Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Twilight sága: Zatmění (11)

2011-01-06 10:34

Nad vztahem nešikovné Belly Swannové a hodného upíra Edwarda Cullena se už po třetí stahují mračna. V městečku Forks, kde oba žijí, sice vládne klid, ale v nedalekém Seattlu se šikuje krvežíznivá armáda zlých upírů a nikdo neví, co mají za lubem. Bella je navíc nucena definitivně si vyřešit, co od života chce. A do Belly zamilovaný vlkodlak Jacob nehodlá svou vyvolenou jen tak přenechat svému úhlavnímu nepříteli.

Upíři a vlkodlaci se totiž nemají rádi, druzí existují jen proto, aby mohli zabíjet první. V hlubokých lesích států Washington a v megaúspěšné knižní tetralogii Stephanie Meyerové se ale všechno nějak zamotalo. Její příběhy o milostném trojúhelníku mezi člověkem, upírem a vlkodlakem přesně splňují to, co byste od milostného trojúhelníku mezi člověkem, upírem a vlkodlakem čekali. Většina dospělé populace na ně právoplatně kouká skrz prsty, jsou opravdu hloupoučké. Jenže, Stephanie Meyerová umí psát a i největší pitomost dokáže podat velice čtivě a její svět je navíc do detailu propracovaný, podobně jako třeba vesmír George Lucase. A právě v kombnaci obojího tkví sílá knižního Stmívání, což jen potvrzují tuny po celém světě prodaných knih.

Protože v současnosti platí, že co je úspěšné v jednom formátu, rychle se převádí do jiného - z knihy do filmu a videohry či naopak - potkal tento osud i super výdělečné Stmívání. Filmové verze ale za svými románovými předlohami výrazně pokulhávají. A to i přesto, že se Meyerová zatím podílela na všech scénářích. Zatmění je již třetím, předposledním dílem, vystřídal se na něm už třetí režisér, ale pořád to nějak není ono. První Stmívání mapovalo terén a bylo nad očekávání úspěšné. Nový měsíc, druhý díl, na sebe proto nenechal dlouho čekat a Zatmění přišlo ještě o něco rychleji. Zejména poslední dva díly ale trápí stejný problém - snaha co nejvíce se držet knižní předlohy. Nový měsíc Chrise Weitze byl v tomto ohledu mimořádně příšerný a i věrní fanoušci celé ságy nad jeho výkonem kroutili hlavou. Režisér Zatmění David Slade se z toho poučil a alespoň natočil film. Na rozdíl od Weitze, který ke knize pouze otrocky dodal obrázky. Na Sladea ale zase připadl totálně nedějový díl, jehož hlavní náplní je Bellino rozjímání, co vlastně chce a zmítání se mezi láskou k upírovi a přátelstvím k vlkodlakovi. Jediným dějovým prvkem je upíří armáda v Seattlu, z jejíž existence Slade vytřískal co mohl, výsledek je ale stejně průměrný. I když Meyerová píše dodbře, přeci jen napsala srdceryvnou love story, což je žánr sám o sobě zrádný, zasadila ji do světa upírů a vlkodlaků a ještě navíc ji natáhla na více jak 2000 stránek, což bohužel znamená, že s blížícím se koncem intenzita pitomosti stoupá. A tak ve třetím díle Bella stále miluje Edwarda a překonává stále bizarnější překážky, jako zamilovaného vlkodlaka, kterého sice nechce, ale zase nechce, aby se mu něco stalo a v rámci záchrany jej vášnivě líbá a chudák Edward je tak zamilovaný, že je ochoten svou lásku nechat jinému a podobně. Jako kdysi v Esmeraldě.Slade je ale opravdu šikovný a podařilo se mu mnoho z těchto ukrutně nesnesitelných scén obrousit do příjemné podoby a některé dokonce dvojsmyslem proměnit ve vtipné. Bezděčné výbuchy smíchu, jež provázely Nový měsíc, by se tedy neměly opakovat.

Co se týče hereckého obsazení, zůstalo v podstatě stejné, jedinou změnou je výměna tváře upírské záporačky Victorie. Robert Pattinson, Edward, idol mnoha dívek a jeden z garantů úspěchu Stmívání, je podobně jako v Novém měsíci výrazně upozadněn. Jeho hlavní rolí je být stále sošně krásný, což splňuje. Mnohem více prostoru konečně dostávají ostatní členové jeho upírské rodiny a také celá vlkodlačí tlupa.

Zatmění se výrazně epicky rozšiřuje a z kdysi romantického příběhu netradiční dvojice dělá opravdovou ságu. Má všechny výše vyjmenované plusy a mínusy, ale hlavně také stabilní fanouškovskou základnu, která do kina půjde, i kdyby bylo sebehloupější. A ostatní Zatmění stejně nenaláká.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde
.Foto SPI International

Lucie Christovová

Komentáře (11)

jenda 2014-03-04 07:13:00
žejo dobře udělali vlkodlaky
jenda 2014-03-04 07:10:06
nejlepší film ze všech i rozbřesk
bohumila 2014-02-03 03:12:35
twilight sága je nejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
adelka 2014-01-18 04:42:03
tak si to kup
adelka 2014-01-18 04:41:52
kup si ho
Host 2011-08-17 04:16:01
anetka love
Host 2011-08-17 04:14:56
rýarraváa anetka love
Host 2011-08-17 04:13:17
anetka love rtjda vía
!!!!!!! 2010-12-18 04:51:23
!§§ kde najdu konecne celi film
!!!!!!! 2010-12-18 04:51:22
!§§ kde najdu konecne celi film
Host 2010-07-08 02:19:05
http://s12.bitefight.cz/user/bite/109349

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>