Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ČajoMír Fest 2011

2011-08-16 21:01

Největší čajový svátek ve střední Evropě v srpnu na pražské Kampě

Milovníci dobrého čaje a příjemné atmosféry se na konci léta již potřetí setkají na největším čajovém svátku ve střední Evropě – Čajomír festu 2011.

Letošní ročník se přesouvá z pražského Vyšehradu do nádherných prostor Michnova paláce včetně nádvoří. Vstup bude zajištěn z ulice Všehrdova a parku Kampa, který bude zároveň sloužit jako festivalová chill – out zóna.

„Minulý rok otevřelo občanské sdružení Čajomír čajovou školu, která sídlí v divadle na Kampě, v samém centru Prahy, a proto jsme se rozhodli přesunout festival z Vyšehradu na pražskou Kampu do prostor nejenom samotné školy, ale do kouzelného areálu Michnova paláce a přilehlého parku Kampa,“ představuje největší novinku Jaromír Horák, ředitel festivalu.

Tento jedinečný multikulturní festival otevře již v pátek 26.8. v parku Kampa zahajovací rituál aztéckého šamana Temoka. Pro všechny návštěvníky pátečního zahájení budou připraveny zvýhodněné vstupenky na víkendový Čajomír fest a zároveň i na spřátelený Shakuhachi Prague Festival, který začíná ve 20.00h v Galerii Lichtenštejnského paláce.

První festivalový den, sobota 27.8., nesoucí název „Od úsvitu do soumraku“ odstartuje v parku Kampa již za svítání v 6:07h čajovým obřadem. Ten bude doprovázen tradičním nástrojem japonské hudby – bambusovou flétnou Shakuhachi, kterou rozezní jeden z japonských mistrů tohoto nástoje ze  spřáteleného festivalu. Ráno bude pokračovat cvičením ( joga, Qi gong, Taiji), následnou snídaní a koncertem na Sitár.
Od 10:00h se pak otevřou brány areálu, kde na návštěvníky budou čekat čajové obřady v anglickém, japonském, čínském nebo marockém salonku, výstavy, workshopy, tržnice a nově i masážní zóna.

Neděle bude ve znamení sdílení a poznávání. Název dne „U jednoho stolu“ pochází z Číny, kde je každoročně pořádán stejnojmenný festival. Lidé si sedají společně do kruhu, ve kterém si připravují vzájemně misku čaje. Připraví vždy dvě misky, kdy jednu pošlou sousedovi po pravici a druhou po své levici. Tématické kruhy však nebudou pouze o čaji. Návštěvníci budou mít možnost pendlovat mezi kruhem bubnování, hlasohrátek, smíchu a mnoha dalších. Samozřejmostí je stálá nabídka programu festivalu.

Dalšími specialitami III. ročníku budou gastro terasa s tradičními pokrmy, video - konference s čajovými mistry ze zahraničí, večerní koncerty, vyhlašování cen („Cena diváka“, „Objev roku“, „Čajová prezentace roku“) a vysypávání festivalové mandaly. Výtěžek z této poslední činnosti půjde na podporu sdružení „Studio Oáza“, které je zaměřeno na pomoc mentálně handicapovaným dětem.

Festival pořádá nezisková organizace Čajomír – občanské sdružení pro podporu čajové kultury. Inspirací pro uspořádání Čajomír festu se pořadatelům stal tradiční Gaya Tea Culture Festival, jehož se účastnili v roce 2008 v jihokorejském Gimhae. Veškeré informace pro návštěvníky i vystavovatele najdete na webových stránkách www.cajomirfest.cz.

