Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Muzea

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Arma diaboli

2012-06-04 22:41

(24.2.2012-30.6.2012)
výstava o historických kuších doplněná o ukázky dalších vzácných zbraní

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava Arma Diaboli v Nové budově Národního muzea představuje veřejnosti to nejlepší z dosud neprezentované sbírky kuší - „ďábelských zbraní středověku“. Více než 100 výjimečných exponátů pocházejících z období 15. až 18. století mohou návštěvníci spatřit od 23. února do 1. května 2012.

Výstava historických kuší Arma Diaboli představuje výběr toho nejlepšího ze sbírky kuší a balester Národního muzea. Unikátní prezentaci doplňují exponáty z Vojenského historického ústavu, Národního památkového ústavu a soukromých sbírek. Tématika kuší a střelců je návštěvníkům představena z mnoha úhlů pohledu prostřednictvím rozmanitých archeologických, umělecko-řemeslných i výtvarných památek z období 15. – 18. století. Mezi vystavenými předměty nechybí ani unikátní exempláře – gotické malované štíty z 15. století, nejstarší dochované kuše nebo hroty střel s rytou či inkrustovanou výzdobou, které jsou českou raritou. Na své si tak přijdou milovníci vojenské historie, uměleckého řemesla i romantiky dávných dob. 

Přepychově zdobené kuše a luxusní trofeje pro „krále střelce“ přibližují návštěvníkům urozenou společnost doby renesanční. Ta holdovala světským radovánkám, honům a střeleckým soutěžím, kdy se kuše, původně "ďábelská" smrtící zbraň, proměnila v nástroj kratochvíle a sportovního zápolení. Výstava ve zkratce připomíná i patrona střelců, svatého Šebestiána a vypodobením na malovaném terči patrně nejznámějšího střelce z kuše – Viléma Tella.

„Výstava o kuších není jen ohlédnutím za osudy jednoho lidského vynálezu, historií lidského důvtipu a řemeslného umu. Připomíná chmurné i slavné dějiny středověkého válečnictví, včetně husitství,“ říká autor výstavy Vladimír Brych. Na výstavě Arma Diaboli se tak návštěvník dozví více i o konstrukci, typovém rozlišení a vývoji evropských kuší v průběhu staletí.
 
Na přípravě výstavy se podílela řada spolupracujících institucí z Čech a Moravy, např. Vojenský historický ústav, Národní památkový ústav, Archeologický ústav AV ČR a řada muzeí, díky nimž se na výstavě v Nové budově Národního muzea podařilo shromáždit unikátní soubor exponátů.

Kuše, původně "ďábelská" smrtící zbraň, se tak nakonec mění v nástroj kratochvíle a ušlechtilého sportovního zápolení.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>