Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ferda Mravenec, práce všeho druhu! (1)

2012-07-30 10:50

Znají vaše děti Ferdu Mravence? Víte, že se Ferda poprvé objevil na stránkách novin už v roce 1933 jako postava kresleného seriálu pro dospělé? Výstavu věnovanou osudům tohoto svérázného hmyzího chlapíka můžete přes léto navštívit ve Středočeském muzeu na zámku v Roztokách u Prahy.

Hmyzí říše jako obraz společnosti
Výstava Je Ferda nejlepší mravenec? je koncipována tak, aby si na ní něco našli děti i dospělí. V první místnosti si prohlédnete zarámované ilustrace z kategorie Ferdových dobrodružství psaných pro dětského čtenáře a ve vitrínách najdete různé další bohatě ilustrované knihy od Ondřeje Sekory.


Pohled do expozice, Je Ferda nejlepší mravenec?

Dolní část výstavy je věnována hlavně dětem. S postavou Ferdy Mravence, jeho kumpána Brouka Pytlíka a dalších kamarádů z hmyzí říše se mohou seznámit hrou. Nejlákavější je samozřejmě sledovat pohádky. Na výstavě se promítá asi nejhezčí zpracování příběhů Ferdy Mravence z dílny Hermíny Týrlové, která první loutkové představení podle Sekorovy předlohy vytvořila již v roce 1942. Loutkový seriál z roku 1977 namluvil František Filipovský.


Jako první zaujme jednoznačně pohádka, Je Ferda nejlepší mravenec?

Ještě větší úspěch má herní koutek, kde si děti mohou vybarvit omalovánky, složit velké puzzle s Ferdou, nebo si pohrát s obrázkovými kostkami. Doporučujeme vzít s sebou klidně i děti od sousedů, nebo kamarádčiny. Výstava není teď přes léto moc navštěvovaná a obzvlášť ve dnech, kdy není zrovna prázdninové počasí, můžete děti v improvizované herně docela slušně zabavit.


Ferda Mravenec, loutkový seriál z roku 1960, Ferdu namluvil Vlastimil Brodský a Brouka Pytlíka Karel Hoger

Až je omrzí hry, mohou se s Ferdou učit abecedu, nebo je zasvětíte do života skutečných mravenců, jak to nabízí poslední část výstavy doplněná o makrofotografie skutečného hmyzu.


Nejdelší čas se ale stráví v herně, Pohled do expozice, Je Ferda nejlepší mravenec?

Ferda v zákopech
Zajímavou součástí výstavy je přiblížení geneze postavy Ferdy Mravence, kterou Ondřej Sekora stvořil původně pro Lidové noviny. První Ferdovo dobrodružství bylo publikováno v lednu 1933. Ferda Mravenec vystupuje jako voják nadaný švejkovským důmyslem, s rysy vlastence a proletáře se dokonce zhostí i role otce. V roce 1935 se k němu přidala další postava, brouk Pytlík a společně se na stránkách Lidových novin objevovali až do roku 1941. Ke kresleným příběhům mravenčího hrdiny se Sekora vrací opět po válce.


Ferda jako voják, z výstavy: Je Ferda nejlepší mravenec?

Pro dětského čtenáře Sekora Ferdovu osobnost značně obrousí, přesto jsou hlavně v poválečných příbězích patrné jeho inklinace k socialistickému uspořádání společnosti.


Ferdovy příběhy v podání západoněmecké produkce

Výstavu můžete v roztockém zámku navštívit až do 23. září. Podrobnosti najdete TADY.


kaca

Komentáře (1)

How to Play A Maze Race 2023-04-05 12:37:11
Hello everyone this is the right time to play a new game.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>