Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jaký vzorec má vaše chůze?

2010-07-03 00:00

 V myšlení stejně jako při chůzi nevíme předem, kde je hledaný střed, která z možností je právě ta pravá. Jsme-li schopni neupadnout, třebaže se při hledání často i velmi nebezpečně vychylujeme, pak to znamená, že rozumíme situaci, se kterou se vyrovnáváme. Rozumíme, aniž zjednodušujeme, to znamená: rozumíme v celé složitosti, píše v eseji Myšlení a obraz filosof Miroslav Petříček. Srovnáním chůze a myšlení ovšem nemusíte získat jen pozoruhodnou filosofickou metaforu, jejich vzájemnou souvislost si můžete ověřit přímo sami na sobě.

 
Na kraji Karlova náměstí se nachází “prostor“, kde vás nechají nahlédnout do podmínek křehké rovnováhy psýché a projevů vašeho těla. Nejde ale o nějakou imaginární krajinu, i když se specifickým zapojením vaší mysli, se tu také počítá. Přímo v Braunově domě naproti Novoměstské radnici se v Druně při některém z kurzů, setkání, či dílen můžete pokusit dotknout onoho hledaného středu, o kterém píše Miroslav Petříček. Cesta, kterou si zvolíte, je jen na vás, může vést tancem, jógou, aktivní meditací, zkoumáním rozsahu vašeho hlasu, nebo postačí, když se oddáte dotekům empatického maséra.
 
Spektrum aktivit, které Druna nabízí, zaujme každého, kdo vnímá potřebu na okamžik se zastavit a vykročit ze stereotypů každodenního provozu. Začít můžete prakticky hned s ranním rozbřeskem symbolickým Probouzením. Od pondělí do pátku se během hodiny a půl díky hudbě a pohybu můžete pomalu probouzet do nového dne v docela jiném rytmu, než jste zvyklí.
 

Probouzení se Zitou Pavlištovou
 
Hodiny, které vede Zita Pavlištová nemají pevně danou strukturu a záleží z velké části na vaší iniciativě, jakým směrem se budou ubírat. Pomocí hudby a mírného počátečního naznačení, jak obrátit svůj “pohled“ k vlastnímu tělu, se dál už necháte vést jen jeho impulzy. Během těchto improvizovaných setkání se postupně naučíte naslouchat svému tělu a pomocí pohybu to také prožít. Podobně koncipované kurzy zaměřené více na vzájemnou interakci s ostatními tanečníky vede Zita Pavlištová ještě další dny v týdnu a najdete je pod názvem Kontaktní improvizace. Pokud se rozhodnete přijít na ranní Probouzení, je třeba kontaktovat smskou Zitu večer předem (tel. 723 253 757).
 
Druna vám otevře možnosti vlastního těla i v dalších kurzech. Jedním takovým je Feldenkraisova metoda, která přivede váš vnitřní pohled, dá se říct, přímo k němu. Pod vedením lektorky můžete rozkrýt, že právě ten vzorec chůze, který vede vaše nohy každý den do práce a zase zpět, je příčinou opakované bolesti vašich zad. Pomocí Feldenkraisovy metody se naučíte vnímat pohyb právě tam, kde se odehrává a navíc si uvědomíte i jeho přímou souvislost s myslí.
 

Feldenkraisova metoda s Terezou Skovajsovou
 
Chcete-li si uchovat svou životní energii až do pozdního věku, navštěvujte pravidelně Qi gong s Markétou Hrdou. Pochopitelně, že samotné cvičení není samozřejmou zárukou vitality, ale může významně ovlivnit třeba zvládání stresu. Druna nabízí i další setkání na hranici pohybu a meditace. Místo oběda si můžete dát duchovní potravu s Polední jógou, nebo se nechat do nového dne strhnout euforickými Oshovými meditacemi.
 
Tělo ovšem není definováno jen svým vlastním pohybem, rozeznít jej můžete i hlasem. Možnosti vlastního hlasu si vyzkoušíte třeba při některém z improvizačních hlasových setkání, které na Druně také probíhají. Naladit se můžete během Hlasové sekce s Markétou Dvořákovou, při Otevírání hlasu s Antonií Nyass a sílu hlasu vám ve stejnojmenném kurzu odkryje Ivana Brodská.
 
Probouzení
 
Kromě pravidelných setkání zaměřených na rozvoj osobnosti vedený skrze pohyb, dech a sebeuvědomění můžete navštívit i intenzivní víkendové kurzy podobného charakteru. V nejbližší době proběhne víkendová dílna, kterou vede japonský tanečník a choreograf Ken Mai.Tématem setkání od 18. do 21. června bude propojení tradičního japonského tance BUTO se Zenovou cestou životem.
 
Zajít sem můžete ale také na některý z příležitostně pořádaných koncertů nebo čajových večerů. Pokud spíš než po pohybu toužíte po tom, aby se vám někdo věnoval, aniž byste museli cokoli dělat, i na vás jsou v Druně připravení. Stačí si vybrat jednu ze dvou menších příjemně zařízených místnůstek a oddat se empatickým dotekům maséra či masérky.
 

Qi gong s Markétou Hrdou
 
Ať už zvolíte Uvolňující a regenerační masáž, lymfatickou drenáž (technika zaměřená na proudění lymfatického systému), nebo překročíte hranici intimity k otevřenosti a vyzkoušíte třeba “návrat k doteku“ v Duetech, kdy se vás bude střídavě dotýkat muž a žena a vy si vyzkoušíte, co ve vás takové doteky mohou probudit (nejedná se ovšem o žádnou pokročilou sexuální praktiku – aby se předešlo případnému zklamání), budete opojeni. Vyvrcholením smyslových zážitků, které můžete v Druně prodělat bude dozajista Zvuková koupel Jana a Hany Marešových. Gongy, tibetské a křišťálově mísy, které se rozezní, zarezonují hlubokými vibracemi i ve vás samotných. 
 
Kurzy na Druně probíhají ve dvou bíle vymalovaných sálech s dřevěnou podlahou. Je to prostor, který sám o sobě vyvolává dojem nezatíženosti a svoje každodenní starosti a těžkosti tu proto velmi snadno odložíte i vy sami. Přes prázdniny bude jeho provoz omezen, ale ještě v červnu můžete vyzkoušet kterýkoli z kurzů a rozhodnout se, jestli ho začnete navštěvovat s koncem léta pravidelně. Není problém přijít na kteroukoli hodinu a zapojit se, byť se cítíte být začátečníkem.  Více informacích o programu Druny - náhorní plošiny pro tanec, pohyb a meditaci najdete ZDE.
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>