Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jenský kodex

2010-03-17 14:17

17. března 12.00 hodin do 30. března 2010
Pražský hrad - Císařská konírna

Od 17. března 12.00 hodin do 30. března 2010 bude ve výstavě Umění české reformace na Pražském hradě vystaven originál Jenského kodexu, středověkého rukopisu, který je označován za husitskou bibli. Krátkodobá zápůjčka je výsledkem dohody Správy Pražského hradu a Národního muzea, v jehož sbírkách se kodex nachází. Minimálně dalších pět let originál Kodexu vystaven nebude. Originál Kodexu ve výstavě Umění české reformace na čtrnáct dní nahradí jeho faksimili.

Originál Jenského kodexu byl od roku 1951, kdy jej Národní muzeum získalo z tehdejší NDR, vystaven pouze několikrát. Vzhledem ke svému stáří je rukopis velmi náchylný na jakékoliv změny teploty a vlhkosti, ke kterým při každém vystavení dochází. Rukopis rovněž velmi poškozuje i UV záření; na Hradě bude proto vystaven ve vitríně opatřené speciální fólií, která jej před tímto škodlivým zářením chrání.

Rukopis Jenského kodexu vznikl v Čechách mezi lety 1490 – 1510. Rukopis je psán česky a latinsky, má 120 listů (z toho 111 listů je papírových, 9 na pergamenu). V rukopisu je 122 iluminací. Jedna z nich byla vyobrazena před rokem 1989 na dvacetikorunové bankovce.

Výstava Umění české reformace chce návštěvníkům nabídnout vhled do tvorby vzniklé v českém reformačním prostředí – mezi husity, utrakvisty, či u radikálních kalvinistů a Jednoty bratrské. Výstava tak představuje díla z významných center českého nekatolictví jako byly například Betlémská kaple a Týnský chrám v Praze, Kutná Hora, Hradec Králové či Chrudim.

Základní data:
● Originál Kodexu bude 14 dní vystaven na Hradě v expozici Umění české reformace (od 17. března 12.00 hodin do 30. března 18.00 hodin). Vystavení kodexu je výsledek dohody Správy Pražského hradu a Národního muzea.
● Jenský kodex je pozdně středověký rukopis. Vznikl v Čechách mezi lety 1490-1510; vznik kodexu je svázán s prostředím Pražské univerzity. Kodex patří mezi 10 nejvzácnějších rukopisů Knihovny Národního muzea.
● Kodex se nazývá Jenský, neboť se z Čech po potlačení reformace dostal protestantského Německa a města Jena. Na české území – do Národního muzea - se vrátil v roce 1951 jako dar prezidenta NDR.
● Vznik kodexu inicioval za a zadal pražský utrakvista Bohuslav z Čechtic.
● Rukopis je psán česky a latinsky, má 120 listů (z toho 111 listů je papírových, 9 na pergamenu). V rukopisu je 122 iluminací.
● Ochrana a péče: Kodex je uložen ve speciální trezorové místnosti se stálou teplotou a vlhkostí, kterou opouští jen za skutečně výjimečných okolností. I odborným badatelům byl v minulosti k dispozici pouze jeho černobílý mikrofilm a posledních několik let také barevná digitální kopie.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>