Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jehličnatá NEJ

2010-10-21 11:16

9.10.2010 - 28.11.2010
Výstava v celé BZ, denně 9 - 17 h

JEHLIČNANY se pyšní superlativy NEJ... mezi všemi žijícími organismy na naší planetě:

NEJVĚTŠÍ co do objemu je strom sekvojovec obrovský dorůstající výšky téměř 90 metrů
NEJSTARŠÍM stromem je borovice osinatá s věkem skoro 5.000 let

Během výstavy budete moci shlédnout druhy nejen těchto rostlin vysazených u nás v BZ, s mnoha šokujícími informacemi. Příjemným doplňkem bude expozice čarověníků - oblíbených jehličnanů - miniatur.

O víkendu 23.10. - 24.10. a 27.11 - 28.11. vás pozveme na venkovní expozici Areál JIH na jarmark, kde si budete moci zakoupit méně běžné jehličnany, které 100% nekoupíte v žádném supermarketu. Budou to především miniatury vhodné pro všechny typy zahrad.
O VÍKENDU JARMARK V RÁMCI JEHLIČNATÝCH NEJ
Velký zájem je o jehličnatou hmatovou výstavu

... Skutečně se našlo pár návštěvníků, kteří u nás hledali  nejvyšší strom světa... Z výstavy Jehličnatá NEJ však většinou odcházejí lidé zábavně poučeni... A to nejen proto, že si ve výstavním sále mohli čichnout k borovičce (taky blamáž – vždyť výchozí surovina pochází z jalovce...:-), kterou vystavujeme v rámci jehličnaté hmatové výstavy. Tato část výstavy JEHLIČNATÁ NEJ přilákala už téměř 2.000 návštěvníků, a těmi nejvíce spokojenými jsou patrně děti...

Kromě lahviček s vůní silice všech nejznámějších jehličnanů na nás čeká popis všech exponátů v brailově písmu a zvukový průvodce na mp3, kde si vyposlechneme různé „špeky“. Třeba se dozvíme to, že dřevo jalovce se používá na výrobu dýmek, borovičková kořalka se pálí z jalovčinek, stromu sekvoje dal jméno příslušník kmene Cherokee „Sekvoja“, že kůra sekvoje obrovské chrání kmen stejně jako azbest, velmi odolné dřevo z cedru libanonského použil Šalamoun pro stavbu prvního chrámu v Jeruzalémě, že borovici Lambertově se říká též „cukrová borovice“ a užívána je v kuchyni i medicíně indiánů, nebo třeba že metasekvoj čínskou (stejně jako náš modřín jeden z mála opadavých jehličnanů) poprvé vědci popsali v roce 1941 ze zkamenělých nálezů...
Navíc na výstavě všechno ohmatáváme, očicháváme a ochutnáváme:-)

23.10. a 27.11. se můžete zúčastnit odborného provázení s kurátorem sbírky Ing. E. Chvostou.
Sraz účastníků je vždy v 10 h u pokladny venkovní expozice Areálu JIH.

Doprovodné akce:

23.10. + 27.11. od 10 h PROVÁZENÍ sbírkou jehličnanů s Ing. Eduardem Chvostou

23.-24.10. + 27.-28.11. Jehličnatý JARMARK - prodej jehličnanů, které v supermarketu 100% nekoupíte

9.-28.11. JEHLIČNANY TROPŮ A SUBTROPŮ ve Fata Morganě

15.-24.10. HMATOVÁ VÝSTAVA Vůně jehličí aneb Poznávejte jehličnany všemi smysly

1.-28.11. ŠIŠKY- samičí květenství nahosemenných rostlin
Bohatá sbírka šišek: od obřích, až 50 cm dlouhých z borovice Lambertovy, až po miniaturní z cypřišků.
Pozorný návštěvník získá zajímavé informace o jehličnanech mírného pásma.
Expozici doplní perokresby LÍDY BUSINSKÉ a fotografie.
O autorce: Ludmila BUSINSKÁ se narodila 9.9. 1961 v Praze. Vystudovala Střední zahradnickou školu v Mělníku a dosud je svému oboru věrná. Její láska k přírodě a ke květinám vůbec je zřetelná ze všech jejich děl.... Se svým manželem za více než dvacet let procestovala a poznala řadu míst ve střední a jihovýchodní Asii. Mnoho měsíců strávila např. v Číně, Tibetu, Japonsku a Vietnamu, navštívila Indonesii, Pákistán, Nepál, Novou Kaledonii, Kirgizii, Kazachstán a další lokality. Zajímá se o přírodu a ekologii a díky nesmlouvavému zaujetí manžela, botanika, poznala i taková místa, která zůstala lidskou činností dosud téměř nedotčena. V současné době kreslí nejčastěji perokresby, které doplňují odborné knihy jejího manžela. A pokud si najde čas, ráda maluje. Své práce předvedla ve výstavní síni MÚ Mnichovice, ve Starém mlýně v Ondřejově a v Domě světla v Praze Karlíně. Její akvarely a kresby téměř dokonale vystihují krásu kolikrát úplně obyčejných rostlin. 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>