Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Káva

2010-08-06 16:52

7.8.2010 - 29.8.2010
Oslava druhého nejoblíbenějšího nápoje... denně 9 - 19 ve výstavním sále

Káva je obvykle horký nápoj z plodů kávovníku. Označuje také prášek, který se k výrobě nápoje používá. Ten se získává mletím pražených semen kávovníku. Káva je hned po čaji druhým nejoblíbenějším nápojem na světě, a více než třetina obyvatelstva Země ji pije každý den. Káva je charakteristická svou silnou vůní a černou barvou. Účinky a příjemná chuť kávových zrnek jsou lidem známé už přes 2000 let, ale teprve asi v 15. století z nich byl uvařen nápoj.

Káva se odborně připravuje jako směs plodů různých druhů kávovníku. Nejčastěji se setkáváme s plody Koffea Robusta a Koffea Arabica (méně používanné Excelsa a Liberica se na trhu vyskytují zřídka). Pro přípravu kávy v našich zeměpisných šířkách se používají jen dva základní typy: káva arabica a robusta...

Výstava o kávě představí rostlinu a dozvíte se víc o pěstování kávovníku v domácích podmínkách, o pěstování rostlin na plantážích a o zpracování kávových zrnek. Trochu nahlédneme i do historie přípravy kávy.

Pravlastí kávovníku je Africký kontinent, konkrétně Etiopie. Odtud se káva dostala do Arábie, která je považována za kolébku kávy. V současné době se ovšem kávovníky pěstují po celém světě. Všude v oblastech, kde je pro jejich růst příznivé podnebí a kde jsou vhodné přírodní podmínky. Kávovníky v průběhu svého růstu potřebují dostatek vláhy i slunce, proto se jim nejlépe daří ve vlhkém tropickém pásmu. Každému druhu kávovníku ale vyhovuje trochu odlišné podnebí. Kávovníkové stromy nebo keře se dožívají poměrně vysokého věku (až třiceti let), ovšem v této době už poskytují nižší úrodu; nejvyšší výnosy dávají kávovníky po pěti až šesti letech...
 
- Výstava KÁVA byla uskutečněna za laskavé spolupráce pana Miloše Kotrby, vášnivého kávového sběratele.
- Po dobu akce, každý víkend (od 10:00 do 17:00) zajišťuje ochutnávku kávy ve výstavním sále firma NESPRESSO, partner výstavy KÁVA.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>