Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

KOMIKSFEST! 2010

2010-10-26 08:53

30.10. - 6.11.2010
na patnácti místech po celé Praze

Poslední sobotu v říjnu začne v Praze již pátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!
Hlavní program se uskuteční ve dnech 30. 10. až 6. 11. 2010 na patnácti místech po celé Praze. Festival vznikl v roce 2006 s cílem vyvést žánr komiksu v Česku z undergroundu a etablovat ho jako plnohodnotné moderní médium schopné nést jakýkoli obsah. Motto festivalu zní „Komiks unlimited“ a jako každý rok přinese nové knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy.

Festival začne 30. 10. Open party v MeetFactory v Praze na Smíchově a zahájí ho mladá německá výtvarnice MOKI, k vidění bude např. komiksová módní přehlídka Fashionshopu Parazit, speciální filmová projekce, koncert kabaretní vizuální skupiny Ghostmother a benefiční aukce pokreslených tenisek Converse pro nadaci Krtek.

KomiksFEST! vyvrcholí první listopadovou sobotu 6. 11. v Experimentálním prostoru Roxy/NoD celodenním programem (pro děti i dospělé) a slavnostním předání cen Muriel. Hlavním hostem bude významný francouzský komiksový výtvarník, věnující se hlavně politickým reportážím Emmanuel Guibert.

Z výstav budou letošnímu ročníku vévodit dva kolektivní projekty. V MeetFactory se můžete procházet „Snovými krajinami komiksu“, které mají na svědomí Moki, skupina Amanita Design a výtvarníci z DRAWetc. V Novoměstské radnici navštívíte „Divoký východ“, kde se budou prezentovat slovinská výstava Greetings from Cartoonia, litevská The Last Match a autor letošního vizuálu ukrajinský výtvarník Igor Baranko. Obě velké výstavy jsou otevřeny až do 21. listopadu.

Letos se můžete těšit opět na zajímavé hosty ze zahraničí: z Francie přijede Emmanuel Guibert , z Německa vycházející komiksová hvězda Moki, z Ukrajiny Igor Baranko a se Slovinska parta kolem legendárního časopisu Stripburger.  Kromě prezentace světového nezávislého komiksu festival představuje talentované tuzemské tvůrce, např. Nikkarina, Jiřího Gruse a Lelu Geislerovou. Zajímavostí letošního ročníku jsou divadelní adaptace komiksových děl: existenciální hovory od Monstrkabaretu, punkový Pixy (adaptace podle Maxe Anderssona), smyslná Octobriana a facebookový fenomén Fagi.

PROGRAM

Výstavy
G+G: Jiří Grus a Lela Geislerová
29.10.2010 | The Chemistry Gallery | do 28.11.2010
Přední čeští komiksoví autoři spojili své síly. Jiří Grus absolvoval malbu na Akademii výtvarných umění a v komiksu debutoval už v jedenácti letech. Jeho nejslavnější série Voleman sklízí ocenění v Česku i zahraničí. Lela Geislerová je grafička a výtvarnice a ve svých komiksech se s velkým nadhledem a humorem věnuje ženským otázkám.
Výstava představí originální propojení malby a komiksových kreseb.

M.A.D. – Snové krajiny komiksu
30.10.2010 | MeetFactory | do 21.11.2010
Celá galerie smíchovské MeetFactory se promění v komiksovou krajinu, ve které se můžete procházet. Každou z místností dostal k dispozici jiný výtvarník či výtvarná skupina a upravil ji podle svých představ. Něžný trojboj mezi sebou svedou mladá německá výtvarnice Moki a dvě česká uskupení – vývojářská společnost Amanita Design a za vizuální arteliér DRAWetc. se představí Jiří Franta a Vladimír Strejček.

Michal Singer – Angelika a vozíčkář
1.11.2010 | 1. Podzemní antikvariát | do 12.11.2010
Snově erotický komiks, jehož styl nachází impulzy především v černobílém filmu, spojuje prvky romantického hororu, italského neorealismu, francouzské nové vlny i současných projevů žánru noir a sci-fi. Rozvíjí fascinující příběh s neobvyklou dvojicí hlavních aktérů: rozmarně smyslnou Angelikou a jejím partnerem Vozíčkářem. Děj není vyprávěn chronologicky, ale spontánním, asociativním a symbolickým způsobem.
Autor je známý malíř, grafik, básník a performer.

