Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Perličky

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské hřbitovy: Malostranský (3)

2009-11-24 10:57

Malostranský hřbitov není veřejnosti volně přístupný, desetitisíce lidí kolem něj ale denně jezdí v tramvajích nebo v automobilech, řada z nich si ho z tohoto letmého setkání určitě pamatuje. Je to ostrůvek klidu a minulosti nad hektickou současností Smíchova a také nejvýznamnější historická památka v Košířích. 
 
Anebo patří ke Košířím i Betramka? Snad. Mozartova milenka Josefina Dušková je spolu se svým manželem Františkem Xaverem Duškem na Malostranském hřbitově pohřbena. Mozartovo cembalo už na Bertramce nezní, ač se jeho skladby v místech, kde prožíval ty šťastnější ze svých dnů, stále ozývají a publikum jim tleská. Tóny kvarteta ani většího orchestru se ale dolů na hřbitov donést nemohou, aby pohladily břečťan, který oplétá hrob těch, kteří ho měli tolik rádi, každý po svém. A oba upřímně, František Xaver pro krásu hudby, která se dotýká hvězd. Vzlétala z Mozartových not a Duškovým štěstím bylo jejich letu po notové osnově přihlížet. A pokud jde o Josefínu, zpěvačky bývají šťastnější v prvních rolích, než v těch ostatních.

První roli  na Malostranském hřbitově hraje biskup a hrabě Leopold Thun-Hohenstein. Vlastně ne on, ale socha na jeho náhrobku, jejímž autorem je sochař Václav Prachner. Monumentální litinový biskup Thun-Hohenstein se modlí z litinové knihy. Určitě i za ty, kdo zemřeli na mor a kvůli kterým byl hřbitov malostranskými měšťany založen. Hodně daleko od malostranských domů a ulic, ve kterých si mor vybíral své oběti.


Náhrobek biskupa Leopolda Thun-Hohensteina

Čas běžel. Císař Josef II. na konci osmnáctého století vykázal veškeré pohřbívání za hradby města Prahy. A pohřebiště v údolí  Motolského potoka, který je dnes uzavřen v rouře pod silnící, se stalo oficiálně Malostranským hřbitovem.
Je zde pohřbena řada známých osobností, o řadě z nich však už nevíme, kde jejich hrob byl. Část hřbitova byla navíc zrušena kvůli rozšiřování silnic v jeho bezprostředním sousedství, a to v letech 1921 a 1951. Tak zmizel i hrob jednoho z nejvýznamnější českých barokních architektů, Kiliána Ignáce Dienzenhofera a jeho otce Kryštofa Dienzenhofera. Nedochoval se ani hrob dalšího stavitele, Ignáce Palliardiho ani sochaře Ignáce Platzera ani hudebního skladatele  a klavírního virtuoza Jana Ladislava Dusíka. Na hřbitově ale doposud stojí náhrobky malířů devatenáctého století Adolfa Kosárka a Josefa Hellicha, historika Františka Martina Pelcla a jsou zde pohřbeni také rodiče spisovatele Jana Nerudy. Na Olšanské hřbitovy odsud byly přeneseny ostatky básníka a sběratele pohádek Karla Jaromíra Erbena.
 
Místní proslulost si získal dětský hrob s náhrobkem od sochaře Josefa Maxe nazývaný „Svatá holčička.“ Příběhy, které se k tomuto hrobu váží, mají řadu verzí, shodují se v tom, že děvčátko, které je zde pohřbeno, mělo zázračné schopnosti. A lidé věřili, že jim může pomoci i po své smrti a vydávali se k jejímu hrobečku s prosbou o pomoc, kterou u živých lidí nenašli. Legenda o „svaté holčice“, která zde byla pohřbena v roce 1851, přetrvala až do současnosti. Na hrobu, který je na zamčeném hřbitově, jehož plot ale není těžké přelézt, se stále znova objevují svíce a květiny.
 
Prohlídku s výkladem na Malostranském hřbitově pořádá u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví nebo  Dne otevřených dveří památek Pražská informační služba. Přes plot je na hřbitov velmi dobře vidět, ale takový pohled samozřejmě procházku pod korunami vysokých lip může nahradit jen stěží. Volně zpřístupnit hřbitov v této dosti drsné části Košíř, to ale jaksi nejde. Kdyby se brána Malostranského hřbitova veřejnosti otevřela, nemířili by sem převážně obdivovatelé pamětihodností, nýbrž dozajista občané vybavení krabicovým vínem či jinými omamnými látkami. Jistě by se jim tu líbilo. Ale snad bude přece jen lépe ponechat hřbitov těm, kdo na něm leží, snad jsou raději, když je nikdo neruší a  když jen podzimní listí padá na zelený koberec břečťanu, který přikrývá náhrobky. 
    
Více na stránkách Klubu přátel starého Smíchova

O Vyšehradském hřbitově zde
Článek o hřbitově na Břevnově
hrob skladatele Václava Jana Tomáškapetr m.

Komentáře (3)

Jaroslav Kos 2014-05-01 09:20:16
Na hřbitově není náhrobek Františka Martina Pelcla ! Ten jsem stěhoval v 90.letech do jeho rodného města.
Jana Trojanová 2012-11-27 10:10:15
Netušila jsem, že máš nové stránky. Gratuluji. Jana
Marta Jiroudková 2012-11-11 05:33:46
Klub přátel starého Smíchova má nové webovky: www.starysmichov.cz. Více o Malostranském hřbitově na: www.malostranskyhrbitov.cz

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>