Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Události

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Begónie

2012-08-06 12:34

14.8.2012 - 31.8.2012
Skleník Fata Morgana představí pestrou skupinu rostlin, mimo pondělí 9 - 19 hodin

Begonie patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Skoro každý už někdy begonii doma měl a pěstoval, ale málokdo tuší o jak bohatou a pestrou skupinu se jedná. Tropický a subtropický rod Begonia obsahuje více než 1 500 druhů a každým rokem se objevují nové. Z tohoto bohatství se pěstuje jen malá část, odhadem asi 200-250 druhů a několik stovek  kříženců. Výstava ve skleníku Fata Morgana se pokusí ukázat aspoň část z těchto krásných rostlin, ukrývaných v šeru tropických deštných lesů a v mechovém podrostu mlžných horských pralesů. Budete moci obdivovat několik desítek druhů begónií vystavených na terase tropické části a dozvíte se různé zajímavosti i o druzích, které jsou ve skleníku vysazeny trvale.

Několik zajímavostí o begoniích:
Odkud vlastně begonie pochází? Tak na to si vezměte školní atlas světa. Begonie rostou ve Střední a Jižní Americe od severního Mexika po Bolívii a Paraguay, ve vlhčích oblastech střední a jižní Afriky, na Madagaskaru, Sokotře i Srí Lance, v jihovýchodní Asii od Indie přes Himálaj, Čínu, Malajsii, Sundské ostrovy až na Novou Guineu a tichomořské ostrovy. Jen v Austrálii žádný původní druh není.

V přírodě begonie obývají velmi rozmanitá stanoviště, od temného zastíněného podrostu deštného lesa horkých tropických nížin až po suché polopouštní oblasti. Nemálo druhů roste i v tropických a subtropických horách, kde teploty klesají až k bodu mrazu. Některé druhy potřebují nedotčený primární prales, jiné obsazují narušená místa na svazích podél cest, kde mají dostatek světla a chybí konkurenční rostliny. Zvlášť jemné a citlivé druhy rostou na okrajích řek nebo v okolí vodopádů, dost begonií najdeme růst petrofyticky – na severně orientovaných kamenech a skalách ve vrstvě mechu, několik druhů roste i epifyticky na stromech.

Begonie jsou mezi širokou veřejností známé především jako okrasné rostliny, ale několik druhů má i praktické použití. Mrazuvzdorný druh B. grandis se dříve využíval v čínské medicíně, z dalšího čínského druhu B. fimbristipula se vyrábí čaj. Řapíky středoamerického druhu B. nelumbifolia sbírají místní obyvatelé jako zeleninu a podobně se využívá několik dalších druhů. Žvýkání čerstvých listů pomáhá obyvatelům Sokotry zahánět žízeň, nakládané je pojídají zvláště ženy a děti, které oceňují jejich  citronově nakyslou chuť, zvláště v době, kdy neplodí oblíbené tamarindy. Drť z listů se přidává do mléka, aby začalo rychleji kysat. Před příchodem moderní medicíny se listy begonie užívaly i proti malárii.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>