Komiks is my Ponny
1.11.2010 | Mlýnská kavárna | do 30.11.2010
Kateřina Bažantová aka Ktaiwanita, Hza Bažant a jako host Hura Collective Petr Bařinka uvádějí komiksem nabitou výstavu jako tři jezdci malé apokalypsy.
Ktaiwanita – příběh Hrdiny Pippa ze série United Kingdog – „Bark Empire“
Hza Bažant – mysteriózní obrazy ze záčasí poodhalí tajemství Pána Času a hlubin Botiče
Petr Bařinka – navštivte Endland, zemi, kde nežijí jen lidé…

Divoký východ
2.11.2010 | Novoměstská radnice - věž | do 28.11.2010
Výstava „Divoký Východ“ prezentuje tři zahraniční projekty. Ukrajinský rodák Igor Baranko (a autor vizuálu KomiksFEST!u 2010) představí svoje kresby. Kultovní slovinský časopis Stripburger přiveze výstavu Greetings from Cartoonia, na které spolupracovalo 12 evropských výtvarníků. Perličkou v tomto trojlístku je lotyšská expozice The Last Match (Poslední sirka), která představuje komiks na krabičkách od sirek.

Strip na 23 polí
3.11.2010 | Nová Scéna Národního divadla - kavárna | do 30.11.2010
KOPR: kooperací jednotlivců vzniklý asociativní příběh se dále větví a doplňuje o další roviny, detaily a dějové linie. Obrázkový příběh s poznámkovým aparátem. Výstava byla vytvořena speciálně pro KomiksFEST!.
Účastníci:
Darja Čančíková, Dora Čančíková, Jan Čumlivski, Dora Dutková, Martin Kubát, Martina Kupsová, Alžběta Skálová a Silvie Vavřinová.

Le Japonais
4.11.2010 | Francouzský institut | do 31.12.2010
Francouzský výtvarník Emmanuel Guibert představí výstavu, která vznikla na základě cestovního deníku z roku 2007 během jeho pobytu v zemi vycházejícího slunce. Guibert zachycoval nálady, momentky a krajinu, ovšem nikoli z pohledu Evropana, ale výtvarným stylem odpovídajícím místní tradici. Jednotlivé originální malby a koláže vznikaly na papíře, látce nebo dřevě.

Phantastyx
5.11.2010 | Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy | do 26.11.2010
PhantastyX je výstava českých komiksových autorů, kteří speciálně pro účely tohoto projektu vytvořili krátké příběhy na téma Fantastika a Erotika. Cílem výstavy je prezentace komiksu jako média schopného nést jakýkoli obsah.
Kurátorem výstavy je občanské sdružení Perifery publishing.

Luděk Pešek Pachl – Pravda a láska by už k***a konečně měly zvítězit nad lží a nenávistí
5.11.2010 | Galerie Tribo | do 15.1.2011
Výstava představí proslulé Pachlovy instalace, v nichž jsou ve starých televizních přístrojích umístěny postavičky Spejbla a Hurvínka v různých situacích a při různých událostech – jako punkeři na 1. máje v Berlíně, jako tatéři, při ukřižování nebo v instalaci Solidarnosc. Luděk Pešek Pachl (1971) žije a tvoří v Berlíně, kde je dle jeho vlastních slov svět pro všechny a v jehož kreativní atmosféře nachází tvůrčí svobodu.

Chyba
6.11.2010 | NoD
Projekt vznikající na základě románu Chyba Marka Šindelky. Nejde o adaptaci, ale spíše o novou konstrukci celého příběhu, kdy komiks bude možné číst bez znalosti románu. Vojtěch Mašek tentokrát vystupuje pouze jako scenárista, výtvarnou část mají na svědomí Matěj Lipavský & Pure Beauty. Jednodenní výstavu uvádí nakladatelství Lipnik.

Filmy
Chronopolis (1982)
30.10.2010 | od 11:00 | Francouzský institut
Chronopolis režiséra Piotra Kamlera je obrovské město kdesi ve vesmíru. Jeho obyvatelé mají na práci jedinou věc – vyrábět čas. Vytvoří tak všechny možné momenty, se kterými si pak záhadně pohrávají. Navzdory monotónnosti nesmrtelného života žijí v očekávání – během setkání určitého momentu s lidskou bytostí se má přihodit důležitá událost.

