Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Etikety vín a destilátů (2)

2010-12-08 12:20

13. 11. 2010 – 30. 01. 2011
1. patro budovy NZM Praha

V rámci IV. ročníku tradiční slavnosti Národního zemědělského muzea Praha „Letenská husa a Košt Svatomartinského vína“ pořádané ve dnech 13. a 14. 11. 2010 byla zahájena malá výstava vinných a likérových etiket ze sbírky jednoho z jejich největších sběratelů na světě - Ing. Jiřího Pešáka. Výstava v Praze se potrvá do 30. 1. 2011, od 1. 4. 2011 bude k vidění na pobočce NZM ve Valticích, v tamním Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí.

Jiří Pešák žije od narození v Praze a pracuje dlouhá léta – už od konce studia na Vysoké škole zemědělské – v mlékárenském průmyslu. A vlastně stále ve stejném podniku, i když s různými jmény. Dnes se jmenuje Pragolaktos a sídlí v Kyjích. Jiří Pešák řídí družstvo Pragolaktos a stará se o nákup čerstvého mléka, suroviny pro všechny mléčné výrobky.

Největší zálibou a dlouholetým koníčkem Jiřího Pešáka je však zcela něco jiného. Je vášnivým sběratelem. Začal jako všichni kluci, sbíral známky, brouky, krabičky od zápalek, ale brzy se specializoval na vinné a likérové etikety.

Od čistě estetického amatérského zájmu, kdy v kbelících s vodou namáčel láhve a sloupával hezké nálepky, se rychle dostal na vyšší úroveň. Chodil na burzy, přihlásil se do klubu sběratelů a hlavně si začal dopisovat se sběrateli, výrobci a distributory z celého světa. Letos začátkem roku jeho sbírka počtem přesáhla neuvěřitelných 200 000 etiket a tím se stala zřejmě největší na světě. Je také zaznamenána v Guinessově knize rekordů.

Za nejcennější kousky považuje Jiří Pešák zejména české, ale i jiné viněty z konce 19. a začátku 20. století. Jsou vzácné – papír rychle stárne – a krásné, pro sběratele krásnější než současné. Také si cení etiket z méně sběratelsky známých států, třeba z Ostrovů svaté Lucie a z Cabo Verde.

Dlouhá léta – už od roku 1970 - se Ing. Pešák podílí na činnosti Klubu sběratelů kuriozit, který sdružuje kolem 900 členů. Jen v oboru vinných a likérových etiket je v klubu dalších třiadvacet podobně „postižených“ jedinců.

Komentáře (2)

svobodová dana 2020-08-26 02:49:50
mám sbírku etiket a chtěla bych najít v Ostravě sběratele, kam bych mohla nabídnout moji sbírku. Děkuji
Neumann Rudolf 2011-10-22 07:57:55
Je to nádhera. Mám po otci také sbírku etiket.Asi 700ks. Nemohu však najít člověka,který by mě ji ohodnotil. Jsou tam kousky staré i 60-70let. Byl bych moc rád kdyby se našel někdo v Brně na ohodnocení. Předem moc děkuji.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>