Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Česká hračka

2010-07-05 10:44

1. červenec—15. srpen 2010
Výstavní síň Senátu Parlamentu ČR

Česká hračka
Pod tímto názvem probíhá informativní výstava v Senátu České republiky od 1. července 2010.
Je připravena ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Městským muzeem v Kamenici nad Lipou, které spojuje společné sídlo v kamenickém zámku a konání každoročního letního festivalu hraček Hračkobraní.
Klasická dřevěná hračka má své kořeny v produkci 19. století, kdy se vedle německých středisek profilovala její výroba i na území Čech a Moravy (např. Skašov, Krouna). Na počátku 20. století ovlivnilo podobu hračky hnutí za moderní výraz a rukodělnou výrobu, ovlivněno také požadavky soudobé pedagogiky. V družstvu Artěl (zal. 1908)se hračce věnovali mnozí významní umělci té doby (Jaroslav Benda, V.H.Brunner, Jan Konůpek, V.Špála, M.Podhajská ad.), hračkářský průmysl byl podporován za první republiky zakládáním škol a důrazem na export. Na tento trend navázal i vývoj po druhé světové válce, kdy byl kladen značný důraz na kvalitu a správné vlastnosti dřevěné hračky. S rozvojem školství v hračkářském oboru je spjata osobnost Víta Gruse, Viktora Fixla a Václava Kubáta, jejichž žáci v období druhé poloviny 20. století rozvíjeli a modifikovali výtvarnou řeč, estetické kvality a didaktické požadavky hracích předmětů. Někteří se dokázali vypořádat i s využitím nových materiálů — především plastu, jako např. Libuše Niková v tvorbě hraček pro národní podnik Fatra.
Situace v posledních letech je pro existenci české hračky nepříznivá, vzhledem k narůstajícímu importu hraček ze zahraničí a celkovému menšímu zájmu o klasickou dřevěnou hračku jak u dětí, tak rodičů.

Záštitu nad výstavou převzal 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky, pan Milan Štěch.
Výstavu pořádá Kancelář Parlamentu České republiky, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s Unií výtvarných umělců a Městským muzeem v Kamenici nad Lipou.

Výstavní síň Senátu Parlamentu ČR
1. nádvoří Valdštejnského paláce 17 / 4
Praha 1

otvírací doba) po — pá: 9—18, so — ne: 10—18
vstup volný


 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>