Mladé šelmy v KOMIKSové kůži No. 3
31.10.2010 | od 20:00 | Alfred ve dvoře | do 2.11.2010
Krátké animované filmy předznamenají divadelní představení.
31.10. filmy Jana Bubeníčka
2.11. filmy Zdeňka Durdila

Pobaltská mise: Litevská retrospektiva / Ozvěny AniFestu
1.11.2010 | od 17:00 | Kino Atlas
Ojedinělá a na našem území svého druhu zřejmě i první přehlídka od počátku 20. století až po současnost. Celkem bude uvedeno 16 filmů s rozmanitou tematikou; od pohádkových motivů přes filozofické črty až po sociální problematiku. Snímky se vyznačují nadhledem. A některé i velmi svébytným humorem. Z animačních stylů se představí filmy loutkové, kreslené, filmy využívající techniku plošek, stínového divadla a v neposlední řadě i novodobé počítačové technologie. V retrospektivě převažují autorské debuty vyznačující se značnou vynalézavostí, hravostí a hledáním nových alternativních cest v průřezu jednoho století.

Idiots and Angels (2009) / Ozvěny AniFestu
1.11.2010 | od 21:00 | Kino Atlas
Nejnovější celovečerní film Billa Plymptona je černou komedií, ve které můžeme nalézt inspiraci filmem noir, westerny Sergio Leoneho či dílem Charlese Bukowskiho. Jak již předcházející výčet napovídá, Plympton si tentokrát nechal na vizuální stránce skutečně záležet, zároveň nám však předkládá i zajímavý příběh rozervaného muže bojujícího s dobrem v sobě samém, a to mnohdy hodně rázným způsobem.

Alois Nebel
4.11.2010 | od 20:00 | Klubovna 2. Patro
Večer věnovaný železničářské legendě ze Sudet, komiksovému hrdinovi Aloisu Nebelovi. Vystoupí režisér filmové adaptace Tomáš Luňák a další hosté, kteří představí několik ukázek z připravovaného filmu, jenž vzniká metodou rotoskopie.
Hudební doprovod Jaromír 99 & Neuwerth.

Divadla
Vojta Švejda – Metamorphósis famfuláre
31.10.2010 | od 20:00 | Alfred ve dvoře | do 19.1.2038
Jean Baptiste Bombardon a jeho kolega Plomba nonšalantně vystřelují šípy nonsensu na šedou ealitu všedního dne. Tentokrát na téma komiks. Představení je založeno na opakování jednotlivých gest, které se rytmizací a dynamizací mění v gesto jiné, vytvoří obraz a z něj se pak rozvíjí další situace i příběh.

Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát!
2.11.2010 | od 20:00 | Alfred ve dvoře
Uvádí Monstrkabaret Freda Brunholda a Nablízko o.s.
Německý literární gigant Hermann Schlechtfreund vyhlašuje víkendový seminář tvůrčího psaní. Na předražený workshop se však dostaví jen jediný adept. Čeká ho tvrdá a nekompromisní lekce, při které si sáhne doslova na dno. Každé z představení je variantou temně groteskních nočních rozhovorů na různá témata. Pan Schlechtfreund Jožku Lipnika pravidelně pranýřuje, ponižuje a zesměšňuje. Jejich krutý vztah trvá už dlouhá léta a má podobu drogové závislosti.

Pixy
4.11.2010 | od 19:30 | DISK
Hra Pixy je volně inspirovaná stejnojmenným švédským komiksem Maxe Anderssona. Dominantní je vypjatý příběh, černý humor, pohyb na hraně ještě korektních témat, téměř filmový rytmus vyprávění. I celková vizuální stylizace odpovídá ponuré atmosféře příběhu a prostředí. Dalším silným prvkem je filmový rytmus vyprávění.
Nejen v předloze, ale i v kombinaci loutek, hraných pasáží, roztodivných kompozic a nástřihů vzniká nový dynamický tvar, podpořený původní minimalistickou hudbou skladatele Víta Bruknera (Buchty a loutky).

Velké putování Vlase a Brady
4.11.2010 | od 18:00 | Minor
Loutková inscenace s živými herci. Výpravné představení vzniklo na motivy komiksu Františka Skály, který je rovněž autorem scénografie a textů písní.

Divadlo Dno – Svět podle Fagi
6.11.2010 | od 15:00 | NoD
Na začátku roku 2010 se na FaceBooku objevila komiksová postava Fagi. Divadlo DNO ji oslovilo a jako první může hrát její komiksy na prknech. Divoké písně, co nezařadíte, ale si na ně zařádíte. Ujeté loutky, co ujely a vás tu nechaly. Slovní smyčky, co se na nich jde oběsit. Kabaret, improvizace, písně, humor, zběsilost i v srdci.

