Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Perličky

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Přijďte si poslechnout pražské zvony (59)

2010-09-24 07:29

Na ochozu zvonice Mikulášského chrámu si můžete poslechnout 13 pražských zvonů. V nově zrekonstruovaném muzeu, který se zabývá historií, výrobou i magií zvonů si také můžete prohlédnout byt mikulášského hlásného nebo si zkusit jak znělo zvonění k požáru či umíráček.

Nejdřív vás čeká 215 schodů točitého schodiště a několik zastávek, kde se poučíte o zvonařském řemesle nebo z výšky nahlédnete do pražských ulic. V polovině cesty se můžete posadit na pohovku v bývalém bytě místního hlásného. Ten tu žil velmi skromně až do konce 19. století.  Jeho úkolem bylo zvonit při požáru a ukazovat červeným praporem (v noci lucernou) z ochozu věže, kde hoří. Po něm zde bydlel malíř Jan Vochoč, který maloval hlavně Hradčany a malostranské střechy a ještě na začátku 50. let byla celá zvonice zařízena jako romantický byt. Dokonce sem byla zavedena elektřina a telefon.
 
Díky strategickému umístění se v  mikulášské zvonici usídlili v 50. agenti státní bezpečnosti. Každý z návštěvníků si může ověřit, jak odsud stbáci pozorovali velvyslanectví Spojených států a Spolkové republiky Německo. Své romantické stanoviště opustili až těsně po sametové revoluci. Dnes si tu můžete kromě chudého vybavení mikulášského hlásného, vyzkoušet jak se kdysi zvoníval umíráček nebo jak se svolávalo na mši.
 
 
 
Nepříjemnější překvapení vás ale čeká úplně nahoře. Před výstupem na ochoz si můžete vypůjčit velké sluchátko, se kterým pak obcházíte věž a podle tabulek s čísly volíte zvon z nedalekých zvonic. Asi nejkrásněji zní svatovítský Zikmund, největší český zvon ulitý už v roce 1549. Podle legendy je Zikmund bytostně svázaný s dějinami českých a moravských zemí. Když v roce 2002 puklo jeho srdce, zasáhli o měsíc později historické jádro Prahy silné povodně.
 
Více o expozici v mikulášské věži čtěte zde


Pohled na Prahu je odsud lepší než z Mosteckých věží


Vedle několika dalších předmětů jsou v muzeu vystaveny i zvonařské ladičky.Tajemství zvuku zvonu si jejich autoři přísně střežili. Podílely se na něm použité materiály, jejich poměr, křivka i celkový tvar - to všechno dávalo dohromady rovnici, která se ve zvonařských rodinách dědila z generace na generaci.


Ve vitríně odpočívají i srdce zvonu.


Pokoj mikulášského hlásného nebyl žádný přepych. Za to měl dokonalý výhled.


Cestou k ochozu minete i poslední místní zvon, který přečkal pořár zvonice v roce 1925. Byl ulit zvonařským mistrem Mikulášem Brikcím z Cimperka v 1596.


Z ochozu je skvělý výhled i za nepřízně počasí. Pokud zmáčknete čísla na tabulce před vámi, zazní vám z vypůjčeného sluchátka zvon z příslušného kostela. 


Výhled chystá překvapení i v podobě květin v rukou jedné z Mikulášských soch.
turban
123

Komentáře (59)

ASDCV
ASDCV
ASDCV
ASDFG
ASDCFV
SDCV
ASDV
SDCV
ASDC
Microsoft support number 2021-07-14 03:59:23
ASD
asdc
kevinwick11 2021-05-01 12:15:12
Assignment help in Saudi Arabia allows students to finish their papers on time without having any mistakes. If you want to submit error-free papers in your universities, you must think about online assignment help in Saudi Arabia. https://www.greatassignmenthelp.com/sa/
HP Printer Offline message 2021-04-23 09:00:17
Are you seeing HP Printer Offline message on your screen? Well, if it is the case, then it means your Hp printer is having a tough time communicating with your computer system. Well, reason, why your hp printer is showing offline, can be several. It may be due to the connectivity issues, fault in the printer and other. If you are facing this problem in your printer, then you can call the customer care executive while visiting our website. They will provide you the step by step solution that even in the minimum possible time. https://www.hpprintersupporthelpline.com/blog/how-to-fix-hp-printer-offline-issues/
cotton kurta ladies 2021-04-19 08:31:13
Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. Thanks very much, I appreciate your post.
cisco support 2021-04-19 08:30:56
Thanks for publishing these details. I simply wish to let you know that I just look into your site and also, I locate it really fascinating and useful.
hp support 2021-04-19 08:30:36
Wonderful post!!! Genuinely loved this kind of post. Although I want much more information on like precious subject matter.
att email support 2021-04-19 08:30:24
This was a great and interesting article to read. I have really enjoyed all of this very cool information
amazon kindle support 2021-04-19 08:30:10
Hi, nice article. I have been pondering concerning this matter, so thanks for sharing.
HTML 2021-04-19 08:29:43
https://www.google.co.in/ https://www.google.co.in/ https://www.google.co.in/
Dropbox support number,< 2021-03-12 03:04:18
<a href="https://www.callhelpsupport.com/dropbox-support/">Dropbox support number</a>,<
<a href="https://www.callhelpsupport.com/verizon-support/">Varizon support number </a>,<a href="https://www.callhelpsupport.com/avast-support/">Avast support number</a>,
<a href="https://www.contact-phone-number.com/kindle-support/">Kindle support number </a>,<a href="https://www.contact-phone-number.com/bellsouth-email-support/">Bellsouth support number</a>,
<a href="https://www.callsupportteam.com/acer-support/">acer support number</a>,<a href="https://www.callsupportteam.com/google-home-support/">gogole home support number</a>,<
<a href="https://www.callsupportteam.com/snapchat-support/">snapchat support number</a>,<a href="https://www.callsupportteam.com/toshiba-support/">toshia support number</a>,<
123

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>