Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Seznámení potmě

2011-06-13 09:10

Vypít si kávu potmě, to můžete klidně doma v komoře. Co je pozoruhodného na projektu kavárny POTMĚ, která opět na několik dní vyrostla na Ovocném trhu za Stavovským divadlem, je setkání s lidmi potmě.

Dokud jsem uprostřed černočerné tmy, kam mě zavedl můj průvodce, seděla potichu a pomalu upíjela své espresso Illy, nebylo na té situaci vlastně nic zvláštního. S tou neprostupnou tmou, která byla všude kolem, jsem dopředu počítala a svého průvodce jsem viděla ve dveřích. Jediný další hlas, který mě z dálky oslovil, patřil Katce, servírce.

Byla to sice trochu nestandartní situace, ale nic, s čím bych dopředu nepočítala. Tedy až do té doby, než na mě promluvili moji kolegové od stolu, kam mě můj průvodce usadil. Ve chvíli, kdy jsem měla začít reagovat na tři neznámé, byť podmanivé hlasy, které vystupovaly ze tmy kolem mě, se mi rozbila představa prostoru a já byla naprosto dezorientovaná. Situace se za nějaký čas ustálila, přesto bylo neobvyklé povídat si s těmi cizími hlasy o tom, jakou mají barvu. Navíc s nimi můžete celou dobu konverzovat se zavřenýma očima, nebo se nepatřičně usmívat. Čas potmě v nové situaci běží o něco rychleji a může vás překvapit, že už tu nad espressem sedíte hodinu.


Slavnostní otevření kavárny POTMĚ

Technicky má návštěva kavárny stejný scénář pro každého. Na začátku vás seznámí s pravidly, odevzdáte zavazadla, vypnete telefon a dostanete čtyři žetony, které můžete vyměnit za nápoje. Poté vás převezme průvodce a doprovodí na místo. Navigace tmou probíhá jednoduše. Průvodce se přidržujete za rameno a další se zase drží vás, i z celkem banální cesty se může stát putování labyrintem.

Letos lze návštěvu kavárny spojit s návštěvou galerie. Jen s malou baterkou si můžete prohlédnout výstavu fotografií. Vystaveno je dvanáct portrétů nevidomých kavárníků, mezi nimiž se můžete pokusit odhalit tvář toho, který obsluhoval vás. Třináctý portrét je překvapení.

Návštěva kavárny stojí 100 korun, pokud si dáte jen jeden nápoj, plus si domů odneste hrníček, ve kterém vám nápoj připravili. Za každou další objednávku pak zaplatíte 30 korun navíc. Přispějete tak na Světlušku, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým.

Očekávejte fronty. Pokud se jim chcete vyhnout, zajděte do kavárny až kolem osmé večer, otevřeno mají do devíti. Na střeše kavárny stejně jako v předchozích letech probíhají i letos koncerty.

Seznam koncertů, které ještě stihnete:
14.6. 17 - 17,45 hod. vystoupí Jiří Schmitzer

14.6. 18 - 19 hod. vystoupí nevidomý Lukáš Kakara, kavárník z Kavárny POTMĚ

16.6. 17 - 19 hod. vystoupí nevidomý Martin Svátek ze skupiny MADFINGER

 20.6. 17-19 hod. vystoupí Ivan Hlas (střídá se s Honzou Jarešem)

 20.6. 17-19 hod. vystoupí nevidomý Honza Jareš (střídá se s Ivanem Hlasem)

 22.6. Kavárna a Výstava POTMĚ se zavírají


kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>