Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Věc: Počátek byl již dávno

2011-12-08 20:04

Filmová studia čerpají poslední roky hojně z osmdesátých let, takže bylo zřejmě jen otázkou času, než si vyhlídnou jeden z nejslavnějších hororů Johna Carpentera. Ten, jehož údajný prequel právě kluše do kin.

Něco zlikvidovalo norskou základnu na Antarktidě a nyní se infiltrovalo do dalšího několik mil vzdáleného vědeckého centra. Prapodivná bytost, jež nepochází z našeho světa, zabíjí lidské schránky a následně vytváří jejich identické kopie. Nemůžete si být jisti, zdali vedle stojící kolega je ještě stále parťákem nebo vraždícím stvořením, které se nebude zdráhat z vás v případě vlastního nebezpečí vytvořit laxně namletý tatarák.Psal se rok 1982, když John Carpenter na diváky vhodil Věc, precizně zpracovaný horor s lehce béčkovou premisou. Mrazivá atmosféra získala v zasněžených pláních další rozměr a děsivě odpudivá zrůda, která svou schopností napodobovat člověka buduje permanentní nejistotu, dokáže znepříjemnit spánek i dnes. Jenže většina současných teenagerů, základní to skupina návštěvníků kin, by téměř třicet let starý titul zřejmě považovala za relikvii nehodnou zájmu, což nahrává vzniku nové verze.


Trailer k Věci: Počátek

Věc: Počátek, která se v originále jmenuje stejně jako Carpenterův film The Thing, je prakticky vzato prequelem. Producenti se údajně rozhodli natočit, co snímku z osmdesátých let předcházelo, protože svoji hororovou modlu považují za příliš dokonalou, než aby mělo přepracování smysl. Což zní jako částečně rozumná myšlenka. Souhlasného přikývnutí by se dočkali pouze za předpokladu, že by natáčení stopli úplně, jelikož Počátek je a z logických důvodů musí být v mnoha ohledech prostý remake.

Novinka následuje totožnou příběhovou linii, kdy členové výzkumného střediska objeví vetřelce a následně jsou tímto vetřelcem terorizováni. Úcta, s níž autoři k látce přistupují, a fakt, že dění musí navazovat, je nutí pracovat s identickou narativní strukturou. Taktéž velice často pomrkávají na fanoušky implementováním stejných prvků jako Carpenter – namátkou se dá zmínit rozseknutí mimozemského organismu sekerou, podobnost charakteru Joela Edgarta s Kurtem Russelem nebo přesné zopakování úvodní scény z předobrazu.


Ukázka s peprnějšími záběry

Stejně jako příšera replikuje své lidské protivníky uvnitř příběhu, napodobují tedy autoři Carpenterův snímek z vnějšku. Kdo je seznámen s průběhem, není již nikterak silně zaměstnán odhadováním, kam bude děj směřovat. Což by se dalo považovat i za jeden z důvodů, proč Věc: Počátek přestala být pomalým atmosférickým hororem a přešlo se k rychlejšímu stylu, který se přímočařeji chytá jednotlivých atrakcí. Když se slizká bytost objeví, kamera na ni zůstává dostatečně dlouho zaměřená, aby měl divák čas řádně si ji prohlédnout. Přítomní Norové přitom nejsou nijak osobitě charakterizováni, takže se s nimi divák může nejlépe seznámit paradoxně až v momentě, kdy z nich vyprchává život.Pomine-li se však ona zbytečnost natáčet prequel/remake/whatever klasického filmu jako je právě Věc, funguje Počátek na úrovni běžné hororové zábavy na jedno použití celkem solidně. Několik bafnutí, dostatečně hnusácká příšera a svižný rytmus, který se zrychluje se vzrůstajícím počtem logických lapsů, onu hodinku a půl v kině vyplní. Akorát hodnocení ve stylu „nic moc, ale mohlo to být mnohem horší“ by bylo stejně prázdné jako samotný titul.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>