Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Královský sňatek

2011-01-19 13:55

Dům U Kamenného zvonu
4. 11. 2010 – 6. 2. 2011
út – ne 10.00 – 20.00

(vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro nebo v pokladně Domu U Kamenného zvonu - více na http://www.kralovskysnatek.cz/pro-navstevniky)

Výstava je realizována Muzeem hl. m. Prahy a Archívem hl. m. Prahy ve spolupráci s GHMP za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Koná se při příležitosti 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn následně po jeho sňatku s českou princeznou Eliškou Přemyslovnou (1. 9. 1310 ve Špýru, korunovace manželů 7. 2. 1311 v Praze). Připomene prvního českého krále z Lucemburského rodu, jeho rodinu a rod, představí i osobnost královny Elišky a její přemyslovské kořeny.
Významnou součástí výstavy je prostor věnovaný historii města Prahy v období přelomu 13. a 14. století.

Místem konání výstavy je původně gotický městský palác, který je možno považovat za součást městské královské rezidence, upravené pro mladé královské manžele v prvním období po jejich příchodu do Prahy. Kromě Domu U Kamenného zvonu v roli hlavního exponátu jsou těžištěm výstavy předměty z oblasti zlatnictví, iluminované rukopisy a archivní dokumenty.
Ústředním exponátem výstavy je český královský poklad, nalezený ve Slezské Středě. Návštěvníci mohou obdivovat krásu královských pečetí, zlatnického umění a mincí, v původní kapli se mohou seznámit se vzácnými relikviáři. Mohou nahlédnout do dobových iluminovaných rukopisů a sledovat dramatické děje rodiny Jana Lucemburského.

Hlavní část výstavy připravil tým předních českých i zahraničních odborníků z řad historiků a historiků umění pod vedením PhDr. Kláry Benešovské, CSc., vedoucí oddělení středověkého umění Ústavu dějin umění Akademie věd ČR a část výstavy věnovanou Praze na přelomu 13. a 14. století tým odborníků pořádajících městských institucí pod vedením Mgr. Pavly Státníkové, hlavní kurátorky sbírek Muzea hl. m. Prahy.
Zápůjčky pro prezentaci poskytla řada významných českých i zahraničních institucí.

Více na: www.kralovskysnatek.cz

Vstupné: 180,- / 90,- / 360,- Kč

Lektorské prohlídky: každé úterý od 17.00 a každou sobotu od 14.00  

Autorka výstavy: Klára Benešovská, kurátor-zpravodaj: Olga Malá

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>