Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kamenožroutky a dřevožroutky

2011-01-19 13:47

8.2.2011 - 27.2.2011

Podzemní svět saprofytů a bakterií, út - ne 9 - 16 h, skleník Fata Morgana

Existence umělé štoly ve skleníku Fata Morgana inspirovala skupinku speleologů a montanistů k myšlence umístit právě sem fotografickou výstavu unikátních snímků hub a bakteriálních kolonií, které se za příhodných podmínek vytvářejí v řadě opuštěných důlních děl.

Zatímco živnou půdou hub se tu stávají dřevěné výztuže, zakládky a pražce, bakterie vytvářejí celý zvláštní ekosystém zajímavý zejména tím, že je téměř nezávislý na dodávce energie ze Slunce. Zdrojem energie se pro tyto bakterie stává specifický chemizmus ložisek rud s nízkým pH a vysokým obsahem rozpuštěných kovů.

Do nedávné doby byly tyto organické výskyty pojmenovávány jen obecně, například: „vodní tulipán", „choroš důlní" a podobně. Bakteriální kolonie byly označovány převážně jako „sopel" nebo „rosoly". Podrobněji se těmito organickými výskyty začal zabývat až speleolog a biolog Lukáš Falteisek, kterému se podařilo identifikovat václavky, hnojníky, anýzovníky, pórnatky, líhy, čechratky a několik set druhů bakterií, z nichž nejkrásnější útvary vytvářejí zástupci rodu Ferrovum.

Výstava si klade za cíl ukázat návštěvníkům pestrý organický svět ve světě anorganickém...

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>