Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tipy na víkend – Raději ani nechoďte spát (1)

2010-05-14 13:10

Některé víkendy jakoby se v Praze nedělo nic kromě pravidelných vlastivědných procházek, a jindy zase nevíme, o čem dřív napsat. Přesně ten druhý problém řeším právě teď. Nadcházející víkend snad ani nechoďte spát, jinak se vystavujete riziku, že se připravíte o mimořádný zážitek.

 
Pojďte oslavit své hlavní město!
Právě s takovouto výzvou se na vás obrací organizátoři Oslav Prahy. Ty nevznikly při žádné speciální příležitosti, ale iniciovala je prostá touha oslavit město, v němž žijeme, připomenout si význam míst, která dennodenně míjíme a nechat se oslovit těmi, kteří podle organizátorů mají co říct. Vzhledem k velkorysému pojetí slavností, které mají podle jejich zakladatele Roberta Kozlera ambici stát se národní tradicí, se také nesmíme divit tomu, že jejich program je na první a možná i na několik dalších pohledů značně nesourodý, až nepřehledný.
 
Vybrat si tak ale můžete opravdu podle vlastního gusta. V pátek večer zazní na Staroměstském náměstí pětiminutový koncert zvonů pražských katedrál, aby pak odsud v zápětí k nebi vylétlo 600 balónků připomínající výročí "narození" pražského orloje. Ve stejnou dobu se bude na jiných místech Prahy koncertovat, létat ke hvězdám, nebo se budete moci obdivovat plujícím gondolám pod Karlovým mostem. V sobotu se na Petříně sjedou “knížky na kolečkách“, ale vydat se můžete také na výstavu nebo na divadelní představení. Stačí jen důkladně prostudovat program na pátek i sobotu.
 
O víkendu ožije i Jižní město
Centrem umění ve veřejném prostoru se ovšem i přes lehce pompézní dramaturgii Oslav Prahy stane nepochybně na několik dní jinak zapomenuté Jižní město. Pro třetí ročník festivalu Street For Art (13. - 22. 5.) tu vyrostlo třípatrové Dočasné centrum umění BLOX, kde bude na deset dní k vidění výstava současných českých umělců, kteří tu vystaví díla inspirovaná příznačně sídlištěm. Budou tu k vidění práce Jána Mančušky, Josefa Bolfa, Jiřího Skály a dalších. Dění v BLOXu ovšem nebude zdaleka to jediné, co sem bude lákat návštěvníky.
 
Akcí pořádaných během tohoto deseti denního festivalu je přes pětadvacet a najdete mezi nimi polévkový festival, filmové večery v BLOXu zasvěcené životu na sídlišti a dalším nástrahám civilizace, masový piknik v parku, vyhlídkovou jízdu Jižním městem komentovanou kronikářem Jiřím Bartoněm, nebo průzkum toho, jak se to má s umělým osvětlením (tedy pokud jste právě studentem architektury a příbuzných oborů) a nebude chybět ani farmářský trh. Program můžete podrobně prostudovat ZDE.
 

Street for Art – stavba BLOXu
 
Co město, rovnou celý svět
Do víkendu svou podstatnou částí zasáhne také Svět knihy, mezinárodní knižní veletrh a literární festival v jednom. Důkladně prostudovat vystavující a účinkující by byla sama o sobě práce na celý víkend, tak jen připomeňme, že letošní ročník se výrazněji věnuje polské kultuře, literatuře pro děti a mládež a nenásilnému sbližování kultur. Otevírací doba je od čtvrtka do soboty od 9.30 do 19.00 a v neděli se pak veletrh návštěvníkům uzavře již v 16.00. Páteční a sobotní celodenní vstupné je 100 korun, v neděli zaplatíte za celý den polovic.
 
Program veletrhu a festivalu se nebude odehrávat ovšem jen na Výstavišti, řadu zajímavých akcí najdete také v Klementinu, Polském a Francouzském institutu a na dalších místech, více ZDE. Bude se také pochopitelně konat řada autogramiád, setkání, posezení a besed s autory. Jejich přehled najdete ZDE. Program po jednotlivých dnech najdete TADY.
 
Posvícení, autobiograf a kašpárci
Nejen duševní potravou je člověk živ, proto až vám třeba na veletrhu Svět knihy vyhládne, můžete se z Holešovic přesunout do Bohnic a občerstvit nejen své smysly na tradičním Starobohnickém posvícení. Kromě středověkých specialit, které slibují pořadatelé posvícení, můžete třeba zrovna vy vyhrát motorovou pilu. A jak, že to spolu souvisí? Více NA …
 
Jaká je a může být krajina Svátečního popu? Na Helenku Vondráčkovou a Káju Gotta v tomto případě zapomeňte. Do krajin netušených vás totiž zavedou Petr Nikl, Milan Cais, Ondřej Smeykal a Jiří Hradil, a kdyby nic jiného tak samotné prostory vyšehradských Kasemat snadno rozjitří vaši fantazii. To, co v nich tito hudebníci, performeři společně se světelnými mágy Vj Cladem a Uzim vytvoří, lze jen těžko předpokládat. Navíc se mají objevit i neidentifikovatelné létající předměty. Auto-bio-graf se ve vyšehradském podzemí bude zjevovat od čtvrtka do soboty, a pokud chcete být přitom, rezervujte si vstupenky na: pokladna@praha-vysehrad.cz nebo na tel.: 222 513 843.
 
Při pohledu do programu dětského mini festivalu Kašpárkohraní, který proběhne v neděli odpoledne v oboře Hvězda, zjistíte, že se ani vy sami nemusíte nudit. Tím, kolem čeho se to bude celé odpolede točit, je zápas dvou pražských fotbalových klubů, AC SPARTA PRAHA a SK SLAVIA PRAHA, za které nastoupí malí reprezentanti. Nebude chybět exhibiční show na u-rampě a BMX kolech a k tomu všemu sportu zahraje Petr Skoumal, Chinaski, Jaroslav Uhlíř a Kašpárek v rohlíku. Podrobný program festivalu najdete ZDE.
 
 
Do Prčice nebo na pivo
Stačí třicet korun a dobře odhadnout své síly, abyste se mohli vydat na některou z tras letošního pochodu Praha – Prčice. Ti, kdo své síly tipují na sedmdesátikilometrovou trasu Karla Kulleho, si budou muset také náležitě přivstat, neboť se ze stanice metra Háje vyráží už mezi pátou a půl sedmou ranní. Ne všichni ale holdují celodennímu ráznému pochodu, takže můžete vyrazit i na některou z cyklotras a nebude chybět ani trasa pro vozíčkáře. Podrobné informace o trasách a pravidlech pochodu najdete ZDE.
 
Přes 70 druhů piv můžete nejen o tomto víkendu ochutnat na výstavišti v Letňanech, kde se dnes v pátek 14. 5. otevírá další ročník Pivního festivalu. Celých sedmnáct dní tu můžete popíjet a zkoumat produkci středních i menších pivovarů. Kromě oblíbeného zlatavého nápoje tu budou k mání i nejrůznější dobroty a pobyt u stolů obložených půllitry zpříjemní stylově oblečená obsluha a rozmanitý program. Festival trvá až do 30. 5. Vstup je zdarma a všechny další podrobnosti najdete ZDE.
 

foto zdroj: pivnifestival.cz
kaca

Komentáře (1)

kaca 2010-05-14 05:58:49
ještě něco pro cyklisty....http://www.prahounakole.cz/na-parukarku/

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>