Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Čarodějnice 2013

2013-04-22 10:39

30.4.2013, od 15hod, Centrální park Pankrác

Poslední dubnový den  se v Centrálním parku Pankrác u Café Na půl cesty koná tradiční velká oslava „čarodějnic” plná hudby, workshopů, divadla a programu pro děti. Od ostatních oslav se liší hlavně bohatou účastí neziskových organizací, zejména z oblasti péče o duševní zdraví.  Akci pořádá Občanské sdružení Green Doors, které se již 20 let zabývá pracovní a sociální rehabilitací lidí se schizofrenií. Cílem akce je mimo jiné upozornit na nevyhovující stav psychiatrické péče v ČR.

Oslavy „čarodějnic” se těší poslední léta velké popularitě, přesto však existují místa, kde má akce i symboličtější význam. Jedním z nich je i Centrální park Pankrác. Tradiční oslavu zde již od roku 1998 pořádá Občanské sdružení Green Doors, které se zabývá pracovní a sociální rehabilitací lidí s duševním onemocněním, zejména schizofrenií, a které v parku provozuje tréninkovou kavárnu Café Na půl cesty.

Připraven je bohatý kulturní program. Můžete se těšit  na koncerty, divadlo a atrakce pro děti, taneční vystoupení a workshopy. S energickým reggae-popem například vystoupí skupina The Spankers a tradiční romskou hudbu představí Vojta Lavička s kapelou. Další podrobnosti o programu naleznete na www.greendoors.cz.

Největší účast neziskových organizací
Čím se však oslava u Café Na půl cesty liší od ostatních, je hojná účast neziskových organizací, a to zejména těch, které působí v oblasti duševního zdraví. Kromě Green Doors budou letos svoji činnost prezentovat například občanská sdružení Fokus Praha , ESET-HELP, Bona o. p. s. a nabídku svých služeb představí také oddělení rehabilitace a resocializace Psychiatrické léčebny Bohnice. Aukci obrazů autorů s duševním onemocněním uspořádá občanské sdružení Baobab. Letošní novinkou bude klidová zóna „K-lee-deck” občanského sdružení Sananim, kde si účastníci budou moci otestovat promile alkoholu v krvi a dozvědět se o odpovědném užívání alkoholu. Představí se i organizace poskytující nízkoprahové kluby pro děti a mládež - o. s. Jahoda, Husitské centrum o. p. s. a další.

Místo upalování oslava různosti a tolerance
Ve středověku byly „čarodějnice” upalovány, později zavírány do psychiatrických ústavů, v Café Na půl cesty však událost pojímají spíše jako oslavu různosti a tolerance a chtějí připomenout, že v oblasti duševního zdraví ve světě již dlouho funguje tzv. systém komunitní péče. Jejím hlavním smyslem je, aby péče probíhala v maximální možné míře v podmínkách běžného života a minimalizovalo se tak vyčleňování duševně nemocných ze společnosti. Samozřejmě si uvědomují, že to někdy není dost dobře možné a často je hospitalizace nutná. Nicméně za současný stav psychiatrické péče Českou republiku kritizuje výbor OSN proti mučení1), a dokonce i ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice MUDr. Martin Hollý otevřeně říká, že současný systém péče se za posledních 100 let moc nevyvinul.2)

Návštěvníci proto budou moci podepsat petici, vyzývající vládu České republiky k uskutečnění reformy psychiatrické péče v souladu s názory odborníků i samotných uživatelů péče. V Café Na půl cesty je možné do 7. 5. shlédnout výstavu fotografií k projektu Čistá duše, jehož cílem je představit veřejnosti příběhy lidí se schizofrenií a prolomit stereotypy, mýty a stigmata, která se kolem nemocných vytvářejí nebo která přetrvávají z dob minulých.

1) http://llp.cz/2012/06/vybor-osn-proti-muceni-kritizuje-cesko-za-psychiatrickou-peci/
2) http://www.novinky.cz/domaci/280608-ceskou-psychiatrickou-peci-ceka-reforma-ustrnula-v-19-stoleti-tvrdi-lekar.html

Odkazy
Více informací naleznete na:
http://www.greendoors.cz/carodejnice2013
http://www.facebook.com/events/448578201887211
http://www.cistaduse.cz

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>