Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Sport

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Sportsmeni v zemích českých

2013-04-29 13:26

od 7. září 2012 - 15.9.2013, Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Národní muzeum startuje novou výstavu z cyklu Monarchie Sportsmeni v zemích českých, která v Národním památníku na Vítkově představí počátky moderního sportu na našem území a jeho slavné průkopníky. Jak se sportovalo za císaře pána, kdo byli lyžníci nebo jak vypadala hra míčem ledovým i kopaným? Cyklisti, veslaři, zápasníci, bruslaři, první fotbalisté a další sportovníci čekají na návštěvníky od 7. září 2012 na výstavě v Národním památníku na Vítkově. Záštitu nad výstavou převzal legendární český fotbalista Antonín Panenka.

Výstava Sportsmeni v zemích českých představuje počátky fenoménu jménem sport, který se dnes na celém světě těší ohromné popularitě. Ukazuje, jak se v českých zemích sportovalo v 19. a na počátku 20. století, kdy sportování nebylo takovou samozřejmostí jako dnes. Dobové sportovní náčiní, ocenění, získaná sportsmeny za jejich výkony či fotografie prvních sportovců přiblíží návštěvníkům poetickou atmosféru počátků sportování na našem území.  
„Sport je společenským fenoménem dneška a výstava o jeho historii do Národního muzea bezpochyby patří. Díky množství unikátních exponátů jistě nadchne i nesportovce,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Opravdovými unikáty výstavy jsou jedny z nejstarších dochovaných lyží u nás, originální ilustrovaný deník průkopníka sportu Josefa Rösslera–Ořovského nebo bronzová medaile šermíře Viléma Goppolda z olympijských her v Londýně 1908. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatě zdobený zápasnický pás Josefa Šmejkala, dobový dámský turistický oděv nebo dámské jezdecké sedlo. Článek o náročném postupu jeho restaurování a zajímavé reportáže ze zákulisí výstavy přináší zpravodajský portál Národního muzea Muzeum 3000, www.muzeum3000.cz.

Hra míčem ledovým i kopaným – sporty v zemích českých startují
Průkopníci sportu, dobovým tiskem nazývaní sportsmeni, pěstovali nově příchozí druhy sportu povznášející tělo i ducha v záhy vznikajících klubech. Oblíbenými a módními sporty byly od poloviny 19. století v první řadě turistika, cyklistika, atletika, tenis, veslování či zápas, v zimě se sportsmeni věnovali lyžování nebo bruslení. Jednotlivé sportovní disciplíny u nás zaváděli ve velké míře cizinci, ale mezi pionýry byli i Češi, kteří sport poznali během svého pobytu v zahraničí. K prvním sportovním klubům u nás patřil česko-německý bruslařský klub (založen r. 1868) a utrakvistický veslařský klub (založen r. 1870).  Na silnicích se začala objevovat vysoká kola a v zimě zkoušeli lyžovat první odvážlivci.
Sporty byly pěstovány v převratně vznikajících klubech, z nichž některé existují i dnes, například Klub českých turistů, SK Slavia, AC Sparta nebo SK Blesk. Bylo vysloveně prestižní záležitostí být aktivním členem některého z nich,“ uvádí autorka výstavy Lucie Swierczeková. Pro širokou veřejnost byl atraktivní zápas nebo kolektivní hry jako fotbal či hokej, které byly přístupné téměř všem a získávaly stále více příznivců.

Cyklus výstav Monarchie pokračuje!
Výstava Sportsmeni v zemích českých je další výstavou z výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012–2013. Cyklus představí veřejnosti různé aspekty společenského, politického i soukromého života všech vrstev společnosti v době, ve které byla tvář Čech i celé Evropy změněna technickými vymoženostmi, industrializací, urbanizací a technickým rozvojem. Z časově širokého období, kdy byly české země začleněny do habsburské monarchie, bude vyzdviženo hlavně období let 1848–1916, tedy doba vlády Františka Josefa I.  

Navštivte výstavu Sportsmeni v zemích českých společně s její autorkou Mgr. Lucií Swierczekovou. Ćekají na Vás zajímavosti ze světa sportu z přelomu 19. a 20. století a mnohem více.

Komentované prohlídky:
Navštivte výstavu  společně s její autorkou Lucií Swierczekovou. Čekají na Vás zajímavosti ze světa sportu z přelomu 19. a 20. století a mnohem více.

Komentované prohlídky se uskuteční:
30. 5. a 20. 6. 2013 vždy v 16:00
Cena prohlídky v rámci běžného vstupného na výstavu.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>