Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Indický festival v srdci Evropy

2013-07-09 12:40

Koho lákají dálky, exotika a rád poznává cizí kultury, měl by si poznamenat datum 21.7.2013. V ten den to totiž v centru Prahy bude vypadat spíše jako v některém z měst Indie. Ulice Starého Města zaplaví pestrobarevná sárí, ve víření bubínků budou znít indické melodie, vůně exotických koření zlákají návštěvníky k ochutnávce pro Evropana netradičních pokrmů. To vše proto, že v ulicích Prahy letos již pošesté proběhne indický festival vozů Ratha-Yatra.

Máme za sebou již pět ročníků Indického festivalu vozů a jsme rádi, že Ratha-Yatra už neodmyslitelně k letní Praze patří,“ vysvětluje Níla Mádhava, jeden z organizátorů festivalu. „Ratha-Yatra není totiž jen tak obyčejná přehlídka líbivé indické kultury; je to především duchovní svátek. V Indii se slaví již několik tisíciletí jako připomínka cesty Božstev do chrámu. Proto také při tomto festivalu hraje hlavní roli velký, bohatě zdobený vůz, který účastníci festivalu i náhodní kolemjdoucí vlastními silami potáhnou ulicemi Prahy,“ poodhaluje podstatu slavnosti Níla Mádhava.

Festival Ratha-Yatra má dvě části: v pravé poledne vyjede na svou pouť Starým Městem onen zmiňovaný 11 metrů vysoký vůz. V průvodu se bude zpívat, tančit a hrát a každý bude mít možnost také osobně pomoci vůz na chvilku táhnout, z čehož bude mít nezměrný duchovní prospěch. V Indii se o provaz lidé doslova přetahují! Pojedeme z Ovocného trhu na Staroměstské náměstí,“ prozrazuje Rádhika Sundarí, další členka organizačního týmu. „Po zhruba dvou hodinách se všichni přesuneme zpět na Ovocný trh, kde až do 20 hodin bude festival pokračovat kulturním programem,“ dodává Rádhika Sundarí.  

Na Ovocném trhu vyroste celé festivalové městečko. Na pódiu se budou střídat zpěváci manter a hudebníci s tradičními indickými nástroji, tanečnice předvedou chrámový tanec Bharata Natyam, dozvíme se něco o dávné védské kultuře a filosofii. Jedním z vrcholů programu bude přehlídka tradičních oděvů a módy inspirované Indií. Přímo v rámci festivalu a před očima návštěvníků proběhne staroindický svatební obřad. Ve stáncích pod pódiem si návštěvníci budou připadat jako na indickém tržišti: ke koupi zde najdou dárkové zboží, doplňky a oděvy z Indie, indické koření i další suroviny a výrobky z ekofarmy Krišnův dvůr. Návštěvníky čeká i výstava o védské filosofii a ochutnávka indických pokrmů zdarma. Speciální stan s programem čeká i na nejmenší návštěvníky.  
Pražská Ratha-Yatra je přátelská akce otevřená všem. Vstup na festival je zdarma, stejně jako ochutnávka indických jídel. Těší nás, že jsme si vytvořili okruh pravidelných každoročních návštěvníků, ale srdečně zveme všechny. Přijďte zažít něco nového a ponořit se alespoň na jeden den do chutí, barev, vůní a atmosféry starobylé Indie,“ zve všechny návštěvníky Níla Mádhava.

Indický festival vozů Ratha-Yatra
:
V neděli 21.7.2013 od 12 do 20 hodin
Praha 1, Ovocný trh a okolí
Vstup na festival i ochutnávka indického menu zdarma.


Více informací a fotografií ke stažení:
www.rathayatra.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>