PROGRAM:
DEN PRVNÍ, PÁTEK 26.8.
SLAVNOSTÍ OTEVŘENÍ FESTIVALU
18:00 SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ FESTIVALU
(Terasa Michnova paláce)
Květinový rituál otevření festivalu
mexickým šaman Teccistemoc otevře festival společně se všemi zúčastněnými.
vstup KVĚTINA

20:00 Avantgardní a improvizovaná hudba
(Galerie Lichtenštejnského paláce)
Sakai Shod o, Steve Cohn, Christopher Yohmei Blasdel, Jim Franklin, Vlastislav Matoušek, Jean-François Lagrost (koncert v rámci Shakuhachi Prague Festival) zvýhodněné vstupenky v předprodeji od 17 hod. u hlavního vstupu na Čajomír fest.
Zvýhodněná cena vstupu 100,- pro držitele vstupenky na Čajomír fest

DEN DRUHÝ, SOBOTA 27.8.
OD SVÍTÁNÍ DO SOUMRAKU
RANNÍ PROGRAM
Čas: od 05:00 do 10:00 hodin
Místo: U galerie Kampa a Kampa park
Sobotní program si zachovává dramaturgii předchozích dvou ročníků Čajomír festu. Hosté festivalu si mohou užít opravdu celý den bohatého programu začínající v 6:07 s východem slunce.
05:00 ČEKÁNÍ NA SLUNCE /U Galerie Kampa/
Léčivý koncert na tibetské mísy / RICHARD LANG
06:07 SVÍTÁNÍ /U Galerie Kampa/
Čajový obřad / JAROMÍR HORÁK, hra na japonskou flétnu / JUSTIN SANRYJU (UK), tanec / MICHAELA PETERSEN A LENKA PELIKÁNOVÁ a spol.
07:00 ROZCVIČKA /Kampa park/
Cvičení Qi gong / MARKÉTA HRUBÁ, jóga / MICHAELA
08:00 ZDRAVÁ SNÍDANĚ /Terasa/
www.nfood.cz
09:00 RANNÍ INDICKÉ RÁGY /Nádvoří/
Sitár / JIŘÍ DOHNAL

DENNÍ PROGRAM
Čas: od 10:00 do 20 hodin
Místo:
MICHNŮV PALÁC | NÁDVOŘÍ | TERASA | GALERIE | DIVADLO KAMPA | KAMPA PARK

    evropská přehlídka čajoven, profesionálů a nadšenců v přípravě čaje
    přehlídka tradičních příprav čaje z celého světa
    video konference s odborníky na čaj z celého světa
    workshopové dílny čajové školy
    degustace rozličných druhů čaje od dovozců a prodejců z ČR
    prodejní výstavy kvalitní české čajové keramiky přímo od výrobců
    tržnice
    gastro terasa - prezentace tradičních národních kuchyní od kvalitních resturací
    koncerty
    výstavy
    filmy
    divadlo
    soutěže

DEN TŘETÍ, NEDĚLE 28.8.

Od 12 hodin do 20 hodin v prostorách Michnova paláce, přilehlého areálu a parku Kampa. Den nese jméno:
U JEDNOHO STOLU

Inspirací k dramaturgii nedělního programu s názvem "U jednoho stolu" je stejnojmenný putovní čajový festival z Číny. Lidé si sedají slopečně do kruhu, kdy si připravují vzájemně misku čaje. Připraví vždy dvě misky, kdy jednu pošlou sousedovi po pravici a druhou po své levici.
Ustředním motivem nedělního setkání jsou kruhy, v kterých hosté festivalu budou sdílet společné zážitky. Hosté festivalu se mohou přesouvat z kruhu do kruhu nebo využívat stálou nabídku programu festivalu.

KRUH ČAJE
Principem tohoto setkání je sdílení společných zážitků nad miskou čaje. Hosté se stávají hostitely a hostitelé hosty. Přineste si svoji oblívenou misku čaje, dvě misky, termosku a pytlík čaje. Přímo na místě můžete využít festivalovou půjčovnu nádobí nebo si nádobí zakupit od předních českých výrobců čajového nádobí.
KRUH BUBNŮ
KRUH HLASOHRÁTEK
KRUH SMÍCHU
KRUH PRO DĚTI
STÁLÝ PROGRAM:
    přehlídka tradičních příprav čaje z celého světa
    video konference s odborníky na čaj z celého světa
    workshopové dílny čajové školy
    degustace rozličných druhů čaje od dovozců a prodejců z ČR
    prodejní výstavy kvalitní české čajové keramiky přímo od výrobců
    tržnice
    gastro terasa - prezentace tradičních národních kuchyní od kvalitních resturací
    koncerty
    výstavy
    filmy
    divadlo
    soutěže

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>