.
První roli na Malostranském hřbitově hraje biskup a hrabě Leopold Thun-Hohenstein. Vlastně ne on, ale socha na jeho náhrobku, jejímž autorem je sochař Václav Prachner. Monumentální litinový biskup Thun-Hohenstein se modlí z litinové knihy. Určitě i za ty, kdo zemřeli na mor a kvůli kterým byl hřbitov malostranskými měšťany založen. Hodně daleko od malostranských domů a ulic, ve kterých si mor vybíral své oběti.
Náhrobek biskupa Leopolda Thun-Hohensteina
Čas běžel. Císař Josef II. na konci osmnáctého století vykázal veškeré pohřbívání za hradby města Prahy. A pohřebiště v údolí Motolského potoka, který je dnes uzavřen v rouře pod silnící, se stalo oficiálně Malostranským hřbitovem.
Je zde pohřbena řada známých osobností, o řadě z nich však už nevíme, kde jejich hrob byl. Část hřbitova byla navíc zrušena kvůli rozšiřování silnic v jeho bezprostředním sousedství, a to v letech 1921 a 1951. Tak zmizel i hrob jednoho z nejvýznamnější českých barokních architektů, Kiliána Ignáce Dienzenhofera a jeho otce Kryštofa Dienzenhofera. Nedochoval se ani hrob dalšího stavitele, Ignáce Palliardiho ani sochaře Ignáce Platzera ani hudebního skladatele a klavírního virtuoza Jana Ladislava Dusíka. Na hřbitově ale doposud stojí náhrobky malířů devatenáctého století Adolfa Kosárka a Josefa Hellicha, historika Františka Martina Pelcla a jsou zde pohřbeni také rodiče spisovatele Jana Nerudy. Na Olšanské hřbitovy odsud byly přeneseny ostatky básníka a sběratele pohádek Karla Jaromíra Erbena.
Místní proslulost si získal dětský hrob s náhrobkem od sochaře Josefa Maxe nazývaný „Svatá holčička.“ Příběhy, které se k tomuto hrobu váží, mají řadu verzí, shodují se v tom, že děvčátko, které je zde pohřbeno, mělo zázračné schopnosti. A lidé věřili, že jim může pomoci i po své smrti a vydávali se k jejímu hrobečku s prosbou o pomoc, kterou u živých lidí nenašli. Legenda o „svaté holčice“, která zde byla pohřbena v roce 1851, přetrvala až do současnosti. Na hrobu, který je na zamčeném hřbitově, jehož plot ale není těžké přelézt, se stále znova objevují svíce a květiny.
petr m.
Sdílet tuto: