Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Umění na papíře: Třetí FIMFÁRUM v Lucerně

2011-02-16 12:08

Třetí FIMFÁRUM v Lucerně

VÝSTAVA BUDE INSTALOVÁNA 5.2.2011 V KAVÁRNĚ LUCERNA A POTRVÁ DO 9.3.2011. VÝSTAVA JE VOLNĚ PŘÍSTUPNÁ. OTEVŘENO DENNĚ OD 10 DO 24 HODIN.

KAVÁRNA LUCERNA, palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1
otevřeno denně od 10 do 24 hodin, vstup volný

Další výstava našeho dlouhodobého výstavního programu Umění na papíře - cyklus fotografických výstav pokračuje ve sledování fotografické tvorby z různých hledisek. Na první pohled se může zdát, že se poněkud odchyluje od našeho zadání - ale to je pouze první pohled. Neinformovaný návštěvník by se mohl domnívat, že výstava představuje nový film formou prezentace obvyklých filmových „fotosek“ - ale skutečnost je  poněkud jiná - a náročnější. Podobně jako  byl velice náročný i vznik nového 3D filmu! „Fimfárum – do třetice všeho dobrého“ je prvním českým filmem, který bude možné v digitálních kinech sledovat s brýlemi ve 3D provedení - jeho tvůrci vyvinuli v podstatě novou, unikátní vlastní technologii, vycházející z klasické loutkové animace. Realizace filmu potvrdila, že stále ještě existuje tradiční český důmysl a talent nalézat nová a originální řešení i tam, kde již existují       komerční postupy, které by bylo možné převzít, pravda, za vynaložení extremně vysokých finančních nákladů. Jak poznamenal producent filmu Martin Vandas, Fimfárum bylo vždy velmi technologicky inovativní: Fimfárum  2 bylo prvním filmem natočeným v ČR ne tradičně  na surovinu do kamery, ale snímaným právě do fotoaparátu FUJI. Pro Fimfárum byla zvolena 3D stereoskopie a vznikl tak první 3D stereoskopický film vůbec.
Tento informační úvod nám otevírá odpověď na otázku, proč jsme zařadili fotografie z tohoto filmu do našeho výstavního programu. Zdůvodnění je vlastně jednoduché: film nebyl snímán tradičními filmovými kamerami, které jsou pro natáčení animovaných filmů vybaveny pro okénkové snímání, ale celý byl nasnímán digitálními fotoaparáty.  Pro zájemce o  techniku můžeme prozradit, že byly použity digitální fotoaparáty FUJI Fine Pix S5, které mají rozlišení 12 mpix.  Tedy překvapivě fotoaparáty, které jsou běžně dostupné a které vidíme i v rukou nadšených fotoamatérů. Při práci na filmu byly  použity tři fotoaparáty, protože se pracovalo  souběžně na třech scénách. Jako optika posloužily osvědčené objektivy NIKON s pevným ohniskem a manuálním ostřením s ohnisky od 20 do 135 mm. Stereoskopie  byla vyřešena změnou polohy kamery při snímání dvojice snímků - a pohyb  kamery byl zajištěn automaticky robotickou jednotkou. Ukládání snímků bylo prováděno z kamery přímo do počítače.
Opravdu tedy film vznikl jako neuvěřitelný počet fotografií- celkový počet natočených snímků včetně stereoskopie je přes 234 000 políček! Pro  výstavu bylo tedy z  čeho vybírat a představit film jako skutečné   fotografie. Když jsme u čísel- za pozornost stojí i další, dokumentující rozsah práce na vzniku filmu. Natočení tří pohádek trvalo celkem 24 měsíců-, což odpovídá zhruba 450 natáčecím dnům, pro film vzniklo přes 70 loutek, z nichž 29 se sešlo v jedné scéně. Pro představu, kolik práce museli animátoři pro jediný obraz udělat poslouží další čísla: Na jedné loutce může být  až 40 pohyblivých částí, vynásobíme-li to počtem loutek ve scéně  dojdeme ke zjištění, že animátor musel udělat 1200 pohnutí v jednom snímku- což vynásobeno počtem snímků na průměrný záběr (cca 6 sec.) znamená, že v tomto jediném záběru musel udělat skoro 174000 pohybů s loutkou! Animátor za den natočí průměrně jeden pětivteřinový záběr,  současně natáčeli  3 nebo čtyři animátoři, celkem jich na filmu pracovalo deset. Počet vyrobených rekvizit jde do tisíců, prostředí byly desítky.....
Čísla jen v malém náznaku dávají představu  rozsahu  práce na filmu. Jaký je výsledek uvidí návštěvníci kin již od 10. února.  Kdo se o vzniku filmu chce dozvědět více- má příležitost na naší výstavě, která bude v prostorách kavárny Lucerna, tedy přímo v předsálí Kina Lucerny, otevřena až do 9.3.2011. Nahlédnutím do programu  kina Lucerna zjistíte, že po několik dní můžete návštěvu filmu spojit i s výstavou!
(pavel vácha - kurátor výstavního programu Lucerna)

________________________________________

Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.
Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává - všechny práce budou na papíře... jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..
Kurátorem výstavního cyklu bude Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU. Jeho fotografie byla vystaveny na desítkách výstav doma i v zahraničí a jsou ve sbírkách řady galerií a muzeí.
Palác Lucerna se prezentací výtvarných děl snaží Pražanům i návštěvníkům Prahy představit zajímavé umění a zpříjemnit prostředí kavárny Lucerna.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>