Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ČESKÉ HRADY V DÍLE JANA KONŮPKA

2010-07-13 11:56

(30.6.2010–5.9.2010)

výstava grafik a fotografií

Prostor: Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi 857, Praha 20 - Horní Počernice, 193 00

Díky dotaci Ministerstva kultury ČR mohlo Národní muzeum v roce 2005 zakoupit do svých sbírek část pozůstalosti pražského nakladatele Aloise Dyka (1881–1971), doklady k činnosti jeho nakladatelství Emporium. Základem této jedinečné sbírky s více jak 1600 položkami jsou práce dnes velmi oblíbeného grafika Jana Konůpka (1883–1950), který byl hlavním výtvarníkem tohoto nakladatelství. Vedle kolekce originálních knižních ilustrací a studií k nim, exlibris, novoročenek, korespondence a také fotografií vynikají soubory grafických listů, které i oficiálně v rámci edic nakladatelství vycházely. Za pozornost zde stojí i rané kresby Jana Konůpka z prvního desetiletí 20. století, kdy se pokoušel věrně zachycovat české hradní objekty a přírodu. Hrady jsou však i v Konůpkově pozdější tvorbě nedílnou součástí jeho knižních ilustrací, například k Bibli kralické. Pro jeho dílo jsou především typické duchovní náměty, i ty však často zasazoval do reálné české krajiny (ve velké oblibě měl kopce Českého středohoří).

Vystavený soubor 19 grafik a studií českých hradů se snaží představit Jana Konůpka jako krajináře, zároveň ale přispět k letošním oslavám 200. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy, jehož zdařilé kresby „hradů spatřených“ jsou stále velmi oblíbené u veřejnosti. Výstava tedy ukazuje, že i v této tvorbě měl K. H. Mácha dobrého pokračovatele. Konůpek Máchu obdivoval, ilustroval jeho nejslavnější dílo Máj, „máchovské motivy“ byly v jeho tvorbě časté.

Málo známé práce Jana Konůpka zde doplňují současné fotografie hradních objektů jako konfrontace minulosti se současností, jež jsou výsledkem soutěže, kterou uspořádal server Hrady.cz v roce 2010. Fotografie tak často dokládají i výraznou degradaci hradních zřícenin, přesto se však stále těší neobyčejnému zájmu veřejnosti a rozvíjejí její představy o dávné minulosti kraje.

Výstava je dále obohacena o informace o serveru Hrady.cz a unikátní letecké fotografie hradů a zámků ve Středočeském a Libereckém kraji.

Autoři vystavovaných fotografií: Jitka Měřinská, Miroslav Javornický, David Mikoláš, Pavel Komárek, Radovan Smokoň, Petr Nožička

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>