Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

VRAHOUNI (1)

2010-06-24 00:00

Spencer a Jen se náhodou potkali ve Francii, kde ona tak trochu trapně trávila dovolenou s rodiči a kde on byl pracovně. Z náhodného setkání byla láska jako trám. Po třech letech nadmíru spokojeného manželství se ale Jen jednoho dne vrátí nečekaně domů a najde Spencera, jak škrtí svého nejlepšího přítele - ve skutečnosti nájemného vraha, který ho má zabít. Spencer své milované ženě totiž jaksi neřekl, že je bývalým agentem CIA na jehož hlavu je vypsaná slušná odměna.

Režisérem Vrahounů je Robert Lukatic, který má na kontě hned několik úspěšných bláznivých komedií jako jsou Příšérná tchýně nebo Pravá blondýnka a Vrahouni nejsou nic jiného než pokračování tohoto osvědčeného trendu. Lukatic opět pracuje připitomělým příběhem á la Popelka, který balí do dokonalého filmového kabátku ušitého z drahé produkce a krásných tváří v hlavních rolích. Těmi tentokrát jsou Katherine Heiglová coby Jen, Ashton Kutcher coby Spencer a nestárnoucí Tom Selleck v roli Jenina dominantního tatínka.

A příběh je opravdu grandiózní. Po vášnivém setkání v Evropě pokračuje stejně vášnivý a romantický domácký život na americkém předměstí. Idylka se ale rozpadne v den, kdy na bývalého agenta Spencera začne zčistajasna útočit skoro každý, koho dosud považoval za svého přítele. Podle scénáře má dále pokračovat zběsilá akce, kdy Spencer umně bojuje o život svůj i Jenin a mezi zabíjením sousedů a pátráním po tom, o co vlastně jde, také dospěle a s vtipem řeší manželskou krizi a ztrátu důvěry své milované. Výsledek je trochu rozpačitější.

Pozornému divákovi se kontrolka s varováním, že tentokrát ho režisér tahá za nos až moc, rozsvítí už po první rvačce, kdy Spencer se svým nepřítelem zlikvidují celý dům, rozstřílí plot a zabiják v důchodu nakonec s manželkou celou scénu opustí výjezdem ze zamčené garáže a při útěku zdemolují čtyři okolní zahrady. A ani jediný soused na jinak rušné ulici nevykoukne, nemluvě o nečem takovém jako je jinak běžné policejní vyšetřování, které by po podobné show přirozeně následnovalo. V reálném světě fungující principy se z Vrahounů nebezpečně vytrácejí a s přibývajícími minutami se to jen stupňuje. Což by s přihlédnutím k žánru vůbec nevadilo, ovšem pokud by Lukatic vše udržel přijatelné úrovni. Nikdy se netajil tím, že jeho isnpirací byly staré bondovky a agent 007 se také nikdy nepotýkal s tak přízemními věcmi jako místní policie, v jeho případě občas nefungovaly ani některé fyzikální zákony, ale Vrahouni nejsou James Bond.

Jsou letním filmem, romantickou blbinkou s Heiglovou, Kutcherem a Lukaticem, matadory tohoto žánru, kteří se ale bohužel snaží udělat z Vrahounů něco víc a nebezpečně se rozkračují mezi akčním dramatem s překvapivým rozuzlením a bláznivou komedií. Kombinace s příslibem sebevraždy nepodaří-li se vše skloubit chytře dohromady. Vrahounům se to do posledních zhruba 10 minut daří, ale velký konec, závěrečná pointa, jim podráží nohy.

Rozuzlení je na první pohled velice elegantní, ovšem hned při druhém letmém zamyslění se nad ním se ukáže, že po celou dobu pečlivě budované charaktery a vztahy staví na hlavu a že vůbec neodpovídá tomu, o čem se nás Vrahouni snaží celou dobu přesvědčit. Jako by si Lukatic a jeho tým vůbec nepromysleli, co jejich velké finále doopravdy znamená.

Ale přeci jenom, Vrahouni jsou letní film. Hrají v něm krásní lidé, jsou zamilovaní a kolem hlav jim sviští kulky o sto šest a nad takovými snímky se moc nepřemýšlí. Podívaná je to pěkná, takže pokud přežijete autorský výpadek mozkové činnosti na konci, jsou Vrahouni vlastně slušná žánrovka na horký den a k vychlazené sklenici něčeho ostřejšího.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto Palace Pictures

Lucie Christovová

Komentáře (1)

Mát'a 2013-08-16 06:03:16
jako dej te sem ten film ČESKY A NEBO A SPON FILM, NE UKAZKY IDIOTI

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>