Oktobriána, Leninova dcera
6.11.2010 | od 21:30 | NoD
Levicová mystifikace v režii Jana Lepšíka inspirována komiksem Petra Sadeckého a jeho smyšlenou hrdinkou Octobrianou. Superžena nadpřirozených schopností a zvrácených sexuálních choutek. .....

Přednášky / prezentace / workshopy
Miguel Gallardo
3.11.2010 | od 18:00 | Institut Cervantes
Beseda se španělským výtvarníkem + promítání filmů.

Procházka krajinou Amanita Design
3.11.2010 | od 18:30 | MeetFactory
Přednáška Jakuba Dvorského (výtvarník, např. Machinarium, Kuky se vrací).
Doprovodný program k výstavě M.A.D.

Pavel Ryška - webkomiks
1.11.2010 | od 19:00 | Kino Atlas
přednáška v rámci ozvěn AniFestu

Komiksový workshop
31.10.2011 | od 13:00 | MeetFactory
Workshop s Bárou Šalamounovou, lektorkou Ústavu umění a designu v Plzni.
doprovodný program k výstavě M.A.D.

Varlén (deníky všední úzkosti)
2.11.2010 | od 18:00 | knihkupectví / recordstore Rekomando
Osobní autorské uvedení nevšedního komiksu.

Knihy
Nikkarin: 130 - Hodní, zlí a oškliví
Druhý díl komiksové trilogie 130.
Originální a nevšední příběh se před čtenářem-divákem odvíjí jako důmyslně propojené scény sci-fi velkofilmu. Vstupte do světa, kde neexistují žádné hranice mezi fantazií a realitou. V pustině bývá ticho před bouří zvlášť dusné. To čekání na první mohutné zahřmění, které přijde každým okamžikem. Nitky osudů hlavních hrdinů se pomalu prolínají, střípky příběhu začínají tvořit jasnou mozaiku, kde dobro bojuje se zlem a kde se věda střetává s vírou. Kterou stranu si zvolíte vy? .....

Jaromír Plachý: Koule a Krychle / komiksové povídky
Kompletní vydání komiksových příběhů o dvou geometrických kamarádech. Neobvyklá dobrodružství neobvyklých postaviček – Koule, Krychle, Vajgla, Hovínka a Chlupa – se odehrávají v lehce ponurém světě plném absurdní fantazie a černého humoru. .....

AARGH! – Výroční speciál
Výroční speciál vychází u příležitosti desátých narozenin komiksového sborníku AARGH!. Vázaná barevná publikace o 128 stranách má podtitul Skrytá historie českého komiksu a je rozdělena do dvou částí. První se zabývá počátky tradic, na něž AARGH! navazuje – zrodem prvních domácích komiksových časopisů v letech 1926–1942 a poté kořeny českého alternativního komiksu. Druhá mapuje samotnou historii AARGH!u a představuje nejzajímavější postavy, které sborníkem během let prošly. .....

Emmanuel Guibert: Alanova válka 3
Vypravěčství Alana Copea, amerického veterána z druhé světové války, fascinovalo francouzského komiksového tvůrce Emmanuela Guiberta natolik, že začal vzpomínky svého přítele na mládí v armádě zachycovat do podoby komiksu. Válka v jeho podání je řetězcem z malých, nikoli velkých dějin – paměť vydává jednotlivé scény a portréty lidí, vzpomínky na každodenní život. Způsob, jímž Alan vypráví, společně s Guibertovou někdy úspornou, jindy fotograficky dokumentární kresbou vyvolává dojem, že jsme jako posluchači přímo přítomni jeho vyprávění a obrazy naplněné sugestivní atmosférou se rodí v naší mysli. .....

Markéta Smolíková Kubátová: Egypťan

Původní komiks mladé autorky čerpá svou prvotní inspiraci u egyptského mýtu o dvou znepřátelených bratrech, Sutechovi a Usirovi.
Malý egyptský kluk Ratep, kterému se vrstevníci pro jeho původ vysmívají, podlehne svodům Sutecha, boha války, temnoty a hněvu, a dopomůže mu ke svobodě a moci. Za to ho stihne trest - Usir, bůh plodnosti a panovník nad říší zemřelých, mu dá nesmrtelnost a Ratepovým věčným úkolem je napravovat Sutechovy zlé skutky. .....

