Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Minulé století – to zní jako dávná historie

2010-11-16 17:21

Minimálně pro jednu generaci, jejíž představitelé byli před jednadvaceti lety v kočárku, nebo ještě ani to ne, je dnes Sametová revoluce už poměrně dávnou historií. A to, že mezi námi žije ještě stále dost těch, kteří mohou pamatovat uzavření vysokých škol v roce 1939 a události, které poté následovaly, bude pro moje děti možná už na hranici představivosti. Přesto to vlastně není moc dávno. Tím spíš, že důsledky neseme ještě dnes.

Den boje studentů za svobodu a demokracii
O tom, že to jsou právě studenti (možná proto, že jejich paměť není zatížená křivdami minulosti), kdo má potenciál iniciovat společenské změny, jsme se mohli přesvědčit třeba letos na jaře během parlamentních voleb. Ani ne snad proto, že by tento svůj potenciál skutečně využili, spíš se na něj dalo usuzovat z toho, jaké vzbudil obavy u určité části politiků, když měli dostat hlas při studentských volbách.

Ostatně dvě zásadní data v historii České republiky to jen potvrzují. Zítra si budeme připomínat výročí “Dne boje studentů za svobodu a demokracii“ vztahující se k 17 listopadu 1939 a 1989. Při této příležitosti se od 18.00 uskuteční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha koncert přístupný široké veřejnosti. Společně s Dominikem Dukou a Václavem Klausem si tu můžete připomenout mnohé souvislosti tohoto dne. Po úvodní modlitbě, projevu prezidenta republiky, zástupců křesťanských církví a představitelů univerzit zazní Mozartovo Requiem. Další podrobnosti najdete ZDE.

Oslava pádu Železné opony
Na Národní třídě to letos nebude tak velkolepé jako loni při dvacetiletém výročí od pádu komunismu. Oslavy zde ale opět organizuje obecně prospěšná společnost OPONA, která tak navazuje na loňskou oslavu 20 let bez opony - Máme co slavit!, kdy se v průvodu z Albertova na Národní třídu a přímo na Národní třídě sešlo více než 20 000 lidí. Letos se bude program koncentrovat v klubu Rock Café a na podestě Nové scény Národního divadla.

V klubu Rock Café zahraje polská punková kapela Armia a český Diktát. Koncert se v klubu Rock Café sice koná, i přesto, že městská část Praha 1 doposud nedokončila rekonstrukci dolního koncertního sálu, nebude ale uveden v takovém rozsahu, jak organizátoři původně plánovali. Vstupné na koncerty je zdarma, začíná se v 19.00. Stejně tak i na projekce na podestě Nové scény, které proběhnou mezi 21.00 a 23.00. Podrobnosti o programu najdete ZDE.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>