Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Temné stíny nezakryjí seriálový původ

2012-05-10 13:12

Další filmová spolupráce Tima Burtona s Johnnym Deppem a partnerkou Helenou Bonham Carterovou tentokrát protivně skřípe.

Americký režisér Tim Burton patří k proslulým tvůrcům s osobitým a snadno identifikovatelným rukopisem. Ve svých uměleckých dílech dbá především na komponování výrazné mizanscény. Vyžívá se v propracovaných maskách, kostýmech a rekvizitách, které skládá do vizuálně atraktivních záběrů. Světy zabydluje monstry, (ne)mrtvými nebo alespoň bizarními lidskými figurkami, přičemž jsou většinou laděné do temných odstínů. Černá barva ostatně dominuje i v Burtonově šatníku.V Temných stínech se všechny typické prvky dají také nalézt. Vedle lidí, jejichž chování se dá přinejmenším považovat za podivné, se pohybují upíři i vlkodlaci, digitálními efekty se ukazuje rozpad humanoidních schránek, používá se nápadný make-up i pestrobarevné oblečení. Jak je u Burtona zvykem, výprava opět zapůsobí. Přetrvává i spolupráce s osvědčeným Johnnym Deppem a životní partnerkou Helenou Bonham Carterovou – je to již sedmý Burtonův snímek, ve kterém si společně zahráli.


Trailer se vším podstatným a zajímavým z Temných stínů

Taktéž se ale ukazuje, že zaběhnuté poznávací elementy nevyplní dvouhodinové sezení v sále, když se neopírají o alespoň trochu konzistentní vyprávění. Což se nejnovější Temné stíny neopírají. Vycházejí ze stejnojmenné soap opery ze 60. a 70. let, která má více než tisíc epizod. Seriálový původ je na výsledku jednoznačně patrný. Děj mapuje osud Barnabase Collinse, který byl za dob slávy rodu Collinsů proměněn zhrzenou čarodějkou v upíra a 200 let zakopaný pod zemí. V roce 1972 se ale dostává zpátky na vzduch a dozvídá se, že sláva vyprchala. Rozhodne se proto rodinný rybí byznys postavit zpátky na ploutve.Problém je však v tom, že od odhalení sešlého panství po jeho znovuobnovení uběhne asi tak deset minut filmového času. Továrna na sardinky i zanedbávaný zámek se do normálu vrátí v podstatě během jedné střihové sekvence. Děj Temných stínů je totiž složen ze spousty různě důležitých zádrhelů, které spolu téměř vůbec nesouvisí. Zatímco standardně by jedna záležitost byla ukázána skrz řadu překážek, které je nutné zdolat a které slouží k představení charakterů, zde se každý konflikt vyřeší buď ihned, nebo samovolně zmizí.A to opravdu zcela samovolně. V úvodu se kupříkladu představí kolem deseti postav, z nichž všechny působí dojmem, že ve filmu zastávají významnou funkci. Jsou dostatečně zvláštní, aby je divák vnímal a začal si skládat hypotézy, jaká bude asi jejich role v následujícím dění. Účinkuje zde sluha, kterého Barnabas hypnózou přiměje vyplňovat upírova přání, případně malý chlapec, který rád straší ty, co ho hlídají. A tvůrci se všem nápadům vysmějí, jelikož po zbytek filmu o daných jedincích vůbec nic neřeknou.Těžko říct, zdali jde o nějakou sofistikovanou hru s divákovým očekáváním, která nelpí na vnitřních pravidlech, nebo jde o dílo, které pochopí pouze fanoušci seriálu. Z hlediska diváka je však podstatné, že Temné stíny obsahují jen velice málo humoru, který by upoutal pozornost (naprostá většina srandiček se ukáže v traileru a zbytek variuje to samé), a taktéž velice málo akce či jiných atrakcí.Zdá se, že Tim Burton po kasovním úspěchu Alenky v říši divů dostal možnost natočit cokoliv, aniž by mu do toho producenti brblali. Hrají zde ostatně velká jména jako Johnny Depp, Eva Greenová, Michelle Pfeifferová nebo Helena Bonham Carterová, která by měla návštěvníky přilákat. A kdo ví, možná je také tento týden, kdy mají Temné stíny premiéru jak u nás, tak v Americe, přilákají. Na velkou spokojenost bych přesto nevsázel, jelikož známý podivín tentokrát zřejmě jen poslepoval zápletky několika desítek dílů svého oblíbeného seriálu do nekonzistentního celku. Žádná velká bžunda se nekoná.Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>