Alison Bechdelová: Lesby k pohledání
Komiksový seriál o životě několika hrdinek na menším americkém městě. Alison Bechdelová, u nás známá románem Rodinný ústav, kreslí tyto příběhy už od 80. let, a za tu dobu se staly klasikou lesbické literatury.
Jednotlivé díly vycházely v mnoha časopisech, byly přeloženy do několika jazyků a vydaly na desítky knih. Nyní vychází výběr z dílů poprvé publikovaných v letech 1987-92 a k nim jako bonus nadčasový kreslený příběh nazvaný Sériová monogamie.

S.d.Ch.: Varlén No. 4.5.6. aneb Deníky všední úzkosti
2.11.2010 | od 18:00
Kolážový komiks „na hraně existence“, tento „deník všední úzkosti“ je pravou arcikuriositou pro nelíčené fajnšmekry, balancující na hraničních výspách komiksu a koláže, poezie a blastemie, hříčky a tvůrčího konceptu, skrytého řádu a zjevného nesmyslu k samozřejmé originalitě obsahové a především formální.

KOMIKSFEST! 2010: Programové tipy

KomiksFEST! se nezadržitelně blíží a jako každý rok je připraven celotýdenní program. Jaké hlavní tipy si zapsat do diáře už nyní…

Open-party KomiksFEST!
30.10. (od 19.00) MeetFactory, Ke Sklárně 15, vstup 50,-
Festival zahájí vernisáží výstavy M.A.D. – Snové krajiny komiksu od Moki, Amanita design a DRAWetc.; křest knihy 130: Hodní, zlí a oškliví (Nikkarin); koncert GHOSTMOTHER + BASTARD DJs; promítání animovaných filmů, FashionShop PARAZIT uvede divadelní módní přehlídku, písečná exhibice SANDMAN a benefiční aukce komiksových CONVERSE pro Krtka. (..více podrobností v článku..)

Pondělí 1.11. můžete strávit v kině Atlas na programu, který jsme pro vás připravili společně s AniFestem. KomiksFEST! a Anifest uvádí:
(17.00) Ozvěny AniFestu – Litevská perspektiva
(19.00) Pavel Ryška – přednáška na téma webkomiks
(21.00) Idiots and Angels od Billa Plymptona
Kino Atlas, Sokolovská 371/1

V úterý 2.11. si do diáře poznamenejte vernisáž výstavy Divoký východ
(18.00) Komiksy z Východu u nás předvede hned několik zástupců: ukrajinský rodák a autor vizuálu Igor Baranko představí svoje dosavadní dílo. Slovinský časopis Stripburger přiveze výstavu Greetings from Cartoonia, na které spolupracovalo 12 evropských výtvarníků. Perličkou v tomto trojlístku je lotyšská výstava Poslední sirka, nebo-li komiks na krabičkách od sirek.
Novoměstská radnice – věž, Karlovo nám. 1 (do 21.11.)

Ve čtvrtek 4.11. přijíždí hlavní host Emmanuel Guibert a zahájí svou výstavu Le Japonaise. Vernisáž výstavy (v 18.00), která vznikla na základě cestovního deníku z roku 2007 během jeho pobytu v zemi vycházejícího slunce.
Francouzský institut, Štěpánská 35 (do 10.1.)

Pátek 5. 11. patří českým výtvarníkům a to hned na dvou výstavách:
Luděk Pešek Pachl: Pravda a láska by už k***a konečně měla zvítězit nad lží a nenávistí
(18.00) vernisáž výstavy + vyhlášení výsledků soutěže TATTOO KOMIKS
Galerie Tribo, Lidická 8 (do 15.1.)

Phantastyx

(19.30) vernisáž výstavy erotických komiksů mladých českých výtvarníků
Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy, Vodičkova 30 (do 26.11.)

KOMIKSOVÁ SOBOTA 6.11.
Roxy/Nod, Dlouhá 33, odpolední program (15.00–24.00), vstup 80,-
O dopolední program se postará KOMIKSFEST! pro děti s Albatrosem (10.00–13.00), kde bude pokřtěna kniha Jacquese Tardiho Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec.
Odpolední program bude probíhat jako každoročně ve dvou sálech. Můžete se těšit na divadelní adaptace komiksů, filmové projekce, křest knih a autogramiády. Na programu jsou besedy s Emmanuelem Guibertem, Vlastimilem Tomanem či Ondřejem Neffem. Do světa Peanuts vás zavede Michal Jareš, Lucie Lomová si vezme na starost psaní komiksových scénářů a José Alaniz z Washingtonu bude přednášet o americkém komiksu. Večer vyvrcholí slavnostním předáním cen Muriel.

Více o programu na: www.komiksfest.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>