Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tajemství mumie: Besson si hraje (2)

2011-01-06 10:48

Oživlé mumie z doby egyptských faraonů procházející se kolem Louvru, z muzejního vejce vylíhlý pterodaktyl kroužící nad noční Paříží. Pupkatý lenivý policejní vyšetřovatel, novinářské vtípky. Nový Luc Besson je taková trochu groteskní a trochu fantaskní dobrodružná pohádka. Film Tajemství mumie běží právě v kinech.Mladá, krásná a neohrožená francouzská reportérka Adéle Blanc-Sec (Louise Bourgoin) vyráží do Egypta hledat hrobku egypského faraóna Ramesse II. Chce totiž stůj co stůj nalézt mumii osobního lékaře tohoto panovníka. A podle učených knih by prý tělo lékaře mělo být pohřbeno v hrobce s panovníkem.Ačkoliv český název filmu Tajemství mumie (francouzský překlad názvu totiž zní Neuvěřitelná dobrodružství Adéle Blanc-Sec) a s ním počátek filmu může zavádět k dobrodružnému příběhu odhalování tajemství, nějaké hluboké či děsivé tajemno ve filmu nenajdeme. Naopak mumií si užijeme dosytosti, naše svérázná hrdinka, sličná Adéle si jednu z Egypta do svého pařížského bytu dokonce přiveze. Ale bohužel bude ze své kořisti zklamaná, mumifikovaný jí totiž po obživnutí velmi decentně sdělí, že  není lékařem, nýbrž jaderným fyzikem.Trochu dobrodružství, trochu pohádka. Několik milých fórků. U filmu se nenudíte, ale v paměti vám asi déle neutkví. Snad jen krása Louise Bourgoin a pár docela zajímavých pařížských záběrů. Aby byl film více odlišitelný, musel by Besson překopat scénář, ve kterém by se určitě našlo více pro vylepšení vhodných míst. Filmová Adéle zažívá sice opravdu podivuhodné zážitky, ale nejednou se vám bude zdát, že jste tu scénu - motiv - situaci, už někde viděli. Už jen název odkazuje k filmové sérii “Mumií” a dobrodužné prvky k Indianu Jonesovi, o putování neohrožených ženských hrdinek také už natočeno bylo. Poté, co si Adéle zalítá na křídlech pterodaktyla si nejde nevzpomenout na nesmtelného Falca z nekonečného příběhu. Sice se zasmějete, ale celkově je z filmu cítit určitá přeplácanost.Luc Besson si s námi prostě trošku hraje, má ale právo, lepší filmy už natočil - za již kultovní se dá považovat Brutální Nikita (1990), Leon (1994) nebo Pátý element (1997).

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto HCE
Tereza Mácová

Komentáře (2)

Viki 2011-01-20 08:35:09
Musím souhlasit s Ladarem. Jen bych dodal, že film má spád, humorem se nešetřilo a vše kouzelně natočené podtrhuje ještě vynikající hudba ERICA SERRY. Příběh vychází z komixu od Franca Belgian z roku 1976 a ilustrovaném francouzským umělcem Jacquesem Tardim a příběh je v překladu "Neobyčejné dobrodružství Adély Suché-Bílé" :-D Ještě bych poukázal na plakáty k tomuto filmu...to je přímo umělecké dílo!!!!
ladar 2010-09-27 09:43:44
Divím, že mnoho recenzentů na různých webech často píše cosi o nepovedeném vykrádání Indyho a hodnocení býva většinou do 40%. Autor zdejší recenze podle mne naprosto přesně vystihl, že se jedná hlavně o film dělaný francouzem pro francouze. Pokud něco vykrádal, tak možná spíš náš film "Adéla ještě nevečeřela". Tyto filmy mají opravdu mnoho společného. Kromě poměrně nepodstatné schody ve jméně hlavní hrdinky, už třeba vyraznější schodu v tom, že součástí příběhu je oficiální veřejné vyšetřování vedené "běžnou policií", nikoliv specálními tajnými složkami policie či armády utrženými ze řetězu jako ve filmech o Indym. Se starou Paříží je ve filmu pracováno jako se starou Prahou v Adéle. Oba filmy využívají specifického nehollywoodského typu humoru, který se snaží co nejvíce karikovat maloměšťáctví a policii (a možná i zřízení). Oba filmy používají specifického ke klasice tíhnoucího hudebního dopravodu dost odlišného od hudebních témat k Indymu. A samozřejmě, že Adéla byla dělána hlavně pro čechy s přihleddnutím k možnosti uplatnění v německy mluvících zemích. Myslím, že naše Adéla byl i lepší film, ale téhle nové Adéle od frantíků určitě sluší 75%+. Alespoň já osobně s čistým svědomím můžu tento film všem vřele doporučit.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>