Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Krmě – jídlo – žrádlo

2013-04-06 11:08

(5.10.2012-28.7.2013)

Zajímá vás, co se jedlo za Rakouska-Uherska? Odpoví vám výstava z cyklu Monarchie

Prostor: Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5


Další výstava z cyklu Monarchie pod názvem Krmě - jídlo - žrádlo představí gastronomii druhé poloviny 19. století - přípravu, úpravu a konzumaci potravin a nápojů s důrazem na zvyklosti a symboly stolování, rituály, úpravu stolu a jídelen, stolní nádobí a náčiní i desítky dobových receptů.

V centru pozornosti nebude pouze materiální svědectví jako stolní servisy, příbory, prostírání, kuchyňské nádobí a náčiní, nádoby k uchovávání potravin a nápojů a makety pokrmů, ale především sociální a kulturní souvislosti stolování a stravování.

Právě v jeho rámci lidé z nejrůznějších vrstev vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje. Výstava představí jak stravování venkovského lidu a nejširších vrstev české společnosti, tak i měšťanstva a aristokracie.

Půjde nejen o historické proměny používaných předmětů, ale také o jídelní kulturu jako celek, obřad. V jídelníčku se odrážel vývoj zemědělství, průmyslová revoluce, import surovin ze zámoří i globalizace. Na výstavě nebudou chybět dobové názory na zásady správné výživy ani lidové tradice a pověry.

Doprovodné programy k výstavě Krmě – jídlo - žrádlo
13. 4. 2013
Perníková sobota u Kinských


Předvádění výroby tradičních perníků z historických forem, doprovodné akce pro děti, komentované prohlídky výstavy.

http://monarchie.nm.cz/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>