Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ZAHRAJ TO ZNOVU, SAME, I V ROCE 2010

2010-01-16 00:00

Brýle, intelektuální řeči, minimální úspěch u opačného pohlaví a komplexů tolik, že by to stačilo celému autobusu začínajících optimistů a ještě by zbylo na řidiče. Takový popis je typický pro postavy Woodyho Allena. A jelikož Allana Felixe hraje právě Woody, už víte, s kým budete mít tu čest.

Bývá zvykem, že když se v nějakém kousku objeví v hlavní roli Woody Allen, sám si daný film také sepíše a zrežíruje. V Zahraj to znovu, Same z roku 1972 sice režii ponechal Herbertu Rossovi, přesto dal do kupy původní divadelní hru a následně ji přeměnil na filmový scénář. I tento snímek tedy obsahuje všechny charakteristické prvky, kterými se světoznámý milovník jazzu proslavil.

Posuďte ostatně sami. Do ústřední pozice je nasazen Allan Felix, filmový kritik, jenž se dojímá u finále romantické klasiky Casablanca. Pokud patříte mezi fanoušky kinematografie, měli byste si vzpomenout, jak v jejím závěru cynický Humphrey Bogart přenechává milovanou ženu svému sokovi. Allan během finále zasněně přemítá o tom, jak je Casablanca úžasná a především závidí Humphreymu jeho úspěch u dívek a dam. Tradičního intelektuála s brýlemi totiž nedávno opustila manželka a seznamování s novými ženami se mu zrovna moc nedaří.


Snad až příliš obsáhlý trailer k Zahraj to znovu, Same

V tom, jak někoho sbalit a dostat do peřin, našemu hrdinovi naštěstí pomáhají jeho přátelé Dick a Linda, přesto se zdá být úkol přeměny zakomplexovaného, neatraktivního jedince nad jejich síly. Objeví se však i oživlá bogartovská postava stylizovaná do drsného protagonisty z tradičních noir filmů, která mu začne našeptávat svébytné rady.

A to je v podstatě vše z příběhové linie, jelikož jak je u Allena zvykem, hlavní pozici obstarávají dlouhé dialogy. Esencí jsou především velmi různorodé komentáře ke vztahům a sexu, které pobaví svojí lehkostí. Jejich jedinečnost je typicky allenovská – není z nich cítit pražádná vulgarita, pouze čisté potěšení z inteligentně zkonstruovaných vět. Mladší ročníky, které filmy pět let zpátky označují jako staré a všechno, co vzniklo před rokem 2000, už pro ně znamená historickou relikvii, si možná ani nedokáží užít smršť chytrých rozhovorů. Dnes se holt již kousky, jejichž základ stojí pevně na rozmluvách herců, vytvářejí velmi sporadicky. O to příjemnější je zjištění, že na téměř čtyřicet let starý kousek, se zase může vyrazit do kina.

Pokud Zahraj to znovu, Same vyzkoušíte, dostanete krom skvělých vtipů také dávku životních pravd. Nakolik je totiž scénář naplněn vtipy, obdobnou měrou zachycuje také hořkost vztahů. A to neméně kvalitním způsobem. Mezi Woody Allenem a Diane Keaton (hraje kamarádku Lindu) romantika funguje přirozeně, necítíte žádné herecké kreče ani nejistotu. Zkrátka tam jsou a vy jim to věříte.

Pakliže by se z letošního výběru Projektu 100 mělo hlasovat pro film, který má potenciál zaujmout nejširší okruh diváků, lístek bych šoupnul Harold a Maude. K vychutnání Zahraj to znovu, Same je přeci jen vhodné znát alespoň drobnou část filmové historie, protože bez ní sympatické provázání s Casablancou vyjde vniveč. A to by v případě této pocty byla jednoznačně škoda, patří skutečně k vrcholkům neurotického zmatkaře.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto Asociace českých filmových klubů

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>