Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Festival s vykřičníkem aneb komiks unlimited

2010-10-26 15:49

Už po páté se fanoušci komiksu mohou těšit na největší komiksový svátek roku. V Praze se schyluje ke KomiksFEST!u 2010. Tento mezinárodní festival startuje v sobotu 30. října v Meet Factory a přes celý další týden nabídne desítky akcí po celé Praze.

Komiks dávno nepředstavují jen barevné obrázky s akčními hrdiny typu Batmana nebo Spidermana. Komiks dnes představuje plnohodnotné médium schopné nést i daleko náročnější žánry - mám na mysli například psychologické knihy Francouze Davida B. (ten byl mimochodem v minulosti jedním z hostů festivalu), punkově ujeté kousky švédského berlíňana Maxe Anderssona (host loňského KomiksFEST!u a také autor jeho vizuálu) nebo osobitou poetiku autorské dvojice Vojtěch Mašek a Džian Baban, jejichž knihy jsou jedním z pilířů širšího multimediálního projektu Monstrkabaret Freda Brunolda.

Už i u nás jsou fenomenální kreslíři - Jiří Grus byl mnohokrát oceněn hlavně za svou sérii Voleman, ale také autoři, kteří se vyjadřují schematičtěji - v Nikkarinových dílech jako by bylo něco z poetiky Malého prince, nebo autoři, kteří se komiksovou tvorbou vyjadřují přímo na ulicích, popřípadě ji přenášejí do kamenných galerií jako to dnes dělá tajemná Toy Box. Od počátku nového tisíciletí se u nás formuje první silná generace komiksových tvůrců, která byla již nejednou označena jako Generace nula.                  

Motto festivalu zní každý rok stejně: Komiks unlimited. Znamená to mimo jiné, že festival přinese nové knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy i tématické večírky. Festival začne 30. října Open party v MeetFactory v Praze na Smíchově a zahájí ho mladá německá výtvarnice Moki, k vidění bude např. komiksová módní přehlídka Fashionshopu Parazit, speciální filmová projekce, koncert kabaretní vizuální skupiny Ghostmother a benefiční aukce pokreslených tenisek Converse pro nadaci Krtek. V MeetFactory můžete u té příležitosti rovnou shlédnout výstavu Snové krajiny komiksu, kterou má na svědomí právě Moki, skupina Amanita Design a výtvarníci z DRAWetc. Na další velkou výstavu se můžete vypravit na Novoměstskou radnici, kde bude až do 21. listopadu k vidění výstavní projekt nazvaný Divoký východ. Budou zde společně vystavovat Slovinci  - výstava Greetings from Cartoonia, Lotyši - výstava The Last Match a v neposlední řadě také autor letošního vizuálu a host KomiksFEST!u - ukrajinský výtvarník Igor Baranko. Hlavním hostem bude v letošním roce významný francouzský komiksový výtvarník, věnující se hlavně politickým reportážím - Emmanuel Guibert. Z tuzemských tvůrců festival představí výše zmíněného Jiřího Gruse, Nikkarina nebo mimo jiné autorku stripu Zen žen Lelu Geislerovou. A bude toho mnohem víc... V neposlední řadě budou na finálním večírku KomiksFEST!u 6. listopadu v NoD předány prestižní výroční ceny Muriel za nejlepší komiksové počiny roku.   

Podrobný program KomiksFEST!u, který probíhá na 15 místech v Praze od 30. října do 6. listopadu, najdete zde.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>